Hans Zimmer z Radiohead komponują do serialu Błękitna planeta

Hans Zimmer z Radiohead komponują do serialu Błękitna planeta
fot. materiały prasowe © Wszelkie prawa zastrzeżone

Hans Zimmer i Radiohead połączyli siły, by stworzyć utwór do drugiej części dokumentalnego serialu “Błękitna planeta” (“Blue Planet”).

“Błękitna planeta” to najdroższy dokument w historii BBC. Obraz kosztował 7 milionów funtów. Zdjęcia kręcono w egzotycznych podwodnych i nadwodnych światach rozciągających się wokół wybrzeży wysp Galapagos, południowej Afryki, Brazylii, Queenslandu w Australii, Alaski, Antarktydy, wyspy Vancouver, archipelagu Bahamów, Florydy i Meksyku.

Ekipy filmowe spędziły w terenie prawie 3000 dni. Nakręcono 700 godzin materiału filmowego. Dzięki rozmachowi i wykorzystaniu unikatowej techniki powstał obraz życia oceanicznego nieznany dotąd człowiekowi.

Produkcja z komentarzem Davida Attenborough zadebiutował Wielkiej Brytanii we wrześniu 2001 roku. Przed telewizorami zebrało się wówczas 12 milionów widzów.

Po latach doczekamy się sequela – “Blue Planet II”. Właśnie na potrzeby tego projektu powstał numer “(ocean) bloom”, będący wariacją “Bloom” Radiohead. W nowym nagraniu Thom Yorke odpowiada za wokale, Russell Emanuel z Bleeding Fingers Music za produkcję, a Hans Zimmer za orkiestracje.

– Hans to genialny kompozytor, który bez wysiłku lawiruje między wieloma muzycznymi gatunkami – mówi Yorke. – Współpraca z tak utalentowanym człowiekiem nim była niezwykle wyzwalającym doświadczeniem. Mogliśmy usłyszeć, jak połączył dźwięki “Błękitnej planety” i “Bloom”.

Radiohead to jedna z bardziej wpływowych rockowo-alternatywnych formacji ostatnich lat.

Zespół chętnie wzbogaca swe brzmienie i eksperymentuje. Za kluczowe dzieła w ich dorobku uważa się “OK Computer” (1997) i “Kid A” (2000), obydwa wyróżnione Grammy. Płyty Anglików rozeszły się w nakładzie 30 milionów egzemplarzy. Ostatni longplay kwintetu to “A Moon Shaped Pool” z maja 2016 roku.

Premierę wyznaczono na 27 września. Tego samego dnia ukaże się krótkometrażowy prequel “Blue Planet II”. Sam film będzie można zobaczyć w tym roku.

Hans Zimmer, wybitny twórca muzyki filmowej (“Incepcja”, “Król lew”, “Gladiator”, “Interstellar”, “Dunkierka”), ostatnio zajęty jest na planie “Blade Runner 2049”).

Materiał wyjściowy, czyli kawałek “Bloom”, można sprawdzić poniżej.

▸ Przeczytaj również: Bryson Tiller, następca Drake’a i SZA w Polsce (data, miejsce, bilety)

zespoły weselne