Krzysztof Cugowski: solowy album zatytułowany “Przebudzenie” ukaże się na rynku już 9 października br.

Krzysztof Cugowski Przebudzenie
Krzysztof Cugowski Przebudzenie

W niespełna rok po zakończeniu działalności “Budki Suflera”, spektakularnym sukcesie występu zespołu na 20 Przystanku Woodstock, utytułowany artysta, posiadający jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów na Polskiej scenie, Krzysztof Cugowski nie zamierza udać się na rockową emeryturę. Dowodem na to jest nowy solowy album zatytułowany “Przebudzenie”. To piąty solowy krążek w dyskografii wokalisty, ale w zasadzie trzeci z materiałem premierowym po ponad 30-letniej przerwie.

Spotkanie z młodym, utalentowanym pochodzącym z Wrocławia pianistą, kompozytorem i producentem muzycznym, Stefanem Gąsieńcem zaowocowało stworzeniem płyty “Przebudzenie”. Jest to zbiór solidnych rockowych kompozycji, opartych o mocne scenicznie i ładne estetycznie, popowe aranże. Album ma długość klasycznego zestawu 10 piosenek, nie przekraczającego 45 minut. Tak jak kiedyś, gdy muzyka była tworzona z myślą o umieszczeniu jej na płycie winylowej. Taki dobór materiału muzycznego spowodował, że nie ma tu miejsca na piosenki przypadkowe. Mocną strona “Przebudzenia” są niebanalne teksty, nad wyraz aktualne i traktujące o naszej rzeczywistości. Nie są to typowe teksty piosenek popowych, raczej ocierają się o formułę protest songów. Są dojrzałą analizą tego co nas otacza i dotyczy na co dzień, idealnie pasującą do emploi wokalisty.

Krzysztof Cugowski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych rockowych wokalistów na polskiej scenie muzycznej. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Lublinie skąd pochodzi. Artysta znany jest przede wszystkim ze swojej działalności w zespole Budka Suflera, której był założycielem i wokalistą przez większość czasu jej istnienia (1969-2014). Wraz z zespołem, jak i solowo, ma na swoim koncie dziesiątki płyt, które osiągały rekordy popularności i sprzedaży, jak “Cień wielkiej góry”, “Cisza”, “Nic nie boli, tak jak życie” (sprzedała się w ponad milionowym nakładzie) czy “Bal wszystkich świętych”. Utwory takie jak “Sen o dolinie”, “Twoje radio”, “Cisza”, czy “Takie tango” od lat nieustannie obecne są w rozgłośniach radiowych w Polsce.

W latach 1978-1983 rozpoczął karierę solową. W ciągu tych kilku lat nagrał dwa albumy – “Wokół cisza trwa” i “Podwójna twarz” – a także współpracował z takimi grupami jak Spisek i Cross.W 1984 roku Cugowski zdecydował się na powrót do macierzystej grupy. Jeszcze w latach 80 – tych zespół nagrał takie albumy, jak “Czas czekania, czas olśnienia”, “Giganci tańczą” i “Ratujmy co się da!!”.

Lata 90 – te okres wytężonej pracy i największego sukcesu komercyjnego dla zespołu, którego to charyzmatyczny i rozpoznawalny głos wokalisty jest niewątpliwą wizytówką. Krzysztof Cugowski w 1999 roku wznowił swoją karierę solową wydając płytę “Kolędy”, na której znalazły się jego wersje takich utworów, jak “Cicha noc”, “Przybieżeli do Betlejem” czy “Jezus malusieńki”. Dwa lata później nagrał album rhythm’n’bluesowy “Integralnie”. Wspomógł go wówczas muzyk jazzowy Wojciech Karolak. Cugowski wybrał na potrzeby tego wydawnictwa dwanaście ulubionych kawałków innych wykonawców, m.in. “Czerwony jak cegła” grupy Dżem, “Dni, których nie znamy” Marka Grechuty, “Move Over” Janis Joplin czy “Seagull” zespołu Bad Company.

Krzysztof Cugowski odznaczony został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski nadanym za wybitne zasługi dla polskiej kultury i za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej.

Bardzo dziękujemy za wizytę i przeczytanie artykułu!
Nie chcesz przegapić żadnej plotki ze świata show-biznesu? 
Obserwuj nasze artykuły w aplikacji Google News!