Arkadiusz Jakubik w roli własnego ojca w “Cichej Nocy”

24 listopada do naszych kin trafi nagrodzony Złotymi Lwami w Gdyni obraz “Cicha noc”. Dawidowi Ogrodnikowi w roli ojca partneruje Arkadiusz Jakubik.

– Scenariusz tego filmu jest znakomity – mówi aktor w wywiadzie udzielonym listopadowemu miesięcznikowi “Pani”.

– I w swojej konstrukcji, i w pomyśle, i w prawdzie, która jest tam zawarta. Jest to zresztą historia oparta na doświadczeniach rodzinnych reżysera. Ja też odnalazłem tam swojego tatę. Ojciec z filmu przez 15 lat pracuje w Niemczech i przysyła pieniądze, by utrzymywać małe gospodarstwo na wsi (…) W “Cichej Nocy” gram tego ojca, mam dwóch dorosłych synów i trzy córki w wieku nastoletnim. Facet jest bardzo samotny, ma poczucie zmarnowanego życia, ale przede wszystkim nie potrafi sobie znaleźć miejsca w tej rodzinie.

Dla Jakubika, jak sam przyznaje, ważną inspiracją były kontakty z jego własnym, nieobecnym przez wiele lat ojcem – równie trudne jak bohaterów “Cichej Nocy”.

– Wrócił ktoś, z kim było ciężko nawiązać bliską relację (…) emigracja ojca uczuliła mnie na pewne rzeczy – dodaje. – Na przykład nie chciałbym, aby moi synowie wyjechali z Polski.

W filmie, obok Ogrodnika, Jakubika występują także: Agnieszka Suchora (“Ki”), Tomasz Ziętek (“Kamienie na szaniec”, “Konwój”), Tomasz Schuchardt (“Demon”, “Jesteś Bogiem”), Maria Dębska (“Moje córki krowy”) oraz Paweł Nowisz (“Różyczka”).

Bohaterem dramatu w reżyserii Piotra Domalewskiego jest Adam (Ogrodnik), na co dzień pracujący za granicą, który w Wigilię Bożego Narodzenia odwiedza swój rodzinny dom na polskiej prowincji. Z początku ukrywa prawdziwy powód tej nieoczekiwanej wizyty, ale wkrótce zaczyna wprowadzać kolejnych krewnych w swoje plany.

Szczególną rolę do odegrania w intrydze ma jego ojciec (Jakubik), brat (Ziętek), z którym Adam jest w konflikcie oraz siostra (Dębska) z mężem (Schuchardt). Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy świąteczny gość oznajmia, że zostanie ojcem. Wtedy, zgodnie z polską tradycją, na stole pojawia się alkohol. Nikt z rodziny nie spodziewa się, jak wielki wpływ na życie ich wszystkich będą miały dalsze wydarzenia tej wigilijnej nocy.

▸ Przeczytaj również: Selena Gomez wraca na scenę po przeszczepie – kiedy?

zespoły weselne