Led Zeppelin: ostatnia seria reedycji już w sprzedaży

W piątek, 31 lipca 2015 roku, wraz z ukazaniem się edycji deluxe płyt „Presence”, „In Through The Out Door” i „Coda”, kończy się wydawanie serii reedycji albumów grupy Led Zeppelin, które od kilku lat z niezwykłą starannością przygotowywał Jimmy Page.

Trzy ostatnie płyty studyjne jednej z największych legend rocka przygotowane zostały przez Page’a w wersjach poszerzonych o dodatkowe dyski audio. Są dostępne na CD, jak i na winylu i w formacie cyfrowym, zaś specjalnie z myślą o kolekcjonerach w formie super deluxe boxed set. Jimmy Page ponownie zmasterował muzykę, używając do tego oryginalnych taśm z lat 70. Oryginalne nagrania wzbogacił zaś bonusami audio, które odnalazł w swoich domowych archiwach.

Do albumu „Presence”, Jimmy dodał dysk z pięcioma wcześniej niepublikowanymi miksami utworów, a także innymi wersjami kawałków „For Your Life”, „Achilles Last Stand” i „Royal Orleans” oraz instrumentalną kompozycję, wcześniej niepublikowaną „10 Ribs & All/Carrot Pod Pod (Pod)”.

Równie wielki sukces, co „Presence” osiągnęła wydana w 1979 roku płyta „In Through The Out Door”. To na niej znalazły się wspaniałe kompozycje „Fool In The Rain” i „All My Love”, do dziś chętnie grane przez stacje radiowe. Dodatkowa płyta zawiera między innymi wczesne miksy kompozycji, pod innymi tytułami, w tym „The Hook” („All My Love”), „The Epic” („Carouselambra”), „Blot” („I’m Gonna Crawl”).

Dwa lata po śmierci Johna Bonhama, w 1982 roku, ukazała się płyta „Coda”. Zawierała piosenki zarejestrowane między 1970 a 1978 rokiem. Do tego tytułu Jimmy Page dodał aż dwa dodatkowe dyski! Wypełnił je utworami pochodzącymi z lat 1968-1974. Są wśród nich bluesowa „Sugar Mama” z sesji w Olympic Studios z 1968 roku, „Baby Come On Home” z tej samej sesji, wcześniej niepublikowana „St. Tristan’s Sword” z sesji do trzeciej płyty. Znajdziemy tu także nagrania z 1972 roku, gdy Robert Plant i Jimmy Page wybrali się do Indii i tam dokonali nagrań z orkiestrą. Choćby utworów „Friends”, „Four Hands” (czyli późniejszego „Four Sticks” z „Led Zeppelin IV”). Jest też bardzo wczesna wersja „When The Levee Breaks” z 1970 roku pod tytułem „If It Keeps On Raining”, inne miksy „The Wanton Song” i „In The Light” z sesji do „Physical Graffiti”. Znajdziemy również instrumentalny miks „Poor Tom” z 1970 roku.

Przypomnijmy, że zespół Led Zeppelin powstał w 1968 roku. Tworzyli go John Bonham, John Paul Jones, Jimmy Page i Robert Plant. Grupa stała się wielką legendą rocka i hard rocka. Płyty Led Zeppelin rozeszły się w ponad 300 mln egzemplarzy. W 1995 roku zespół wprowadzono do Rock & Roll Hall Of Fame.

Led Zeppelin po raz ostatni pojawili się na scenie w grudniu 2007 roku w londyńskiej O2 Arena, na koncercie ku czci Ahmeta Erteguna. Miejsce nieżyjącego Johna Bonhama zajął jego syn Jason. W styczniu 2014 roku Led Zeppelin zostali uhonorowani Grammy za dokumentujące wspomniany koncert wydawnictwo „Celebration Day”.

REKLAMA
loading...
loading...
źródło:warnermusic.pl
PODZIEL SIĘ