MUZOTAKTNEWSYFilm5 seriali, które powinieneś koniecznie zobaczyć

5 seriali, które powinieneś koniecznie zobaczyć
5

REKLAMA
REKLAMA

Oglądanie seriali należy do najbardziej lubianych form spędzania wolnego czasu. Widzowie z zapartym tchem śledzą losy ulubionych postaci, wymyślają najróżniejsze teorie spiskowe, obklejają ściany plakatami i wdają w niekończące się dyskusje na temat przewidywanego rozwoju wydarzeń. Część produkcji zyskała status kultowych, dlatego nieznajomość hitów takich jak Przyjaciele uznawana jest za towarzyskie (i kulturowe) faux pas. Sprawdź, które filmy w odcinkach po prostu trzeba zobaczyć.

5 seriali, które powinieneś koniecznie zobaczyć!

Miasteczko Twin Peaks

Przebój o niepowtarzalnym klimacie i niepokojącej aurze niesamowitości skutecznie rozbudzał wyobraźnię odbiorców. Ludzie nosili koszulki z napisem „to ja zabiłem Laurę Palmer”, zajadali się donutami i poszukiwali barów z „cholernie dobrą kawą”.

REKLAMA

Akcja serialu toczy się w niewielkim, urokliwym miasteczku, tytułowym Twin Peaks. Lokalną społecznością wstrząsa zabójstwo. Zamordowano Lurę Palmer – piękną uczennicę liceum, ukochaną córkę i oddaną przyjaciółkę. Sprawą zajmuje się ekscentryczny agent Dale Cooper. Współpracuje on z miejscowymi stróżami prawa, nie stroni też od pomocy sił nadprzyrodzonych. Osobne śledztwo prowadzą bliscy znajomi dziewczyny. Z biegiem czasu kolejne odcinki ukazują mroczne tajemnice i docierają do zgnilizny znajdującej się tuż pod powierzchnią sielankowej scenerii.

Piękne leśne plenery, znakomita ścieżka dźwiękowa i wciągająca fabuła – Miasteczko Twin Peaks nie pozwoli oderwać się od ekranu ani o sobie zapomnieć. Widz polubi dziwactwa agenta Coopera, oczaruje go uroda Audrey Horne, a sam obraz zahipnotyzuje swoim osobliwym wdziękiem. Po 25 latach David Lynch, twórca serialu, powrócił z nowym sezonem kultowej opowieści. Jednak póki co współczesna realizacja nie zachwyca, warto zatem zatrzymać się na starszych epizodach.

Ostry dyżur

Ta uwielbiana na całym świecie produkcja potrafi zaciekawić już od pierwszego odcinka. Przedstawia pracę lekarzy, ich życie prywatne oraz portretuje realia funkcjonowania szpitali. Przez sfilmowany oddział ratunkowy przewijają się tysiące chorych i rannych, a dzielny personel medyczny ze wszystkich sił próbuje pomóc swoim podopiecznym. Chirurdzy, interniści i pielęgniarki zmagają się z rozmaitymi wypadkami, mnóstwem tragedii i z własnymi słabościami.

Twórcy nie szczędzą widzom okropności – ukazują realistyczne sceny porodu, przed kamerą dużo się krwawi i wymiotuje. W opowiadaniu o poważnych problemach nie uciekają się do patosu, sięgając raczej po umiarkowaną obserwację i odpowiednią dawkę humoru. Serial chwyta za serce, ukazuje heroiczną walkę na śmierć i życie i pochyla się nad poruszającymi ludzkimi historiami.

Przyjaciele

Phoebe, Monica , Rachel, Chandler, Ross i Joey to zgrana paczka. Przez dziesięć lat bawili i rozczulali, przez co zyskali dozgonną miłość milionów i na stałe wpisali się do panteonu popkultury.

Każdy z bohaterów Przyjaciół ma barwną osobowość i wnosi do serialu wiele pozytywnej energii. Z ust Chandlera wychodziło najwięcej śmiesznych tekstów, Ross zachwyca jako pechowiec i romantyczny geek, Phoebe jest pocieszną ekscentryczką, Joey nie grzeszy inteligecją, za to wzbudza sympatię, Monica wydaje się przekomiczną wypadkową rozmaitych obsesji, a Rachel ciągle schodzi się i rozchodzi z Rossem, od czasu do czasu uciekając sprzed ołtarza.

W uwielbianym sitcomie nie brakuje przezabawnych gagów, pamiętnych kwestii i wpadających w ucho piosenek, skomponowanych specjalnie na jego potrzeby. Niektórzy fani Przyjaciół oglądają wszystkie odcinki nawet po kilka razy, co najlepiej świadczy o uniwersalności i ponadczasowości historii o losach grupy bliskich znajomych.

Doktor Who

Brytyjski serial science fiction może poszczycić się wyjątkowo licznym fandomem. Tytułowym bohaterem kultowej już produkcji jest Doktor – kosmita podróżujący przez wieki.

Wraz z nowo poznanymi towarzyszami cofa się w czasie i zmierza ku przyszłości, a wszystko to dzięki wyjątkowemu środkowi transportu, niebieskiej budce policyjnej. Razem poznają słynne postaci historyczne, biorą udział w wydarzeniach kształtujących świat i spotykają kosmitów.

Podstawą fenomenu popularności serialu wydaje się być genialny, nowatorski i pomysłowy scenariusz, wciągający każdym zawirowaniem akcji. Od początków serii w głównego bohatera wcielało się już 12 aktorów, kreując niezapomniane role. Doktor Who zachwyca brytyjskim humorem, wizjonerstwem i uporządkowaną strukturą. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników science fiction i rozrywki na wysokim poziomie.

Słoneczny patrol

Absolutny hit lat 90, wyznaczał standardy mody plażowej i stanowił modelowy przypadek telewizyjnego kultu ciała. Pamiętne kadry z owłosioną klatą Davida Hasselhoffa i sekwencje z Pamelą Anderson biegnącą w zwolnionym tempie brzegiem morza – takie obrazy pozostają w pamięci na zawsze. O rolę w Słonecznym patrolu starali się między innymi Leonardo DiCaprio i Sandra Bullock.

Serial opowiada o losach ratowników patrolujących jedną z kalifornijskich plaż. Krytycy szydzili z produkcji, natomiast publiczność chętnie zasiadała przed ekranami. Choć Słoneczny patrol ma wiele wad i nie sposób umieszczać go na szczycie rankingów najlepszych filmów w odcinkach, to z pewnością potrafi rozbudzić w widzu nostalgię za minionymi czasami.

Każdy z opisanych wyżej seriali posiadał ciekawy pomysł na scenariusz, niepowtarzalny klimat i ogromną moc oddziaływania na widza. Warto zarezerwować odrobinę czasu na zapoznanie się z tymi kultowymi produkcjami i przekonać się na własnej skórze o przyczynach fenomenu ich popularności.

▸ Przeczytaj również: Julia Michaels: Autorka hitów Justina Biebera wydała swój album!

MK
Recenzje najlepszych serialowych produkcji znajdziesz na blogu serialowy.info/recenzje-seriali/.
REKLAMA

Obserwuj nasze artykuły na

Chcesz podzielić się interesującym newsem lub zaproponować temat?
Skontaktuj się z nami, pisząc maila na adres: redakcja@muzotakt.pl

REKLAMA