Natalia Kukulska – Ósmy plan

Nad nowym materiałem muzycznym wokalistka pracowała wraz z mężem – Michałem Dąbrówką. W tym duecie tworzą wspólne kompozycje, do których Natalia pisze teksty. Para zafascynowana elektroniczną sceną muzyczną, sięga w tym projekcie po bardzo śmiałe rozwiązania, nietypowe dla pop’u – znajdziemy w nim ciekawe formy piosenek i odważne instrumentarium .

Jest to muzyka elektroniczna przepełniona brzmieniem analogowych instrumentów i syntezatorów, często połączonych z brudnym brzmieniem perkusji. Artyści do współpracy zaprosili również cenionego producenta Marcina Borsa, który odpowiedzialny jest za miks całego albumu.

Zapowiedzią nowego albumu jest maxi singiel artystki, na którym znalazły się dwa utwory – “Pióropusz” i “Na Koniec Świata” oraz ich wersje live w kooperacji z Atom String Quartet.

Tym razem, zamiast klubowych remiksów duet Kukulska – Dąbrówka zdecydował się na nietypowe wersje utworów, nawiązując współpracę z jednym z najciekawszych jazzowych kwartetów smyczkowych na świecie – Atom String Quartet. Kwartet na nowo zaaranżował premierowe piosenki, zastępując typowe dla elektroniki brzmienia i arpegiatory grą na instrumentach smyczkowych. Utwory w takich odsłonach zostały zarejestrowane live w Alvernia Studios pod Krakowem.

“Pióropusz” to cyniczne spojrzenie na samotność, którą próbujemy maskować blichtrem i złudnym światem, otaczając się klakierami. Światem, w którym liczą się pozy i pozory. Ten dynamiczny pełen niepokoju utwór demaskuje kruchość takiej postawy. Do utworu powstał teledysk w technice animacji poklatkowej w reżyserii Marka Skrobeckiego, który współtworzył m.in. Oskarową animację “Piotruś i Wilk”. Dość mroczny obraz stworzony przez wybitnego reżysera doskonale dopełnia atmosferę utworu.

“Praca nad tego typu animacją jest wyjątkowo czasochłonna i żmudna. Kilkuminutowy teledysk składa się tysięcy zdjęć, a wszystkie ruchy i gesty ręcznie wykonanej lalki są po milimetrze ustawiane przez animatora. Taki mikroświat ma niepowtarzalny urok” – mówi Natalia.

Drugim utworem zapowiadającym nowy album Natalii Kukulskiej jest “Na Koniec Świata” – ballada nasycona elektroniką. Jest w niej nastrój psychodelicznej kołysanki a brudna i chropowata faktura utworu podkreśla jego główny temat – przemijanie. Teledysk do piosenki wyreżyserowała Patrycja Woy. Bohaterem jest para staruszków. Pani Marcjanna, która zagrała w klipie niedawno świętowała swoje setne urodziny. Pozornie proste, czarno-białe ujęcia są wyjątkowo poruszające a nowoczesny montaż współgra z charakterystyczną elektroniką.

Natalia Kukulska to jedna z najbardziej znanych i cenionych polskich wokalistek. Autorka tekstów i współkompozytorka swoich piosenek. Jest perfekcjonistką – utalentowaną i pracowitą, o czym świadczy bogaty dorobek i wiele nagród, które ma na koncie.

Natalia nagrała dotychczas 7 solowych albumów, z których większość osiągnęła status złotej, platynowej lub multi-platynowej płyty. “Ósmy Plan” to jej najnowsza, ósma solowa płyta, która trafi do sklepów w lutym 2015 roku nakładem wytwórni Warner Music Poland. Jest ona kolejnym po Sexi Flexi i Comix albumem, na którym artystka konsekwentnie podąża swoją, nie zawsze bliską mainstreamowi drogą. Drogą, która zdobyła uznanie branży, czego dowodem było łącznie osiem nominacji do nagrody Fryderyk za ostatnie albumy.

Album Natalii Kukulskiej “Ósmy Plan” zawiera dwa krążki. Na płycie pierwszej znajdzie się 11 utworów. W tym 10 premierowych tytułów i zaskakująca wersja polskiego przeboju grupy Rezerwat z lat 80. pt. “Zaopiekuj się mną”, wykonana w duecie z Krzysztofem Zalewskim.

Wszystkie utwory poza coverem i piosenką “So Natural”, to wspólne kompozycje Natalii Kukulskiej i Michała Dąbrówki. Teksty są autorstwa Natalii, a za produkcję i grę na syntezatorach, klawiszach oraz instrumentach perkusyjnych odpowiada Michał. Usłyszeć można również Michała Grotta na basie, Marcina Borsa, który wyprodukował duet z Krzysztofem Zalewskim oraz Atom String Quartet, który zagrał w jednym z utworów. Piosenka So natural to wspólna kompozycja Natalii i Konrada Bilińskiego, który odpowiada również za warstwę klawiszową w tym utworze a słowa napisał Paweł Rosak.

Drugi krążek to Ósmy Plan – Live in Alvernia Studios, nagrany wspólnie z Atom String Quartet.
Utwory zostały nagrane na tzw. setkę w jednym z najlepszych studiów w Polsce – Alvernia Studios pod Krakowem. Dźwięk zarejestrował Piotr Witkowski a za miksy odpowiedzialny jest Leszek Kamiński. Oprawę graficzną albumu stworzył Adam Żebrowski, z którym wokalistka pracuje nie pierwszy raz. Poprzedni album “Comix” został doceniony za grafikę nominacją do Fryderyka a sam autor odpowiada min. za szatę graficzną Opery Narodowej.

Wydawca: Warner Music Poland
Data premiery: 23.02.2015

[quote_center]Natalia Kukulska – Ósmy plan[/quote_center]

CD1:
1. Pióropusz
2. Miau
3. Ósmy plan
4. Na koniec świata
5. W nosie
6. Dyspensa
7. Myśli poczochrane
8. Chowam się
9. Zaopiekuj się mną feat. Krzysztof Zalewski
10. So natural
11. My

CD2:
Ósmy Plan – Live in Alvernia Studios:
1. Chowam się
2. Miau
3. Ósmy plan
4. Na koniec świata
5. Pióropusz
6. So natural
7. To jest komiks

Zobacz także

loading...
loading...
PRZEGLĄD RECENZJI
Produkcja płyty
Teksty piosenek
Kompozycje muzyczne
Singiel promujący
PODZIEL SIĘ