10 zasad, które pozwolą wam cieszyć się zdrowym i bezpiecznym seksem!

zdrowy seks, bezpieczny seks
fot. materiały prasowe © Wszelkie prawa zastrzeżone

Seks to jedno z najprzyjemniejszych doświadczeń naszego życia, jednak jak powszechnie wiadomo wiąże się on z szeregiem różnych konsekwencji. Dlatego też, tak ważne jest podjęcie szczególnej rozwagi w doborze partnerów seksualnych i podczas samego aktu seksualnego. Seks to odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale również za swojego partnera. Przedstawiamy 10 zasad – zdrowy seks, bezpieczny seks!

Bezpieczny seks, zdrowy seks! Poniżej przedstawimy wam 10 prostych zasad, które pozwolą wam cieszyć się zdrowym i bezpiecznym seksem!

ZASADA I – woda i mydło

Przed smacznym posiłkiem i podobnie w przypadku seksu, należy umyć nie tylko ręce. Zanim poddacie się miłosnemu uniesieniu pamiętajcie o tym, aby podmyć okolice intymne. Delikatne odświeżenie nie tylko zwiększy wasze bezpieczeństwo, ale również komfort podczas samego stosunku. W końcu każdy z nas czuje się atrakcyjniej po szybkim prysznicu, niż po ciężkim dniu pełnym pracy. Jeśli wasz partner nie ma takiego zwyczaju, delikatnie zwróćcie mu na to uwagę i zaznaczcie, że sami wyznajecie taką zasadę. Zalecamy obmywanie okolic intymnych również po stosunku seksualnym.

ZASADA II – gumka i pigułka

Nie od dzisiaj wiadomo, że jedną z najpowszechniejszych konsekwencji seksu jest zapłodnienie. Dlatego też, tak ważne jest rozważne planowanie antykoncepcji. Jeśli posiadacie stałego partnera, do którego posiadacie pełne zaufanie, wybierzcie pigułki antykoncepcyjne. Bezpieczny seks – w innych przypadkach zaleca się jednak stosowanie prezerwatyw, które chronią partnerów nie tylko przed niechcianą ciążą, ale również szeregiem chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak np.: chlamydioza, rzeżączka lub wirus HPV.

ZASADA III – książeczka zdrowia

Zanim zdecydujecie się na ten poważny krok w waszym związku, nie bójcie się zapytać partnera o stan jego zdrowia. Jeśli chce on/ona podjąć z wami taką intymną czynność, nie powinna również bać się intymnych rozmów. Macie pełne prawo do świadomego wyboru swojego partnera i wiedzy na temat przebytych przez niego chorób.

ZASADA IV – Majtki i bokserki

Tak jak uczyła nas mama w dzieciństwie, bieliznę należy zmieniać, przynajmniej raz na dobę! Zwracajcie uwagę na tę prostą czynność higieniczną nie tylko u was samych, ale również u waszego partnera. Jeśli potrafi on spędzić cały weekend w jednych bokserkach/majtkach, to może oznaczać, że jego higiena osobista pozostawia wiele do życzenia. Pamiętajcie, że podczas stosunku seksualnego przenosi się najwięcej bakterii, więc nawet jeśli jedno z was nie przestrzega zasad higieny, w krótkim czasie związane z tym konsekwencje mogą dotyczyć obojga.

ZASADA V – szczere rozmowy

Ta zasada powinna być podstawą każdego związku, niezależnie od jego charakteru. Nawet jeśli łączy was więź czysto fizyczna, jesteście sobie winni szczerą rozmowę na temat waszych poprzednich związków i partnerów seksualnych. Jeśli obawiacie się, że w związku z dużą ilością poprzednich doświadczeń, wasz partner narażony jest na ryzyko posiadania choroby wenerycznej, namówcie go na wykonanie podstawowego zestawu testów w tym kierunku. Sami również nie wzbraniajcie się przed takim postępowaniem, w końcu chodzi tu przede wszystkim o wasze zdrowie!

ZASADA VI – lasy i jeziora

Kiedy za oknami robi się słonecznie, a temperatura jest naprawdę wysoka, wychodzimy na powietrze i przejawiamy tam „wszelkie” aktywności fizyczne. Jeśli przytrafiła wam się odrobina przyjemności gdzieś w środku lasu lub nad jeziorem zadbajcie o to, aby zaraz po powrocie do domu nie tylko dokładnie przemyć wasze okolice intymne, ale również przejrzeć je pod kontem obecności kleszczy lub innych leśnych mieszkańców.

ZASADA VII – testy

To wrażliwy temat dla każdego z nas, jednak jeśli prowadzicie aktywne życie seksualne i często zmieniacie swoich partnerów, regularnie przeprowadzajcie badania na obecność chorób wenerycznych. Choć mogą one się wiązać z dużym dyskomfortem psychicznym i poczuciem wstydu pamiętajcie, że zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Weźcie również pod uwagę fakt, iż znacząca ilość chorób wenerycznych może przyczynić się do bardzo poważnych konsekwencji, takich jak nowotwory narządów płciowych, a nawet śmierć.

ZASADA VIII – impreza i wino

Wszyscy wiemy, że spożywanie alkoholu i atmosfera imprezy sprzyja pochopnemu doborowi partnerów seksualnych. Jednak, kiedy tak się już stanie musimy pamiętać o podstawowych zasadach mających na celu ochronę naszego zdrowia i życia, a najważniejszą z nich jest stosowanie zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. Podczas przygodnych stosunków wzbraniajcie się również przed uprawianiem seksu oralnego lub analnego, choroby weneryczne przenoszą się również tą drogą.

ZASADA IX – plany i wpadki

Niezależnie od tego, jak się staramy raz na jakiś czas pojawiają się wpadki, co wtedy zrobić? Na wszelki wypadek przeprowadźcie z waszym partnerem poważną rozmowę dotyczącą waszej relacji, planów na przyszłość i ewentualnego postępowania w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń. Jeśli jesteście młodzi i pewni, że nie jesteście gotowi na zostanie rodzicami, zabezpieczcie się w odpowiednie środki antykoncepcyjne, które możecie zażyć jeszcze w 72 godziny po niefortunnym stosunku. Pamiętajcie też, że środki te dostępne są obecnie jedynie na receptę, dlatego też należy pomyśleć o nich ze znacznym wyprzedzeniem.

ZASADA X – miłość i inne przypadki

Tak jak wspomnieliśmy na początku stosunek seksualny zawsze, bez względu na okoliczności związany jest z ogromną odpowiedzialnością. Dlatego też, kontakty seksualne powinniśmy podejmować z osobami, wobec których odczuwamy bezwzględne zaufanie. Miłość nie jest niezbędna, stanowi jednak wyjątkowe dopełnienie tego aktu fizycznego, wynosząc go w zupełnie inny wymiar i nadając mu kompletnie nowego znaczenie.

Pamiętajcie, że zdrowy seks to czynność, którą powinniście dzielić z absolutnie wyjątkową dla was osobą, jeśli jednak jesteście wyznawcami przyjemności cielesnej niezwiązanej z wyższymi uczuciami, zwracajcie szczególną uwagę na zachowanie podstawowych czynników bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, czy jesteście w związku, czy macie wielu partnerów seksualnych, pamiętajcie o przestrzeganiu powyższych zasad. Niech seks będzie dla was źródłem tylko i wyłącznie przyjemnych doświadczeń.

▸ Przeczytaj również: Kultowe książki dla nastolatek

Artykuł dzięki redakcji serwisu drwenerolog.pl