Wspieraj polską muzykę! Słuchaj polskiej muzyki! Fryderyki 2017 (ZDJĘCIA)

Fryderyki 2017

Polscy artyści na Gali Fryderyków 2017 zachęcali do odkrywania polskiej muzyki w legalnych źródłach on-line.

Piotr Zioła, Margaret, Organek, Buslav, Bovska, Czarny HIFI, Klaudia Szafrańska i Michał Wasilewski z zespołu Xxanaxx, Mesajah (Manolo) czy Krzysztof Zalewski, ale także Renata Przemyk, Halina Frąckowiak, Wanda Kwietniewska z Wanda i Banda i Jurek Styczyński z zespołu Dżem to tylko niektórzy z artystów polskiej sceny muzycznej, którzy podczas tegorocznej gali Fryderyków przyłączyli się do apelu Tomsona i Barona z Afromental, by wspierać polską muzykę słuchając jej i odkrywając jej bogactwo z legalnych źródeł.

Inicjatywa ta to kontynuacja ubiegłorocznej akcji „Wspieraj legalną muzykę #playtidal”, dzięki której ponad milion użytkowników Play zdecydowało się na zainstalowanie w swoim smartfonie aplikacji Tidal, zyskując tym samym dostęp do legalnego streamingu muzyki.

26 kwietnia 2017 w Teatrze Polskim po raz kolejny zorganizowano galę Fryderyków, której celem było uhonorowanie nie tylko zasłużonych artystów polskiej sceny muzycznej, ale też debiutantów. Warto bowiem pamiętać, że co roku na polskiej scenie muzycznej powstają nowe projekty artystyczne, które są żywym świadectwem tego, że polska muzyka jest przebogata i może z powodzeniem konkurować pod względem jakości z ofertą twórców zagranicznych.

Niestety polskim artystom trudniej jest konkurować z międzynarodowymi budżetami na promocję, jakimi dysponują ich zagraniczni koledzy i koleżanki. To oznacza, że wiele ciekawych, polskich projektów muzycznych oraz twórców pozostaje nieodkrytych, lub docierają jedynie do węższego grona. Sposobem na odkrywanie polskiej muzyki jest oczywiście internet, ale trzeba pamiętać, że nie wszystko to, co w nim dostępne jest legalne. To dlatego chcąc chronić polskich artystów warto odkrywać polską muzykę za pośrednictwem legalnych źródeł on-line np. streamingu Tidal w komórce.

Do tego właśnie zachęcił milion Polaków Play oferując im w zeszłym roku bezpłatny dostęp do TIDALa na dwa lata. Dziś mogą oni na własną rękę eksplorować bogactwo polskiej (i nie tylko polskiej) muzyki z poziomu swojego smartfona w sposób całkowicie legalny, lub skorzystać z rekomendacji muzycznych samych artystów poprzez tworzone przez nich playlisty streamingowe.

A czy polscy artyści słuchają polskiej muzyki?

Organek stwierdził „Lubię polską muzykę, lubię śledzić teksty” – tym samym potwierdzając, że woli muzykę polską. Piotr Zioła przyznał się, że równie chętnie sięga po muzykę polską, co zagraniczną: „Teraz już fifty-fifty. Jest tylu fantastycznych polskich muzyków!”.

Buslav przyznał się do tego, że słucha polskiej muzyki, ale jak chce się inspirować to szuka wszędzie. Bovska również przyznała, że z reguły słucha więcej muzyki zagranicznej, ale ostatnio zaczęła coraz chętniej sięgać także po muzykę rodzimych artystów. Halina Frąckowiak stwierdziła z kolei, że słucha po prostu dobrej muzyki.

Czy polscy artyści doceniają legalny streamning?

„Sądzę, że jest to forma dostępu do muzyki, która będzie się rozwijać. Ja sama intensywnie korzystam ze streamingu” powiedziała Bovska. Czarny z HIFI zauważył z kolei, że odpłatny streaming to forma, do której ludzie przekonują się coraz bardziej „Bo nie ma innej drogi – słuchacz ma mieć dostęp do muzyki w najwygodniejszy możliwie sposób”. Podobnie myśli Margaret: „W zasadzie korzystam tylko z Tidala. Przyszłość należy do internetu”.

Play i Tidal już po raz drugi zostali oficjalnym Partnerem Muzycznym Gali Wręczenia Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2017. Za sprawą promocji „Muzyka przeszła do Play” ponad 1,3 mln użytkowników tego operatora zaczęło korzystać z serwisu streamingowego Tidal. W czasach, w których piractwo uznawane jest za coś zupełnie normalnego, jest to duży krok w kierunku zmiany świadomości Polaków dotyczącej legalnej muzyki.

Sami muzycy wydają się traktować coraz poważniej serwisy streamingowe, bo stały się one ważną formą dystrybucji muzyki. Również coraz więcej artystów decydując się na premiery swoich nowych albumów, udostępnia materiały na wyłączność na Tidalu.

Przypominamy, że Play i Tidal przygotował playlistę składającą się z utworów nominowanych i nagrodzonych nagrodą Fryderyk w tym roku artystów. Zachęcamy do odsłuchania jej w legalnym źródle muzyki, jakim jest Tidal i „wspierania polskiej muzyki”.

Fryderyki 2017 Fryderyki 2017 Fryderyki 2017 Fryderyki 2017 Fryderyki 2017 Fryderyki 2017 Fryderyki 2017 Fryderyki 2017

R E K L A M A » fotobudka na wesele