MUZOTAKTImprezy, KoncertyFestiwaleOpen’er 2017: Za nami Polski Tydzień! 10 nowych nazw w składzie!

Open’er 2017: Za nami Polski Tydzień! 10 nowych nazw w składzie!
O

REKLAMA
REKLAMA

Reaktywacja Grammatika, powrót Brodki i ośmiu wykonawców, którzy udowadniają jak fantastycznie rozwija się krajowa scena – oto efekty polskiego tygodnia na Open’erze.

Dwadzieścia lat temu w Warszawie powstał zespół, który do dziś uznawany jest za jeden z fundamentów polskiego hip-hopu. Z tej okazji Grammatik w swoim najbardziej klasycznym składzie (Eldo, Jotuze i Noon) powróci na jeden polski koncert by przypomnieć utwory z przełomowych albumów: „EP+” i „Światła Miasta”.

Obie płyty są dziś kanonem gatunku a na reaktywację grupy fani czekali od lat. Nie mamy wątpliwości, że takie utwory jak „Friko”, „Nie ma skróconych dróg”, „Czasem” czy „Płaczę rymami” nie straciły nic ze swojej siły i aktualności oraz doskonale zabrzmią w nowych okolicznościach.

REKLAMA

Ostatni raz Brodka wystąpiła na Open’erze w 2011 roku. Koncert na głównej scenie przerwała wręcz apokaliptyczna ulewa. Tym razem warunki atmosferyczne nie powinny przeszkadzać, bowiem Brodka wystąpi na Tent Stage. Także charakter jej ostatniego wydawnictwa wskazywałby raczej na zamkniętą przestrzeń niż główne festiwalowe sceny.

Bo „Clashes”, płyta z którą Brodka powróciła po 4 latach studyjnego milczenia, to materiał wymagający czasu i skupienia; wyborny, ale uciekający od łatwej popularności. „Clashes” to także pierwsza płyta Brodki wydana w zagranicznej wytwórni i szansa na prawdziwą międzynarodową karierę.

Na początku marca ukazała się debiutancka płyta Darii Zawiałow zatytułowana „A Kysz”, ale pierwsze tygodnie od premiery dobitnie pokazują, że wokalistki nikt nie ma zamiaru przeganiać. Wręcz przeciwnie. Świetne, autorskie teksty oraz muzyka, w której słychać fascynacje najlepszymi współczesnymi wykonawcami szeroko pojętej alternatywy pokazują, że na polskiej scenie pojawił się nowy, ważny głos. Bacznie obserwujcie!

Hades to jeden z tych raperów, dla którego możliwość eksperymentowania z formą jest kluczem do sukcesu i pełnią wolności. Jego najnowszy album, „Świattło” to propozycja dla tych, którzy w hip-hopie szukają czegoś więcej i całkowicie świadomie nie narzucamy własnej interpretacji słowa „więcej”. Nawet swoisty przebój tego albumu, „Tylko Ty” ucieka przed banalnością hip-hopowych przebojów. Hades, znany wcześniej także ze współpracy z O.S.T.R czy Sokołem przy albumie „Różewicz Interpretacje” wystąpi na Open’erze pierwszy raz.

Ralph Kaminski to wokalista, autor tekstów oraz kompozytor tworzący autorska muzykę nawiązującą stylistyką do artystycznego popu z elementami muzyki filmowej, mocno okraszoną dźwiękami skrzypiec i fortepianu. Jego debiutancki album „Morze” odniósł spory sukces komercyjny a przede wszystkim zyskał doskonały odbiór prasy i mediów. Na kilku blogach został wręcz uznany za płytę roku.

Na Open’erze Ralph Kamiński wystąpi wraz z zespołem My Best Band in the World, w składzie: Agnieszka Bigaj (piano), Paweł Izdebski (gitara akustyczna i ukulele), Piotr Lewańczyk (gitara basowa, moog), Magdalena Laskowska (skrzypce), Michał Piotrowski (perkusja), Katarzyna Sylla (skrzypce), Kuba Jakubowski (wiolonczela).

Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa „Hańba!” jest muzyczno-literacką fikcją udowadniającą, że punk rock nie powstał na Wyspach Brytyjskich w hałaśliwych latach 70., lecz stworzono go w burzliwych czasach II Rzeczypospolitej, które były nie tylko rozkwitem kultury, sztuki i techniki, ale również okresem niszczenia demokracji, autorytarnych rządów sanacji i jej imperialistycznych zapędów.

Czterech krakowskich muzyków przy pomocy podwórkowego instrumentarium (banjo, bęben, akordeon, tuba) oraz wsparciu międzywojennych poetów (Tuwima, Brzechwy, Broniewskiego) wciela się w wykreowane postacie i łączy muzyczne inspiracje (punkowe, folkowe, klezmerskie), aby stworzyć własną opowieść o tym najbardziej „literackim” okresie w historii Polski. Debiutancki album, wydany w ubiegłym roku wyszedł daleko poza granice już III Rzeczypospolitej, o czym świadczą zagraniczne koncerty Hańby!, choćby na festiwalu Primavera Sound w Barcelonie.

Buslav – multiinstrumentalista, kompozytor i twórca tekstów. Wieloletnie oraz międzynarodowe doświadczenie muzyczne przyczyniło się do powstania jego autorskiego projektu muzycznego. Organiczny charakter twórczości jest wynikiem świadomego, szczerego oraz osobistego podejścia do muzyki. Wydany w październiku debiutancki. imienny album to projekt odwagi przekroczenia osobistych granic. To opowieść o emocjach, ludzkiej ciekawości i doświadczeniach – ujętych w elektroniczny i akustyczny pop.

Dwóch laureatów Paszportów „Polityki” w jednym projekcie to wydarzenie samo w sobie, a jeśli doda się do tego jakość ich wspólnej muzyki, otrzymamy jedną z najciekawszych kolaboracji na polskiej scenie muzycznej. Wacław Zimpel i Kuba Ziołek to artyści, którzy od lat wywierają wpływ na dużą część środowiska alternatywnego, a ich projekty – Stara Rzeka Ziołka czy LAM i solowe płyty Zimpla są zauważane na Zachodzie i znajdują tam szerokie grono odbiorców, regularnie trafiając na czołowe miejsca podsumowań muzycznych. W ubiegłym roku muzycy po raz pierwszy spotkali się na wspólnych koncertach, a twórczy ferment zaowocował nagraniem płyty, której premiera planowana jest na ten rok.

Jeśli szukacie w muzyce niebanalności, to chyba jesteście na najlepszej drodze do finału swoich poszukiwań. Bitamina powstała z przyjaźni i miłości do muzyki. Słychać to w tekstach i w produkcji bitów. Wrażliwość z jaką trafia do słuchacza jest zaskakująca, a wyśpiewane emocje odczuwa się bardzo osobiście. Amar, Mateusz i Piotr poznali się w 2005 roku i nieprzerwanie od tego momentu, nie patrząc na mody i trendy, pracują nad swoją muzyką. Efektem są cztery albumy: „Listy Janusza”, utrzymane w stylistyce eksperymentalnego hip-hopu, ocierające się o jazz; wzbudzający zainteresowanie „Plac Zabaw”; instrumentalny album „C”, gdzie artyści pokazują swój kunszt w tworzeniu ciekawych i połamanych bitów, czy wreszcie tegoroczna „Kawalerka”, album bardziej piosenkowy, opowiadający o potknięciach i pierwszych krokach stawianych samemu. O płycie mówi się głośno od momentu premiery i zapewne do czasu ich koncertu na Open’erze o Bitaminie usłyszą nawet Wasi dziadkowie.

Duit to warszawski producent kojarzony z takich składanek jak Niewidzialna Nerka czy Heartbreaks & Promises 1 oraz 2. Utwór „Halayo” z drugiej kompilacji sygnowanej przez Flirtini przekroczył na Youtube 1,3 mln odtworzeń. W październiku 2016 roku ukazał się debiutancki album Duita zatytułowany “Now, I’m Here”. Płyta została wydana nakładem jednej z najciekawszych polskich wytwórni elektronicznych, MOST Records.

Na albumie pojawiło się wielu gości z kraju i ze świata, od dużych nazwisk jak Dawid Podsiadło czy Jesse Boykins III po debiutantów – Govales, Rosalie, Pasts, Vito i Prus. Koncertowa wersja „Now, I’m Here” będzie przeniesieniem muzyki z albumu na zupełnie inny poziom – Duit wystąpi w akompaniamencie żywych instrumentów oraz wokalistki.

 

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!

R E K L A M A » Zwalczanie pluskiew Gdynia

REKLAMA

Obserwuj nasze artykuły na

Chcesz podzielić się interesującym newsem lub zaproponować temat?
Skontaktuj się z nami, pisząc maila na adres: redakcja@muzotakt.pl

REKLAMA