Zapraszamy na jubileuszową 25. edycję festiwalu Drum Fest W ramach tegorocznego wydarzenia będzie można usłyszeć koncerty oraz warsztaty wielu gwiazd polskiej oraz zagranicznej sceny muzycznej, odbędzie się także Międzynarodowy Konkurs Wibrafonowy i Marimbowy (15.10-16.10) oraz konkurs gry na zestawie perkusyjnym Young Drum Hero (22.10-23.10).

Różnorodność gatunkowa jest ogromna, od muzyki klasycznej, przez jazz czy funk, aż do rocka progresywnego i thrash metalu.

DRUM SPIRIT

01.10 – Brzeg
02.10 – Opole

Zespół marszowy z Dadizele w Belgii. Przez lata Drum Spirit z tradycyjnego zespołu perkusji marszowej przerodził się w lidera czołówki europejskiej.

Zespół składa się z różnych sekcji perkusyjnych, usłyszeć można marimby, wibrafon, talerze oraz mocną sekcję bębnów marszowych. Drum Spirit porywa publiczność zarówno podczas pokazów w salach, jak również przemarszów i pokazów w plenerze.

KINGA GŁYK TRIO
08.10- Brzeskie Centrum Kultury
18.10 – Chorzowskie Centrum Kultury

Kinga Głyk ma 19 lat, a za sobą ponad 100 koncertów w całym kraju i za granicą. Gra z wybitnymi muzykami polskiej sceny muzycznej. Swoją przygodę z muzyką rozpoczęła w wieku 12 lat grając w rodzinnym GŁYK P.I.K TRIO ze swoim tatą Irkiem (znanym wibrafonistą i perkusistą) i bratem Patrykiem (perkusja).

Mimo młodego wieku grała już z wieloma świetnymi muzykami takimi jak: Jnr Robinson, Bernard Maseli, Ruth Waldron, Natalia Niemen, Apostolis Anthimos, Leszek Winder, Paweł Tomaszewski, Grzegorz Kapołka, Joachim Mencel, Arek Skolik, Mateusz Otremba (Mate.o), Marek Dykta czy Piotr Wyleżoł. Dzisiaj Kinga Głyk uważana jest za najlepsza polską basistkę młodego pokolenia i wschodzącą gwiazdę muzyki jazzowo –bluesowej. W ankiecie JAZZ TOP i BLUES TOP została nominowana w kategoriach: „NOWA NADZIEJA” , „GITARA BASOWA” oraz „ODKRYCIE ROKU”

JAMIE SAFT NEW ZION TRIO feat. CYRO BAPTISTA 09.10 – Sala Koncertowa PSM, Opole

Grupa nowojorskiego pianisty i keyboardzisty wykonująca eklektyczny mix muzyki Dub, energetycznego transu pełnego głębokich relacji do Roots Reggae i amerykańskich tradycji muzycznych.

Ten niepowtarzalny świat dźwięków, wzbogaca obecność Cyro Baptisty wybitnego brazylijskiego wirtuoza instrumentów perkusyjnych. Muzycy zespołu to studyjni i koncertowi współpracownicy wielkich gwiazd amerykańskiej muzyki, zespołów oraz solistów takich jak: Bad Brains, Beastie Boys, B-52’S, Stinga, Yo-Yo My, Paula Simona, Johna Zorna, Lourie Anderson; a także legendarnych jazzmanów: Ornette Colemana, Herbie Hancocka, Elvina Jonesa, Wyntona Marsalisa, Roya Ayersa i wielu innych. Perkusjonista zespołu, Brazylijczyk Cyro Baptista, zalicza się do ścisłego grona największych mistrzów w grze na różnorodnych instrumentach etnicznych, jest też ich konstruktorem oraz kreatorem nowych brzmień, interpretując w nowatorski sposób wiele klasycznych form muzycznych.

Baptista występował i nagrywał z wieloma artystami współczesnej muzyki: Laurie Anderson, Derek Bailey, Gato Barbieri, Herbie Hancock, Wynton Marsalis, Bobby McFerrin, Medeski, Martin & Wood, Robert Palmer, Carlos Santana, Sting, James Taylor czy John Zorn. Jamie Saft to amerykański muzyk jazzowy, związany z nowojorską sceną awangardową Downtown oraz Radical Jewish Culture.

Łączy w swojej twórczości elementy jazzu, muzyki elektronicznej, rocka, dubu oraz muzyki klezmerskiej. Współpracował m.in.z Zornem, trębaczem Davem Douglasem, wokalistą Mikiem Pattonem i wieloma innymi muzykami reprezentującymi różne style muzyczne.

VIBES BEYOND SUPER TRIO
11.10 – Sala Koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej, Opole

Muzyka tej nowo uformowanej grupy charakteryzuje się nietuzinkowymi kompozycjami Rolanda Neffego, który swoje umiejętności rozwijał już przy okazji swoich pierwszych projektów, a także żywo ukazuje jego własny styl łączący awangardowe brzmienie z mocno osadzonym groovem.

Muzyka przekraczająca granice, jednak ściśle zakorzeniona w nurcie jazzu. Podczas gdy wielu muzyków wskazuje na ich artystyczną wirtuozerię odsuwając na bok niedocenionych kontrabasistę, Peter Herbert, oraz perkusistę, Reinhardt Winkler, Vibes Beyond udowadnia, że jest jednością, finezyjnym triem wgłębiającym się w złożone melodie.

BERNARD MASELI
Z DYPLOMANTAMI AKADEMII MUZYCZNEJ W KATOWICACH
12.10 – Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko, Gliwice
16.10 – Sala Koncertowa PSM, Opole

Bernard Maseli rozpoczął swoją karierę w 1985r. wraz z zespołem „WALK AWAY” na festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu, gdzie zdobył główną nagrodę solistyczną, a zespół pierwsze miejsce w swojej kategorii. Od 20 lat zajmuje pierwsze miejsce w kategorii wibrafon, w ankiecie „Jazz Top” miesięcznika „Jazz Forum” oraz wysokie miejsca jako kompozytor i aranżer. Również od 20 lat jest wykładowcą na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, Katowickiej Akademii Muzycznej.

Muzyk współpracował między innymi z takimi gwiazdami jak: Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Dean Brown, Mike Stern, Frank Gambale, David Fiuczyński, Eric Marienthal, Bob Malac, Bill Evans, Marvin „Smitty” Smith, Hadrien Feraud, Ewa Bem, Lora Szafran,Anna Maria Jopek, Grzegorz Skawinski, Mieczysław Szcześniak i wielu innych. Jest autorem wielu kompozycji i aranżacji, nagrał ponad siedemdziesiąt płyt.

KONCERT KLASYCZNY Z ORKIESTRĄ SYMFONICZNĄ FILHARMONII OPOLSKIEJ
Mark Ford, Frederic Macarez, Ludwig Albert
14.10 – Filharmonia Opolska
16.10 – warsztaty marimbowe, Mark Ford, Ludwig Albert

Mark Ford (USA) jest wykładowcą perkusji na uniwersytecie w Denton w Północnym Teksasie, kompozytorem oraz aktywnym marimbafonistą występującym na całym świecie. W swoim dorobku ma wiele nagranych płyt marimbowych i perkusyjnych.

Frederic Macarez (Francja) jest jednym z najbardziej aktywnych muzyków swego pokolenia. Przez wzgląd na jego pedagogiczne i muzyczne działania Macarez ma czynny wpływ na kształtowanie sztuki perkusyjnej we współczesnym świecie. Obecnie jest głównym kotlistą Paryskiej Orkiestry Symfonicznej, wyróżniającym się solistą i założycielem zespołu kameralnego.

Ludwig Albert (Belgia) – wirtuoz marimby, uznany w świecie profesor. Jako pierwszy Belg tworzył i grał koncerty z wirtuozką marimby z Japonii Keiko Abe. Twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Marimby w Belgii oraz Konkursu Marimbowego.

AXOUM DUO
15.10 – Warsztaty marimbowe i wibrafonowe, Opole

Jedyny na świecie duet na dwie marimby istniejący na stałe. Zespół został założony w 2000 roku w Paryżu, przez Elwirę Ślązak i Gabriela Collet, absolwentów Konserwatoriów Muzycznych w Paryżu, Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Brukseli oraz studiów podyplomowych w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Antwerpii (ukończonych z najwyższymi wyróżnieniami).

Duet prezentuje własne kompozycje, aranżacje standardów światowych, utworów z muzyki filmowej w nowatorskim opracowaniu i wykonaniu. Dokonuje wielu prawykonań utworów najnowszych, w tym również utworów specjalnie im dedykowanych przez kompozytorów z Polski i ze świata. Tworzy muzykę do filmów oraz współpracuje z artystami różnych dziedzin sztuki.

PAUL GILBERT
15.10 – Filharmonia Opolska

LIZZARD
21.10 – Centrum Wystawienniczo – Kongresowe, Opole
22.10 – Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko, Gliwice

Lizzard został założony w 2006 roku. W ich muzyce można usłyszeć polirytmiczne dźwięki porównywane do twórczości Tool czy King crimson. Supportowali największe francuskie gwiazdy – Gojira, Punish Yourself, Loudblast, Enhancer, a także zagranicznych wykonawców – Terry Bozzio czy Adrian Belew Trio.

FLOTSAM & JETSAM
21.10 – Centrum Wystawienniczo – Kongresowe, Opole

Flotsam And Jetsam (USA) – zespół powstały w 1983 roku w Phoenix, Arizona. Zaliczany jest do nurtu thrash metalu. Do klasyki thrashu z czystym sumieniem można zaliczyć dwie pierwsze płyty Flotsam And Jetsam, czyli “Doomsday For The Deceiver” (z doskonałymi numerami “Hammerhead” i “Iron Tears”) oraz “No Place For Disgrace” (klasyk “Dreams Of Death” i kapitalny cover Eltona Johna “Saturday Night’s Alright For Fighting”).

RICK LATHAM TRIO
22.10 – Centrum Wystawienniczo – Kongresowe, Opole
23.10 – Centrum Kultury, Ruda Śląska

Rick Latham to jeden z najbardziej wziętych sesyjnych i koncertowych perkusistów w USA, uznany artysta solowy, kompozytor, autor, wykładowca i guru perkusji. Sukces jego książki „Advanced Funk Studies” zwrócił na niego uwagę całego świata perkusyjnego zaledwie w wieku 25 lat.

Obecna działalność Ricka Lathama obejmuje intensywne trasy koncertowe, sesje nagraniowe, warsztaty perkusyjne, masterclasses, lekcje prywatne, ale także komponowaniei produkcję muzyczną. W zespole Groove gra z Nicola Sorato – bas, Ruggero Robin – gitara elektryczna.

MICHAEL LANDAU GROUP
23.10 – Centrum Wystawienniczo – Kongresowe, Opole

Michael Landau to wybitny amerykański gitarzysta. W wieku 20 lat został muzykiem sesyjnym i w następnych latach współpracował z m.in.: Michaelem Jacksonem, Pink Floyd, Milesem Davisem, Joni Mitchell, B. B. Kingiem, Rodem Stewartem.

Trio Micheala Landau to zdecydowanie Super Grupa. W skład zespołu wchodzi również perkusista Gary Novak. Bębniarz, który ma zakres dynamiki Steve’a Gadda, potężne uderzenie, które przeradza się w delikatny szum. Kiedy był młodym początkującym perkusistą jego styl i gra na perkusji zwróciła uwagę Chick Corea, następnie do współpracy zaprosił go Allan Holdsworth oraz na długie lata Alanis Morissette.

Nowojorski basista Reggie Hamilton zaczął grać na basie w wieku 11 lat. Grał dużo muzyki R&B oraz jazzowej w jazz klubach. Grał z wieloma amerykańskimi sławami, między innymi Seal, Eros Ramazzotti, Billy Childs, Christina Aguilera, Anita Baker, Bette Midler, George Duke, Whitney Houston, David Lynch, Mariah Carey, Tina Turner.

NIK WEST BAND
23.10 – Centrum Wystawienniczo – Kongresowe

Amerykańska wokalistka i basistka, pomysłodawczyni światowego konkursy gitarowego dla kobiet Queen of Strings Jej debiutancki album to Just in the Nik of Time. Grała z wieloma sławami takimi jak Prince, The New Power Generation, John Mayer, Steven Tyler. Jest niesamowicie ekspresyjną wokalistką.

Koncertowała i nagrywała z Davidem Stwartem z Eurythmics, ze zwycięzcą nagrody Grammy – producentem i autorem tekstów Glenem Ballardem (Alanis Morissette, George Strait, Michael Jackson). Umiejętności i zręczność w grze na basie Nik West doceniła potężna firma Fender, której jest wizytówką i jako jedna z pierwszych zaczęła grać na 6sio strunowym basie Fendera. Seria basów elektrycznych Dimension Bass został stworzona wspólnie z Nik w 2013 roku.

RAY WILSON
25.10 – Filharmonia Opolska

Pierwszy profesjonalny zespół Ray’a Wilsona to Guaranted Pure, który założył z bratem Stevem. Pod tą nazwą, bracia wydali trzy albumy. W roku 1994 Ray dołączył do szkockiego zespołu Stiltskin. Debiutancki singiel tej grupy, „Inside“ stał się sensacją muzyki grunge i znalazł się na pierwszym miejscu większości europejskich list przebojów.

Po sukcesie Stiltskin, muzycy zespołu Genesis zwrócili na niego uwagę i zaproponowali mu współpracę po rezygnacji Phila Collinsa. W roku 2001 Ray Wilson rozpoczął karierą solową. Album “Song for a friend” jest hołdem jaki Ray złożył zmarłemu w 2015 roku przyjacielowi, Jamesowi Lewisowi. Zainspirowany intymnym doświadczeniem wielu akustycznych koncertów, Wilson zdecydował się przygotować kolekcję krótkich muzycznych opowieści o życiu.

Wszystko zaczęło się, gdy Uwe Metzler – gitarzysta i współpracownik STILTSKIN – przedstawił kilka akustycznych pomysłów. To wtedy rozpoczęła się podróż, którą naznaczyły takie emocje jak: zazdrość, gniew, ból, żal, rozczarowanie, przeznaczenie i miłości.

Podczas koncertu zabrzmią nie tylko utwory z nowego albumu ale także klasyki Genesis oraz Stiltskin w akustycznej odsłonie. Ten koncert to powrót do źródła, do akustycznych korzeni Artysty.

MIKE TERRANA
27.10 – Chorzowskie Centrum Kultury
28.10 – Koncert z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Opolskiej, wokal – Erika Bianki

Projekt łączy muzykę klasyczną z rockiem. Terrana to amerykański perkusista, który współpracował z takimi wykonawcami jak Yngwie Malmsteen, Tony MacAlpine, Roland Grapow, Tarja Turunen, Axel Rudi Pell, Rage, Masterplan czy Metalium.

Koncert z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Opolskiej poprowadzi dyrygent Levon Manukyan z Bułgarii, na wokalu usłyszymy Ericę Bianki (Włochy).

POLUB NASZ SERWIS NA FACEBOOKU

R E K L A M A » panele podłogi

Bardzo dziękujemy za wizytę i przeczytanie artykułu!
Nie chcesz przegapić żadnej plotki ze świata show-biznesu? 
Obserwuj nasze artykuły w aplikacji Google News!