Żywiołak z nową płytą w trasie (sprawdź, gdzie i kiedy zagrają)

Żywiołak z nową płytą w trasie (sprawdź, gdzie i kiedy zagrają)
fot. materiały prasowe © Wszelkie prawa zastrzeżone

Folkowa grupa Żywiołak wróciła z nowym albumem “Pieśni pół/nocy”. Kapela materiał promować będzie na żywo i właśnie ogłosiła serię koncertów, które odbędą się po Nowym Roku.

Żywiołak sięga tym razem po inspiracje kulturą ludową Pomorza. Album łączy nowoczesną produkcję muzyczną z nietypowymi brzmieniami, wydobytymi z niezwykłych, archaicznych instrumentów takich jak np. lira korbowa, gęśla gdańska czy lutnia.

– “Pieśni Pół/nocy” to szczere spojrzenie Polaka na rozległą, niegdyś kulturowo niezależną od Polski krainę – wyjaśniają muzycy.

– “Pieśni Pół/nocy” to kontrowersje i tajemnice naszej historii. “Pieśni Pół/nocy” to kolejne postacie słowiańskiej demonologii ludowej. “Pieśni Pół/nocy” to zjawiska kulturowe, które zatrzymały się dla nas w czasie. “Pieśni Pół/nocy” to odrestaurowana przez Żywiołaka muzyka ostatnich Wenedów.

Album to nie tylko podróż północną porą przez czeluście północnej Polski. To zaproszenie do świata kompletnie zapomnianego, który dla Żywiołaka ocalił m.in. Oskar Kolberg w swym monumentalnym, rękopiśmiennym dziele “Lud”. Artyści skorzystali z tomu 39. “Pomorze”.

Bazując na owej swoistej encyklopedii dawnej pomorskiej kultury przewertował Żywiołak również najważniejsze dzieła naukowców, kulturoznawców, etnografów i związanych z Pomorzem poetów aby odnalezioną muzyką przenieść słuchacza w świat kompletnie zapomniany, a którego południową granice od wieków stanowi rzeka Noteć. Dziś trudno już w to uwierzyć, ale chociażby język kaszubski pokazuje nam jak wiele o spuściźnie kulturowej dzisiejszej Polski możemy się jeszcze dowiedzieć.

Nowe utwory będzie można usłyszeć na żywo od 26 stycznia. Oto harmonogram występów:

26 stycznia – Wrocław, Stara Piwnica (+Łysa Góra)
27 stycznia – Żagań, Elektrownia (+Łysa Góra)
03 lutego – Reszów, Vinyl
10 lutego – Olsztyn, Nowy Adergrrant
17 lutego – Szczecin, Słowianin
23 lutego – Ciechanów, Zgrzyt
24 lutego – Płock, Rock ’69

Heavyfolkowa formacja Żywiołak powstawała w 2005 roku z inicjatywy Roberta Jaworskiego grającego wcześniej m.in. w zespołach ich troLe czy Kapela ze Wsi Warszawa oraz Roberta Wasilewskiego – gitarzysty Open Folk.

Z czasem skład powiększył się o rozmaitych dodatkowych instrumentalistów i wokalistki.

▸ Przeczytaj również: Czerwone Gitary prezentują świąteczny singiel “Wspominam białe Święta”

zespoły weselne

Zobacz także

Nie przegap

loading...
loading...