Zmiana pianina cyfrowego – na co zwrócić uwagę?

Zmiana pianina cyfrowego – na co zwrócić uwagę?

W karierze każdego klawiszowca przychodzi taki moment, w którym konieczna jest zmiana instrumentu. Twoje umiejętności są już znacznie większe niż na początku i aby dalej się rozwijać, potrzebujesz nowego pianina cyfrowego. Zapewne dobrze wiesz, że poszczególne modele mogą się między sobą znacząco różnić. Od czego zacząć poszukiwania nowego instrumentu?

Przede wszystkim profesjonalna klawiatura

Wydaje się to oczywiste, ale skuszony ceną lub dodatkowymi możliwościami instrumentu możesz zapomnieć o tym kluczowym elemencie. Pianino cyfrowe dla zaawansowanych użytkowników musi być wyposażone w klawiaturę, która działa dokładnie tak, jak w tradycyjnym fortepianie. A przynajmniej w jak największym stopniu jest do niej zbliżona.

Dwie podstawowe funkcje profesjonalnego manuału to pełny wymiar (88 klawiszy) i odpowiednie wyważenie klawiszy. Pierwszy warunek spełniają w zasadzie wszystkie dostępne obecnie na rynku modele pianin cyfrowych. Jednak pod pojęciem klawiatury ważonej mogą kryć się różne możliwości.

Powiedzmy to wprost – inne wrażenia z gry zapewni Ci klawiatura niższej klasy, inne manuał z wyższej półki. Tę różnicę odczujesz także w wyważeniu klawiszy. W obydwu przypadkach będą miały różną wagę – niższe rejestry będą wymagały od Ciebie większego nacisku, a górne zagrają po najmniejszym muśnięciu. Jednak w klawiaturach najwyższej klasy to przejście od najcięższych do najlżejszych klawiszy będzie niezwykle płynne. W przypadku tańszych odpowiedników, wyważenie nie robi już takiego wrażenia. Bywa, po prostu, toporne, choć w specyfikacji obydwu manuałów widnieje: klawiatura ważona.

Zwróć także uwagę na to, aby klawiatura Twojego nowego pianina cyfrowego była wyposażona w odpowiednią ilość sensorów wychwytujących natężenie dźwięku. Im więcej, tym lepiej odwzorują Twoje intencje podczas gry. Dzięki temu pomiędzy pianissimo i fortissimo masz jeszcze całą masę pośrednich możliwości. Dokładnie tak, jak w klasycznym fortepianie.

Drewno czy plastik?

Pośród profesjonalnych klawiatur, z pewnością spotkasz wiele modeli z tworzywa i kilka wykonanych z prawdziwego drewna. Powiedzmy wprost – do szlifowania umiejętności gry nie potrzebujesz drewnianych klawiszy. Doskonale sprawdzą się również plastikowe. Jednak wrażenia z gry na pianinie cyfrowym wyposażonym w drewnianą klawiaturę są o niebo lepsze. Ponadto, jak na przykład w przypadku klawiatury Kawai Grand Feel klawisze są nie tylko drewniane, ale i zdecydowanie dłuższe. Pozwala to na uzyskanie odpowiedniego natężenia dźwięku na całej długości klawisza. A to bywa czasem niezwykle cenne, zwłaszcza przy bardziej skomplikowanych akordach.

Piękne dźwięki fortepianu w pianinie cyfrowym

Profesjonalna klawiatura to podstawa dla zaawansowanego klawiszowca, ale dopiero z dźwiękami koncertowego fortepianu Twoje pianino cyfrowe zyska niesamowity charakter. W instrumentach czołowych producentów, jak Kawai czy Yamaha, usłyszysz brzmienia znane z wyjątkowych instrumentów. Dzięki precyzyjnej obróbce, sample idealnie oddają każde natężenie dźwięku, dokładnie tak, jak sobie tego życzysz.

Kontrolery nożne

Fortepian posiada trzy pedały, bez których ciężko byłoby wykonać wiele spośród znanych dzieł. Nie tylko forte, ale i piano czy sostenuto umożliwiają pełne wykorzystanie możliwości mechanizmu instrumentu. Dlatego wybierając swoje nowe cyfrowe pianino, zwróć uwagę na możliwość dokupienia zestawu trzech pedałów. Najlepiej zaopatrz się w instrument, który będzie posiadał je w standardzie.

R E K L A M A » fotobudka na wesele