“Minor Victories” brzmi tak, jakby autorzy nie chcieli być dostrzegani przez tłumy, jakby woleli wymknąć się z szufladki supergrupy.

Powstanie Minor Victories zawdzięczamy Justinowi Lockeyowi. Miał kilka pomysłów na progresywne kawałki. Nie pasowały jednak do stadionowego rocka Editors, a tym bardziej do niebotycznego wokalu Toma Smitha.

Lockey szukał kogoś, kto nada jego pomysłom intymną atmosferę. I znalazł – Rachel Goswell z grupy Slowdive (która udzielała się przy produkcji ostatniego longplaya Editorsów) oraz Stuarta Braithwaite’a z Mogwai.

To miała być tylko EP-ka, a otrzymaliśmy doskonały album.

Aż trudno uwierzyć, że projekt Minor Victories w ogóle powstał. Większość materiału tworzono i miksowano drogą mailową.

Skoro muzycy prawie w ogóle nie spotykali się w studiu, istniała obawa, że nadsyłane przez nich piosenki będą brzmiały jak niby-Slowdive, niby-Mogwai i niby-Editors.

A jednak Minor Victories to autonomiczne dzieło. Czerpie z dorobku macierzystych formacji autorów w równych proporcjach. Sporo tu przesterowanych riffów (“Cogs”), smyczków (“Breaking my Light”) i kosmicznego brzmienia marimby. Synestetycy dostrzegliby pewnie wiele zimnych barw, snujących się mgieł i tajemnicy.

Na krążku znalazło się miejsce dla dwóch gościnnych występów – James Graham (The Twilight Sad) udziela się w “Scattered Ashes (Song For Richard)” – najbardziej wpadającej ucho piosence w zestawie oraz Mark Kozelek (Sun Kil Moon) w przekombinowanym, ale wciąż solidnym “For You Always”.

Muzyka spod szyldu Minor Victories to wysmakowane dźwięki tła. Istniejące poza czasem i przestrzenią, pełne niedopowiedzeń, ale wyraziste i zdecydowane.

Gdy trzeba – koją (“Folk Arp”), ale w mgnieniu oka mogą też niepokoić (“A Hundred Ropes”).

Ostatnie tygodnie upłynęły pod znakiem wyczekiwanych i “niespodziewanych” premier nowych płyt gwiazd. Dlatego debiut Minor Victories mógł umknąć naszej uwadze. Warto to nadrobić, bo autorzy projektu stworzyli bardzo dojrzałe wydawnictwo.

Nic dziwnego – oni nie wydają niedopracowanych płyt. Na pewno warto zajrzeć na ich koncert podczas OFF Festiwal, bo druga taka okazja może już się nigdy nie pojawić. A przegapienie jej, to błąd niewybaczalny.

Tracklista:
1.Give Up The Ghost
2.A Hundred Ropes
3.Breaking My Heart
4.Scattered Ashes (Song for Richard)
5.Folk Arp
6.Cogs
7.For You Always
8.Out To Sea
9.The Thief
10.Higher Hopes

ZOBACZ TELEDYSK
MINOR VICTORIES – A HUNDRED ROPES


POLUB NASZ SERWIS NA FACEBOOKU

R E K L A M A » meble na wymiar gniezno