MUZOTAKTImprezy, KoncertyKoncertyColdplay - fenomen zespołu okiem fana!

Coldplay – fenomen zespołu okiem fana!
C

REKLAMA
REKLAMA

W 1996 roku na University College London powstał brytyjski zespół Coldplay grający alternatywnego rocka, indie rocka oraz britpop. Dziś Chris Martin, Jonny Buckland, Guy Berryman oraz Will Champion to gwiazdy grające koncerty na całym świecie oraz sprzedające miliony egzemplarzy swoich albumów. 18 czerwca 2017 roku odbędzie się kolejny koncert zespołu w Polsce na PGE Narodowym, a od czego zaczęła się ich światowa kariera?

Coldplay
Coldplay fot. materiały prasowe © Wszelkie prawa zastrzeżone

Początki Coldplay
W 1996 roku Chris Martin oraz Jonny Buckland postanowili połączyć swoje muzyczne siły i założyli zespół Pectoralz. Kiedy dołączył do nich Guy Berryman nazwa zespołu została zmieniona na Starfish, aby ostatecznie już w 1998 roku występować pod obecną nazwą Coldplay. W międzyczasie do zespołu przyłączył się Will Champion oraz menadżer Phil Harvey.

Parachutes
Pierwszą mini-płytą wydaną pod szyldem obecnej wytwórni była The Blue Room, jednak międzynarodową sławę przyniósł zespołowi singiel Yellow z 2000 roku, który zapowiadał debiutancki album Parachutes. Debiutancka płyta od razu została też zdobywcą nagród – dwie Brit Awards, Grammy, wyróżnienia magazynów branżowych oraz nominacja do Mercury Prize.

REKLAMA

The Rush Of Blood To The Head
Zespół powrócił po dwóch latach z krążkiem The Rush Of Blood To The Head. Singlami, które się ukazały były: In My Place, The Scientist, Clocks oraz God Put A Smile Upon Your Face. Wraz z nowym wydawnictwem posypały się kolejne nagrody dla zespołu, między innymi Grammy 2003, nagroda miesięcznika Q oraz kolejna nominacja do Mercury Prize. Płyta zadebiutowała również w pierwszej piątce listy Billboard Hot 100.

X&Y
Coldplay wraz z każdym swoim wydawnictwem jest doceniany przez krytyków oraz fanów, więc nie mogło być inaczej, kiedy w 2005 roku pojawił się singiel Speed of Sound, zajmując ósme miejsce na liście Billboard Hot 100. Singiel ten promował album X&Y z czerwca tego samego roku. Na X&Y pojawiło się wiele innych hitów zespołu m.in. Fix You, Talk, What If czy The Hardest Part, tym samym wydawnictwo stało się najczęściej kupowanym albumem roku.

Viva La Vida Or Death And All His Friends
Niech żyje, życie…a raczej Viva La Vida Or Death And All His Friends to kolejny album, który utrzymał wysoką pozycję zespołu na międzynarodowej scenie muzycznej. Płyta ukazała się w 2008 roku zdobywając trzy nagrody Grammy: za Viva La Vida (piosenka roku), album roku oraz najlepsze zespołowe wykonanie pop.

Mylo Xyloto
Piąty album w dorobku zespołu ukazał się w 2011 roku. Mylo Xyloto był w Wielkiej Brytanii najlepiej sprzedającym się albumem rockowym roku, który w ciągu 9 tygodni rozszedł się w nakładzie 908 tysięcy egzemplarzy. Singlami promującymi wydawnictwo były Every Teardrop Is The Waterfall, Charlie Brown oraz Paradise. Inspiracją przy tworzeniu krążka były dla zespołu ruchy antynazistowskie i amerykańskie old-school grafitti

Od 2014 roku
Szóstą płytą Coldplay jest Ghost Stories. Pojawiła się w 2014 roku. Singlami promującymi krążek były A Sky Full Of Stars i Magic.

Grupa od początku swojej działalności sprzedała 55 milionów płyt i zdobyła wiele nagród. Coldplay udziela sięspołecznie i politycznie m.in. wspierając działania na rzecz uczciwego handlu oraz Amnesty International. Zespół pomaga również charytatywnie biorąc udział w takich projektach jak Band Aid 20, Live 8, Sound Relief, Teenage Cancer Trust.

Podczas europejskiej trasy, w czasie której zespół odwiedzi również Polskę, promowana jest siódma płyta grupy A Head Full Of Dreams. Już 18 czerwca 2017 roku na PGE Narodowym odbędzie się wielkie show, nie tylko muzyczne, ale też wizualne. Za niezwykłą scenografię odpowiadają wybitni Misty Buckley oraz Paul Normandale.

Bilety na tę audio-wizualną ucztę dostępne są już w sprzedaży – www.alebilet.pl/bilety/coldplay

ZOBACZ TELEDYSK
COLDPLAY – A HEAD FULL OF DREAMS

REKLAMA

Obserwuj nasze artykuły na

Chcesz podzielić się interesującym newsem lub zaproponować temat?
Skontaktuj się z nami, pisząc maila na adres: redakcja@muzotakt.pl

REKLAMA