Lizard kolejną gwiazdą Letniej Sceny Sfery

Pochodząca z Bielska-Białej legenda polskiego rocka progresywnego – zespół Lizard – wystąpi w piątek w swoim rodzinnym mieście. Koncert grupy to kolejne wydarzenie w ramach organizowanej cyklicznie Letniej Sceny SFERY. Występ rozpocznie się w najbliższy piątek o 20:00 na Placu Bolka i Lolka przed Galerią SFERA. Zespół Lizard powstał w roku 1990 w Bielsku-Białej z inicjatywy wokalisty Damiana Bydlińskiego i gitarzysty Mirosława Worka. Skład grupy uzupełnili: keyboardzista Andrzej Jancza, basista Janusz Tanistra oraz perkusista Mariusz Szulakowski. Muzyka od początku działalności inspirowana była głównie dokonaniami takich zespołów jak Emerson, Lake & Palmer, UK czy King Crimson – nazwa zespołu wprost nawiązuje do tytułu trzeciej płyty tego ostatniego.

Największym sukcesem Lizarda był występ przed legendarnym zespołem Emerson, Lake & Palmer w czerwcu 1997 (Spodek, Katowice). W październiku tego samego roku grupa supportowała koncert brytyjskiego Porcupine Tree w krakowskiej Filharmonii, a rok później pojechała w trasę po Holandii. Obecnie zespół Lizard tworzą: Damian Bydliński – śpiew, gitara, syntezator gitarowy, Janusz Tanistra – bas, Daniel Kurtyka – gitara, Paweł Fabrowicz – instrumenty klawiszowe, Mariusz Szulakowski – perkusja.

Letnia Scena SFERY organizowana przez Galerię SFERA odbywa się na Placu Bolka i Lolka od 6 lat. To coroczny cykl bezpłatnych koncertów, który ułatwia mieszkańcom i gościom Bielska-Białej dostęp do kultury i rozrywki. Przez ostatnie lata podczas imprezy zagrało niemal 40 artystów, zarówno lokalnych (np. Akurat i Dzień Dobry), jak i gwiazd ogólnopolskiego formatu, m.in. Kasia Kowalska, Dorota Miśkiewicz, Natalia Kukulska. W tym roku festiwal otworzył Fisz Emade Tworzywo, a wystąpią jeszcze m.in. Tymon & The Transistors, Kapela ze Wsi Warszawa oraz Cała Góra Barwinków i Elektryczne Gitary.

Galeria SFERA od wielu lat bierze aktywny udział w rozwoju inicjatyw kulturalnych i rozrywkowych w mieście. Działa tutaj muzyczny Klub Klimat, w którym co roku odbywa się Bielska Zadymka Jazzowa oraz Teatr Komedii Kuby Abrahamowicza, na terenie obiektu organizowane są różnorodne działania, m.in. Foto Art Festiwal. W 2010 roku przy współpracy z BWA w Galerii SFERA zorganizowano Targi Sztuki, a w roku 2013, m.in. przy współpracy z Teatrem Polskim, niecodzienny spektakl teatralny na 6. poziomie parkingu wielopoziomowego pt. „Sferia”.

Bardzo dziękujemy za wizytę i przeczytanie artykułu!
Nie chcesz przegapić żadnej plotki ze świata show-biznesu? 
Obserwuj nasze artykuły w aplikacji Google News!