MUZOTAKTNEWSYLifestyleKultowe książki dla nastolatek

Kultowe książki dla nastolatek
K

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMAPłyty muzyczne - zobacz na Ceneo

Literatura dla nastoletniego czytelnika rządzi się swoimi prawami. Łączy dziecięcy świat z tym, z którym mierzą się dorośli. Nie ucieka więc od trudnych tematów, ale patrzy na nie z perspektywy młodego człowieka. W nurcie tym wyrosło już wiele propozycji kultowych – zwłaszcza tych dla nastolatek. Poniżej przedstawiamy kultowe książki dla nastolatek.

Kultowe książki dla nastolatek! Oto kilka propozycji, wręcz obowiązkowych dla każdej dziewczyny, która lubi czytać.

„Stowarzyszenie wędrujących jeansów” – Ann Brashares

REKLAMA

Fenomenalny cykl powieści młodzieżowych, stworzonych z myślą o nastolatkach. Cztery przyjaciółki, różniące się od siebie pod każdym względem, postanawiają w czasie wakacyjnej rozłąki przesyłać sobie parę jeansów, które – jak się okazuje – pasują jak ulał na każdą z nich. Stowarzyszenie Wędrujących Jeansów przeżywa mnóstwo przygód, a dziewczyny, krok po kroku, odkrywają zupełnie nowe oblicze życia. Inspirująca i wciągająca lektura.

„Pamiętnik narkomanki” – Barbara Rosiek

Ta oparta na faktach historia wstrząsa i porusza. To nielukrowana opowieść o tym, jak zmieniają życie narkotyki, w jaki sposób nałóg może zniszczyć życie, właściwie na samym jego początku. Bohaterka książki spisuje na kartach pamiętnika piętnaście lat swojego życia. Czas, w którym wciąż na nowo podejmuje walkę z wyniszczającym ją nałogiem. O życiu, śmierci, wyborach… mocna opowieść, która szokuje mimo, że została wydana po raz pierwszy kilka dekad temu.

„Ala Makota” – Małgorzata Budzyńska

Materiały promocyjne partnera

… bynajmniej w cyklu powieści nie chodzi o Alę, która miała kota. Bohaterka naprawdę na nazwisko ma Makota i jest zwyczajną 13-latką. Pierwsze miłości, ambitne plany, problemy rodzinne… historie, które mogły się zdarzyć w życiu każdej dziewczyny spisuje w codziennie prowadzonym pamiętniku. I właśnie w tym tkwi siła tej serii. Z wydarzeniami, które opisuje Małgorzata Budzyńska zidentyfikować się może niemal każda dziewczyna. Wartościowa lektura nie tylko dla uczennic ostatnich klas podstawówki oraz liceów.

„Igrzyska śmierci” – Suzanne Collins

„Igrzyska śmierci” – Suzanne Collins

Silne wzorce kobiece czekają także w powieściach, które osadzone są w zupełnie innej niż codzienna rzeczywistości. Taki czeka m.in. w dystopijnym cyklu Suzanne Collins, który podbił serca czytelniczek i czytelników na całym świecie. Katniss Everdeen to, wydawać by się mogło, zwykła nastolatka. Ale nie przyszło jej żyć w spokojnych czasach. Jej codziennością jest walka o przetrwanie w totalitarnym państwie Panem, a później – walka o własne życie oraz wolność: własną i całego społeczeństwa. Mimo że musi szybko dojrzeć, nie przestaje być nastolatką, która zmaga się choćby z rozterkami sercowymi.

„Niezgodna” – Veronica Roth

„Niezgodna” – Veronica Roth

To propozycja nie tylko dla miłośniczek „Igrzysk śmierci”, choć Veronica Roth również przenosi czytelnika do dystopijnego świata, który stwarza pozory idealnego. No właśnie, no tylko pozory. A nastoletnia Triss musi dotrzeć do prawdę. Od niej zależą losy całego świata. Czy podział społeczeństwa na frakcje rzeczywiście ma sens? Dlaczego się pojawił? I czy bycie „niezgodną” – osobą, która charakterem nie wpisuje się w żadną ze sztywnych ramek dzielących ludzi rzeczywiście jest śmiertelnym grzechem? Historia Triss i Cztery podbiła serca, nie tylko nastolatków, na całym świecie.

▸ Przeczytaj również: Wyczerpany Justin Bieber przeprasza za odwołaną trasę!

Literatura młodzieżowa zmienia się wraz z upływem czasu. Dziś jest komentarzem nie tylko do życia nastolatków, ale i do tego, co dzieje się na świecie. Porusza, skłania do refleksji, uczy że rzeczywistość nie jest czarno – biała. Właśnie dlatego warto zachęcać nastolatki do czytania – nie tylko szkolnych lektur, ale książek, które wciągają i pozwalają zidentyfikować się z bohaterami.

Kultowe książki dla nastolatek

Jeżeli poszukujemy książek młodzieżowych nie tylko tych najnowszych ale również “klasyków” warto zapoznać się z ofertą księgarni PWN – https://ksiegarnia.pwn.pl/Ksiazki/Ksiazki-dla-mlodziezy,2196983,k.html

» HITY TYGODNIA

REKLAMA

Obserwuj nasze artykuły na

Chcesz podzielić się interesującym newsem lub zaproponować temat?
Skontaktuj się z nami, pisząc maila na adres: redakcja@muzotakt.pl

REKLAMA