MUZOTAKTNEWSYGwiazdyPaul McCartney pozywa Sony o prawa do utworów The Beatles

Paul McCartney pozywa Sony o prawa do utworów The Beatles
P

REKLAMA
REKLAMA

Paul McCartney zamierza odzyskać prawa do katalogu The Beatles. Basista i wokalista złożył w federalnym sądzie w Nowym Jorku pozew przeciwko firmie Sony/ATV.

Zgodnie z amerykańskim prawem, a dokładnie zapisem dotyczącym z 1976 roku, artysta może upomnieć się o prawa autorskie do swych utworów po 56 latach.

W październiku 2018 roku Paul McCartney powinien więc dostać połowę praw autorskich do utworów The Beatles opublikowanych w 1962 roku (drugą połowę dostanie spadkobierczyni Johna Lennona, Yoko Ono). W kolejnych latach artysta będzie odzyskiwał prawa do późniejszych nagrań.

REKLAMA

– Darzymy Sir Paula McCartneya szacunkiem, cieszymy się wieloletnią i owocną współpracą dotyczącą cennego katalogu utworów skomponowanych przez Lennona i McCartneya – czytamy w oświadczeniu Sony.

– Od dziesięcioleci współpracujemy z Sir Paulem i spadkobiercami Johna Lennona nad zachowaniem i promowaniem wartości katalogu. Czujemy się zawiedzeni tym, że złożono przeciwko nam pozew, który naszym zdaniem jest niepotrzebny i przedwczesny.

Paul McCartney nagrał 16 solowych płyt, z których ostatnia to „New” z października 2013 roku. Artysta dwukrotnie został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame – w 1998 roku jako członek The Beatles i rok później jako solista. W czasie swojej kariery 21 razy nagradzany był statuetką Grammy.

 

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!

R E K L A M A » regeneracja siłowników

REKLAMA

Obserwuj nasze artykuły na

Chcesz podzielić się interesującym newsem lub zaproponować temat?
Skontaktuj się z nami, pisząc maila na adres: redakcja@muzotakt.pl

REKLAMA