Jan Palach bohaterem nowego, pełnometrażowego filmu

Jan Palach bohaterem nowego, pełnometrażowego filmu
fot. materiały prasowe © Wszelkie prawa zastrzeżone

Jan Palach, którego życie i śmierć przedstawiła w 2013 roku w serialu “Gorejący krzew” Agnieszka Holland, będzie bohaterem pełnometrażowego filmu zatytułowanego po prostu “Jan Palach”.

Jan Palach był studentem historii i ekonomii politycznej na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Karola w Pradze. 16 stycznia 1968 roku w proteście przeciwko agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację dokonał aktu samospalenia przed Muzeum Narodowym w Pradze. Zmarł trzy dni później.

Zdjęcia do filmu o nim właśnie ruszyły. Ekipa spędzi teraz na planie 10 dni. Wróci do pracy w listopadzie i grudniu, żeby przez 25 dni nakręcić główne sceny.

Reżyserią nowej produkcji zajmuje się ceniony w Czechach Robert Sedláček. Scenariusz napisała Eva Kantůrková, członkini antykomunistycznego podziemia w Czechosłowacji. Dramat skoncentruje się na ostatnich miesiącach życia Palacha. W bohatera wciela się Viktor Zavadil. Jego matkę gra Zuzana Bydžovská.

W obsadzie znaleźli się również Denisa Barešová, Jan Vondráček, Michal Balcar i Karel Jirák.

▸ Przeczytaj również: Wyczerpany Justin Bieber przeprasza za odwołaną trasę!

Premiera dramatu planowana jest na 21 sierpnia 2018 roku, w 50. rocznicę inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.

R E K L A M A » zespoły weselne