“Minor Victories” brzmi tak, jakby autorzy nie chcieli być dostrzegani przez tłumy, jakby woleli wymknąć się z szufladki supergrupy.

Powstanie Minor Victories zawdzięczamy Justinowi Lockeyowi. Miał kilka pomysłów na progresywne kawałki. Nie pasowały jednak do stadionowego rocka Editors, a tym bardziej do niebotycznego wokalu Toma Smitha.

Lockey szukał kogoś, kto nada jego pomysłom intymną atmosferę. I znalazł – Rachel Goswell z grupy Slowdive (która udzielała się przy produkcji ostatniego longplaya Editorsów) oraz Stuarta Braithwaite’a z Mogwai.

To miała być tylko EP-ka, a otrzymaliśmy doskonały album.

Aż trudno uwierzyć, że projekt Minor Victories w ogóle powstał. Większość materiału tworzono i miksowano drogą mailową.

Skoro muzycy prawie w ogóle nie spotykali się w studiu, istniała obawa, że nadsyłane przez nich piosenki będą brzmiały jak niby-Slowdive, niby-Mogwai i niby-Editors.

A jednak Minor Victories to autonomiczne dzieło. Czerpie z dorobku macierzystych formacji autorów w równych proporcjach. Sporo tu przesterowanych riffów (“Cogs”), smyczków (“Breaking my Light”) i kosmicznego brzmienia marimby. Synestetycy dostrzegliby pewnie wiele zimnych barw, snujących się mgieł i tajemnicy.

Na krążku znalazło się miejsce dla dwóch gościnnych występów – James Graham (The Twilight Sad) udziela się w “Scattered Ashes (Song For Richard)” – najbardziej wpadającej ucho piosence w zestawie oraz Mark Kozelek (Sun Kil Moon) w przekombinowanym, ale wciąż solidnym “For You Always”.

Muzyka spod szyldu Minor Victories to wysmakowane dźwięki tła. Istniejące poza czasem i przestrzenią, pełne niedopowiedzeń, ale wyraziste i zdecydowane.

Gdy trzeba – koją (“Folk Arp”), ale w mgnieniu oka mogą też niepokoić (“A Hundred Ropes”).

Ostatnie tygodnie upłynęły pod znakiem wyczekiwanych i “niespodziewanych” premier nowych płyt gwiazd. Dlatego debiut Minor Victories mógł umknąć naszej uwadze. Warto to nadrobić, bo autorzy projektu stworzyli bardzo dojrzałe wydawnictwo.

Nic dziwnego – oni nie wydają niedopracowanych płyt. Na pewno warto zajrzeć na ich koncert podczas OFF Festiwal, bo druga taka okazja może już się nigdy nie pojawić. A przegapienie jej, to błąd niewybaczalny.

Tracklista:
1.Give Up The Ghost
2.A Hundred Ropes
3.Breaking My Heart
4.Scattered Ashes (Song for Richard)
5.Folk Arp
6.Cogs
7.For You Always
8.Out To Sea
9.The Thief
10.Higher Hopes

[buybox-widget category=”music” name=”Minor Victories” info=”Minor Victories”]

ZOBACZ TELEDYSK
MINOR VICTORIES – A HUNDRED ROPES


POLUB NASZ SERWIS NA FACEBOOKU

R E K L A M A » meble na wymiar gniezno