The Shape Of Water: Film Guillermo del Toro ze Złotym Lewem

Najnowszy obraz Guillerma del Toro “The Shape Of Water” został wyróżniony Złotym Lwem podczas zakończonego właśnie festiwalu w Wenecji.

Obraz opisywany jest jako tajemnicza, magiczna podróż rozgrywająca się w czasie zimnej wojny około 1963 roku połączona z historią miłosną.

Bohaterką jest Elisa (w tej roli Sally Hawkins), niema sprzątaczka pracująca w laboratorium, gdzie przetrzymywany jest pewien stwór (Doug Jones). Elisa w końcu zakochuje się w nim. Z pomocą sąsiada (Richard Jenkins), uprowadza ukochanego z laboratorium. Nie wie jednak, że zewnętrzny świat jest dla niego bardzo niebezpieczny.

Do polskich kin “The Shape Of Water” trafi 19 stycznia.

O statuetkę walczyły także takie tytuły jak “Mother!” (reż. Darren Aronofsky), “Suburbicon” (reż. George Clooney), “L’Insulte” (reż. Ziad Doueiri), “La Villa” (reż. Robert Guediguian) czy “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” (reż. Martin McDonagh).

Filmy oceniało jury, w skład którego weszli: Annette Bening (jako przewodnicząca), Edgar Wright, Rebecca Hall, Ildikó Enyedi, Michel Franco, Anna Mouglalis, David Stratton, Jasmine Trinca i Yonfan.

Polskę w Wenecji reprezentował dokument “Książę i dybuk” o Michale Waszyńskim. Produkcja przedstawiona została w sekcji Venice Classics Documentary on Cinema.

Oto lista laureatów Konkursu Głównego:

Złoty Lew:
“The Shape Of Water” reż. Guillermo del Toro

Grand Prix:
“Foxtrot” reż. Samuel Maoz

Srebreny Lew, Najlepszy reżyser:
Xavier Legrand – “Jusqu’à La Garde”

Najlepsza aktorka:
Charlotte Rampling – “Hannah”

Najlepszy aktor:
Kamel El Basha – “The Insult”

Najlepszy scenariusz:
Martin McDonagh – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri:

Nagroda specjalna:
“Sweet Country”, reż. Warwick Thornton

Nagroda im. Marcello Mastroianniego dla najlepszego nowego aktora/aktorki:
Charlie Plummer – “Lean On Pete”

▸ Przeczytaj również: Taylor Swift: Nowy singiel zdetronizował mega hit Despacito

zespoły weselne