Red Hot Chili Peppers wystąpi w Polsce!

Red Hot Chili Peppers
fot. Warner Bros. © Wszelkie prawa zastrzeżone

Zespół Red Hot Chili Peppers powstał w 1983 r. w Los Angeles. Założycielami kapeli byli trzej szkolni koledzy: Michael „Flea” Balzary, Hillel Slovak i Jack Irons. Pierwszy występ odbył się w klubie „Rhythm-Lounge” w L.A. Zespół szybko stał się popularny, a bilety na koncerty dobrze się sprzedawały. Wkrótce dołączył do niego autor tekstów — Anthony Kiedis. Niedługo później Slovak i Irons odeszli z zespołu. Zostali zastąpieni przez Cliffa Martineza (perkusja) i Jacka Shermana (gitara).

W 1984 r. formacja Red Hot Chili Peppers wydała swój debiutancki album – „The Red Hot Chili Peppers”. Wtedy z zespołu wyrzucony został Sherman, a na jego miejsce powrócił Slovak. W latach 1985 i 1987 powstały kolejne dwa albumy, jednak dopiero wydany w 1989 r. „Mother’s Milk” osiągnął status złotej płyty.

W tym czasie zespół jeszcze kilkakrotnie zmieniał skład. W 1988 Hillel Slovak zmarł niespodziewanie w wyniku przedawkowania heroiny. To wydarzenie skłoniło do pójścia na odwyk również uzależnionego od narkotyków Kiedisa.

Prawdziwy przełom nastąpił w roku 1991 za sprawą albumu „Blood Sugar Sex Magik”. Jednym z najbardziej znanych utworów z tej płyty, nieodłącznie kojarzonym z RHCP, jest „Under the bridge”.

Kolejna płyta, wydana w 1995 roku, nie zdobyła już tak dużej popularności. Według członków zespołu, utwory na ten album pisane były nieco na siłę, często pod wpływem narkotyków. Był to również okres, kiedy formacja przechodziła poważny kryzys.

Wydany w 1999 r. „Californication” okazał się największym do tej pory sukcesem komercyjnym grupy. Poza tytułowym pochodzą z niego takie utwory jak „Scar tissue” czy „Otherside”. W porównaniu do poprzednich albumów, „Californication” zawierał mniej rapowanych kompozycji, a linia melodyczna była wyraźniejsza.

Dwa lata później wydany został kolejny album – „By the way”. Został on co prawda pozytywnie przyjęty przez krytykę, nie odniósł jednak tak spektakularnego sukcesu, jak poprzednia płyta. Styl utworów po raz kolejny został złagodzony. Miejsce rapu zajął harmonijny wokal i gitary, a melodie stały się bardziej popowe.

W 2004 r. wydany został album koncertowy „Live in Hyde Park”, a dwa lata później podwójny krążek „Stadium Arcadium”. Najbardziej znanym utworem z tej płyty jest „Dani California”.

W latach 2007 i 2012 Red Hot Chili Peppers zagrali pierwsze koncerty w Polsce, m.in. w Chorzowie i Warszawie.

W roku 2008, po zakończeniu trasy koncertowej promującej album, zespół zapowiedział co najmniej kilkumiesięczną przerwę. Grupa powróciła do studia rok później. Kolejny krążek („I’m with you”) wydany został w roku 2011. Pięć lat później światło dzienne ujrzała najnowsza płyta – „The Getaway”. W tym samym roku zespół wystąpił na Open’er Festival w Gdyni. Kolejne koncerty w Polsce zapowiadane są na rok 2017.

Obecny styl RHCP to połączenie rapu, gitar oraz oryginalnego wokalu Anthony’ego Kiedisa. Swoje niepowtarzalne brzmienie zespół zawdzięcza m.in. łączeniu wielu stylów muzycznych.

Bilety na koncerty, zarówno Red Hot Chili Peppers, jak innych zespołów, zamówić można na stronie http://www.ticketmaster.pl/

ZOBACZ TELEDYSK
RED HOT CHILI PEPPERS – DARK NECESSITIES

 

Zobacz także

Nie przegap

loading...
loading...