20 października rozstrzygnął się XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.

XVII Konkurs ChopinowskiJego zwycięzcą został Seong-Jin Cho z Korei Południowej, a nagroda Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków przypadła Kate Liu reprezentującej USA. Kate Liu urodziła się 23 maja 1994 r. w Singapurze. Kształciła się w Instytucie Muzyki w Chicago u Alana Chowa, Micah Yui i Emilia del Rosario. Obecnie przygotowuje dyplom licencjacki w Curtis Institute of Music pod kierunkiem Roberta McDonalda. Jest laureatką III Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego regionu Azji i Pacyfiku, konkursów w Montrealu, Eastman School of Music, w Hilton Head, im. Thomasa i Evon Cooperów w Oberlin, Nowym Jorku, Konkursu Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauczycieli Gry Fortepianowej (MTNA) oraz Międzynarodowego Konkursu w Luizjanie.

XVII Konkurs Chopinowski
Kate Liu

Dwukrotnie, w 2011 i 2012 r. otrzymała stypendium Amerykańskiej Fundacji Chopina. Wystąpiła z recitalami w Nowym Jorku (Carnegie Hall, Subculture Arts Underground, Salmagundi Club, Temple Emanu-El i in.) oraz Waszyngtonie (Kennedy Center, Phillip’s Collection), na antenach telewizji (WTTW Chicago) i radia (w programie „From the Top” publicznej rozgłośni amerykańskiej oraz w audycji chicagowskiego radia WFMT). W Symphony Center w Chicago wykonała na cztery ręce z Lang Langiem Fantazję f-moll Schuberta. Koncertowała z orkiestrami Daegu (Korea Płd.), Montrealu, Cleveland, Hilton Head, Evanston, Skokie Valley i Filharmonii w Rochester.

Nagroda Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków przyznawana jest od początku Konkursu, czyli od 1927 roku. Wśród jej laureatów znaleźli się m.in. Henryk Sztompka, Halina Czerny-Stefańska, Martha Argerich, Garrick Ohlsson, Krystian Zimerman, Ewa Pobłocka, Dang Thai Son, Rafał Blechacz.

Współorganizatorem XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina jest Program 2 Polskiego Radia.

Bardzo dziękujemy za wizytę i przeczytanie artykułu!
Nie chcesz przegapić żadnej plotki ze świata show-biznesu? 
Obserwuj nasze artykuły w aplikacji Google News!