Krzysztof Penderecki z nagrodą Grammy w kategorii Best Choral Performance!

Krzysztof Penderecki
Krzysztof Penderecki fot. materiały prasowe © Wszelkie prawa zastrzeżone

Za nami 59. ceremonia rozdania nagród Grammy, określanych często jako muzyczne Oscary. Nie zabrakło także polskich akcentów – nagroda w kategorii Best Choral Performance powędrowała do Maestro Krzysztofa Pendereckiego, który tym samym po raz czwarty został uhonorowany tym prestiżowym wyróżnieniem. Nagrodzona płyta to „Warsaw Philharmonic: Penderecki conducts Penderecki 1”.

“Nie sposób zapomnieć o duchowych korzeniach sztuki muzycznej Pendereckiego – najtrwalszym fundamencie wszelkich jego artystycznych działań” – Iwona Lindstedt.

W tym albumie wiele spraw dzieje się po raz pierwszy. Pierwszy raz w historii Krzysztof Penderecki dyryguje podczas nagrań Orkiestrą i Chórem Filharmonii Narodowej. Prezentowane tu dzieło “Dies Illa” to światowa premiera fonograficzna.

„Dies Illa” to jeden z moich najlepszych utworów – opowiada Krzysztof Penderecki.

Z kolei zawarte w repertuarze płyty “Psalmy Dawida” wyznaczyły początek międzynarodowej kariery Pendereckiego. Album zaś rozpoczyna niezwykłą, wyczekiwaną serię – Penderecki conducts Penderecki / Warsaw Philharmonic!

Wcielając się w rolę dyrygenta, kompozytor daje nam niesłychany wgląd we własny zamysł interpretacji swych kompozycji.

Ta unikatowa na polskim i międzynarodowym rynku płyta powstała we współpracy z wybitnymi artystami: Johanną Rusanen (sopran), Agnieszką Rehlis (mezzosopran) i Nikolayem Didenko (bas) oraz dyrektorem chóru, prof. Henrykiem Wojnarowskim. Realizacji nagrania dokonali: Andrzej Sasin i Aleksandra Nagórko z CD Accord.

Na dźwięk imienia Krzysztofa Pendereckiego część publiczności drży z ciekawości, a część ze strachu – jego nazwisko nieodłącznie kojarzone jest bowiem z muzyką awangardową. Jednak choć kompozytor wytyczał w historii swej twórczości wiele nowych szlaków w muzyce poważnej, to jednak najważniejsze pozostały przekaz i emocje silnie obecne w jego muzyce sakralnej, wokalno-instrumentalnej.

Czy płyta jest skierowana do wysublimowanego odbiorcy? Oczywiście, że tak! Ale zaskoczy go melodyjnością, wartką narracją, wciągającą i przejmującą muzyczną akcją.

Zamów płytę!

Zobacz jak wyglądały nagrania!

 

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!

R E K L A M A » fotobudka na wesele