Rafał Brzozowski razem ze Zbigniewem Wodeckim w klipie “Zacznij od Bacha”

Wiele nostalgii i magii jest w polskich piosenkach z lat 60. i 70. Kilkanaście z najwspanialszych, jakie w tym okresie powstały, zinterpretował na nowej płycie Rafał Brzozowski.

Rafał Brzozowski

Rafał Brzozowski zrobił to na wzór teatrów muzycznych, rewii i kabaretów, z towarzyszeniem orkiestry Sinfonia Viva oraz Big Bandu pod kierownictwem Krzysztofa Herdzina.

Całość zatytułowano “Moje serce to jest muzyk czyli polskie standardy”.

Rafał zadbał o to, aby nostalgia i magia wciąż były obecne w utworach, dodając do nich jednakże typowo współczesny luz. Piosenki sprzed lat artysta zinterpretował, zachowując łączność i szlachetność oryginałów, ze swobodą i momentami zaskakującymi aranżacjami autorstwa Krzysztofa Herdzina.

Rafał Brzozowski śpiewa przede wszystkim solo. Ale jest na płycie kilka wyjątkowych duetów, z wielką damą polskiej piosenki, Ireną Santor, czy Zbigniewem Wodeckim. Pani Irena zaśpiewała gościnnie w evergreenie “Tych lat nie odda nikt”, jednym z najsłynniejszych utworów z jej repertuaru.

Z kolei Zbigniew Wodecki wsparł Rafała w ponadczasowym “Zacznij od Bacha”. Inna legenda polskiej piosenki, Wojciech Gąssowski, pojawia się w niestarzejącym się hicie “Gdzie się podziały tamte prywatki”.

Gwiazda serialu “M jak miłość”, Barbara Kurdej-Szatan, śpiewa z Brzozowskim w utworze z repertuaru Ewy Bem “Serce to jest muzyk”. Zaś utalentowana wokalistka młodego pokolenia, Natalia Szroeder, ozdobiła głosem interpretację cudownej ballady Piotra Szczepanika “Kochać”.

Jest na płycie także gość specjalny, kanadyjski jazzman Matt Dusk, który – na potrzeby albumu – po raz pierwszy w życiu zaśpiewał po polsku! Efektem jest niesamowita wersja niezapomnianego utworu zespołu Skaldowie “Medytacje wiejskiego listonosza”. Kompozycja, w której Rafał pokazuje pełnię swoich ogromnych możliwości wokalnych.

Co ciekawe, fragment niezapomnianego przeboju Skaldów został przetłumaczony przez Karola Strzemiecznego na język angielski i zaśpiewany w tym języku przez Rafała i Matta. Tłumaczenie pochwalił autor oryginalnego tekstu, Leszek Aleksander Moczulski.

Płyta “Moje serce to jest muzyk” była ogromnym przedsięwzięciem logistycznym, w którym brało udział prawie trzydzieścioro wykonawców. W rezultacie powstało niesamowite dzieło, rozmachem przypominające najwspanialsze amerykańskie produkcje jazzowe.

Niemała w tym zasługa producenta i inżyniera dźwięku Rafała Smolenia. Sesje nagraniowe odbywały się w studiach Polskiego Radia i Teatru Kamienica w Warszawie.

ZOBACZ TELEDYSK
RAFAŁ BRZOZOWSKI, ZBIGNIEW WODECKI – ZACZNIJ OD BACHA

Tekst piosenki
Rafał Brzozowski, Zbiegniew Wodecki – Zacznij od Bacha

Gdy musisz wstać,
choć tulisz tak pod głową obłoczek snu
i snów tyle znasz uczonych cicho przez noc,
a tu dzień wstaje już kolorowo – witaj!

Gdy musisz wstać,
bo słońce już zawiesza na szczytach wież
poranny swój szal i rusza, cień długi masz,
wokół drzew krząta się ptaków rzesza – witaj!

Zacznij od Bacha, nim słońce po dachach
zeskoczy, jak kot po nocy ćmę…
I zacznij od Bacha, gdy w progu się waha
ktoś, kto winien wejść, a może nie…

/ całość x 2 /

Tu du ru du
tu ru du du daj pa ru ba du du du daj
tu ru du du daj pa ru ba du du ru du
du ru daj du ru du du ru du du – witaj! / x 3

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!

R E K L A M A » góry świętokrzyskie przewodnik