MUZOTAKTImprezy, KoncertyFestiwaleJarmark Jagielloński: Natalia Kukulska, Paulina Przybysz, Barbara Wrońska i Wojtek Mazolewski

Jarmark Jagielloński: Natalia Kukulska, Paulina Przybysz, Barbara Wrońska i Wojtek Mazolewski

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMAPłyty muzyczne - zobacz na Ceneo
REKLAMADołącz do WhitePress

Natalia Kukulska, Paulina Przybysz, Barbara Wrońska i Wojtek Mazolewski – to oni zmierzą się w tym roku z repertuarem tradycyjnym podczas re:tradycji – specjalnej produkcji Warsztatów Kultury na Jarmarku Jagiellońskim (17-19 sierpnia 2018, Lublin). Usłyszymy także tradycyjną muzykę z Cypru, Maroka, Norwegii, Francji, Mongolii, Bułgarii oraz ludowe melodie z całej Polski. W programie festiwalu muzyki jest jednak o wiele więcej.

To wyjątkowa produkcja Warsztatów Kultury, podczas której jak co roku spotkają się wybitni artyści polskiej sceny muzycznej z mistrzami muzyki tradycyjnej. Usłyszymy Paulinę Przybysz w repertuarze z mikroregionu kajockiego (Radomskie) razem ze śpiewaczką z Gałek Rusinowskich, Marią Pęzik w towarzystwie pań z zespołu „Gołcunecki” i kapeli Pańczaków z Adamem Tarnowskim. Pieśni z Biskupizny (Wielkopolska) zaprezentuje śpiewaczka Anna Chuda, która zaśpiewa z Barbarą Wrońską. Rzeszowskie melodie wykonają Natalia Kukulska i Helena Szpytma z Markowej, natomiast Wojtek Mazolewski wniknie do świata Lasowiaków dzięki kapeli Jurka Wrony.

REKLAMA

Wyjątkowe w tym projekcie jest to, że artyści uczą się od siebie i inspirują się nawzajem będąc w relacji mistrz-uczeń. Ich muzyka przestaje być tylko jednym zdefiniowanym gatunkiem muzycznym, a zaczyna mieć brzmienie na styku kultur i światów. Zyska zupełnie nowy wymiar, a ostateczny efekt będzie nam dane usłyszeć podczas Jarmarku.

17.08 | 19.30-21.30 | Dziedziniec Zamku Lubelskiego

Jarmark Jagielloński będzie gościć także zagranicznych muzyków. To szansa, aby na żywo usłyszeć cypryjskie dźwięki, norweskie melodie czy marokańskie brzmienia nie ruszając się z Lublina. Ciekawą propozycją będzie także zespół łączący tradycję Francji, Bułgarii i Mongolii. Swoją reprezentację będzie miała również Ukraina. Na co się wybrać? Najlepiej na wszystko!

Materiały promocyjne partnera

Monsieur Doumani | Cypr

Ten cypryjski zespół został założony w 2011 r. w Nikozji przez Antonisa Antoniou grającego na tzourasie, Angelosa Ionasa, gitarzystę oraz Demetrisa Yiasemidesa, którego orężem jest puzon i flet. Członkowie grupy wywodzą się z różnych środowisk muzycznych, ale łączy ich cypryjska tradycja. Monsieur Doumani tworzy muzykę czerpiącą inspirację ze społeczeństwa i niestabilnej kondycji współczesnego świata. Tożsamość projektu wyznaczyły tradycyjne utwory cypryjskie w charakterystycznym dla nich niepowtarzalnym stylu.

18.08 | 19.30-20.30 | Dziedziniec Zamku Lubelskiego

Violons Barbares | Bułgaria, Francja, Mongolia

Tych trzech muzyków, każdy z innego środowiska, prezentuje oryginalne kombinacje tradycji muzycznych swoich krajów. Zręcznie łączą mongolskie skrzypce morin chuur, bułgarską gadułkę oraz perkusję z umiejętnościami wokalnymi.

Przeczytaj także:  Spring Break: Natalia Kukulska, BOKKA i Otsochodzi

Repertuar grupy stanowią w większości utwory tradycyjne, które zabierają nas w podróż przez daleki świat: na grzbietach dzikich mongolskich koni pogalopujemy przez melodyjną i romantyczną Francję aż do Bułgarii, po drodze odwiedzając także wszystkie krainy leżące pomiędzy tymi trzema państwami.

18.08 | 20.30-21.45 | Dziedziniec Zamku Lubelskiego

Grupa Cherifa | Maroko

Utwory i pieśni wykonywane przez zespół traktują o życiu codziennym, problemach społecznych,

wspólnocie, tolerancji, miłości, młodych ludziach, kobietach. Wszystko to w języku tamazight z regionu Atlasu Średniego. Członkowie grupy ubrani w tradycyjne stroje używać będą ludowych instrumentów charakterystycznych dla tego regionu: bębna, loutar (lutni o trzech strunach) i instrumentu violent. Obecnie Grupa Cherifa składa się z 7 osób w tym z kilku młodych artystów, którzy wraz ze starszymi muzykami pracują nad przekazem i ciągłością pieśni tamazight.

19.08 | 14.00-15.30 | Plac przed Trybunałem Koronnym

Trio Drewo | Ukraina

To mieszanka tradycyjnych pieśni ze Wschodniej Ukrainy oraz tradycyjnych ukraińskich instrumentów takich jak kobza, bandura czy torban. Nadiya Rozdabara i Nina Rewa, członkinie grupy Drewo ze wsi Kriaczkiwka, wraz z Jurijem Fedynskym wystąpią jako Trio Drewo, prezentując wiele znanych pieśni ludowych z Połtawy. Podczas koncertu Jurij Fedynskyj, twórca Kobzarskiego Taboru na Ukrainie, wykona również pieśni na tradycyjnym ukraińskim torbanie, kobzie i bandurze.
19.08 | 16.00-17.30 | Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, II piętro – sala widowiskowa

Raabygg | Norwegia

Dziewczyny z Raabygg „wezmą nas za rękę” i poprowadzą ścieżkami muzyki ludowej prosto z wiosek południowej Norwegii. Tradycyjna muzyka norweska jest chropowata, delikatna, taneczna, zabawna i piękna. Trio gra na kilku instrumentach i proponuje wyjątkowe muzyczne aranżacje.

Artystki miały okazję spotkać wielu starszych bohaterów południowej Norwegii, z regionu znanego jako Raabyggelaget. Uczyły się grać w salonach swoich domów, słuchając baśni przy stołach nakrytych szydełkowymi obrusami. Tę atmosferę będzie można poczuć na ich koncercie w Lublinie.

19.08 | 20.00-21.00 | Wirydarz Klasztoru oo. Dominikanów

Jarmark Jagielloński nie mógłby się odbyć bez Jarmarkowych Potańcówek, które zaczynają się tuż po zachodzie słońca. Tak też będzie w tym roku. Przez trzy wieczory festiwalu będziemy mogli tańczyć na deskach do muzyki granej na żywo przez najlepsze wiejskie kapele, bądź młodych artystów uczących się od wiejskich mistrzów.

Przeczytaj także:  Boys Noize i London Electricity Big Band jako pierwsi na Audioriver 2017

Potańcówki Jarmarkowe

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na prace Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego, która składa się z miłośników muzyki tradycyjnej, muzyków chcących rozwijać swoje umiejętności, tak profesjonalistów jak i amatorów. Orkiestra, która co roku podczas nocnych potańcówek gra muzykę tradycyjną, tym razem przygotuje i zaprezentuje także melodie legionowe, które zachowały się w repertuarze wiejskich orkiestr dętych na Lubelszczyźnie. Usłyszymy również pochodzące z tego regionu polki, oberki, majdaniaki, podróżniaki, marsze, walce i fokstroty.

Potańcówkową innowacją będzie także występ Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, która zaprezentuje repertuar wojenny i okresu międzywojnia, nie rezygnując przy tym z muzycznych wątków ludowych.

Na dechach wystąpi także kapela Braci Pańczaków z Adamem Tarnowskim reprezentując muzykę Polski Centralnej. Usłyszymy też Kapelę Zdzisława Marczuka, jednego z najwybitniejszych muzykantów Polesia Lubelskiego, multiinstrumentalisty i samouka. Kapela Gołoborze zagra dla nas melodie z dorzecza Prosny, znajdującego się w mikroregionie Wielkopolski. Do szalonego wirowania w rytm oberków, polek, mazurków i kujawiaków zaprosi nas Trio WoWaKin. Usłyszymy też rodzinną kapelę Mażurki, Kapelę Dudziarską Manugi z Bukówca Górnego, Kapela Diabubu oraz ukraińską US Orchestra.

Przy muzyce granej na żywo, będzie można bawić się do późnych godzin nocnych wirując przy akompaniamencie ludowych melodii.

17-19.08 | 22.00-2.30/3.00 | Plac przed dawnym Teatrem Andersena
17.08 Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, kapela Braci Pańczaków z Adamem Tarnowskim, Kapela Zdzisława Marczuka, Kapela Gołoborze
18.08 Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Trio WoWaKin, Mażurki
19.08 Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Kapela Dudziarska Manugi z Bukówca Górnego, Kapela Diabubu, US Orchestra

Przez cały czas trwania festiwalu, od piątku do niedzieli, na uliczkach Starego Miasta w Lublinie będzie można także usłyszeć tradycyjne melodie grane przez kapelę Timingeriu, Teatr Makata, kapelę Zdzisława Marczuka z Zakalinek, Kapelę Dudziarską Manugi z Bukówca Górnego, kapelę Biskupianie z Domachowa i Okolic, Kapelę z Jarosławia i okolic oraz Kapelę Diabubu. Spacerując między straganami Jarmarku Rękodzielniczego, będziemy mogli poczuć rytm, którym tętniła kiedyś wieś.

▸ Przeczytaj również: Demi Lovato w stanie stabilnym, ale odwołuje koncerty

zespoły weselne

REKLAMA

Obserwuj nasze artykuły na

Chcesz podzielić się interesującym newsem lub zaproponować temat?
Skontaktuj się z nami, pisząc maila na adres: redakcja@muzotakt.pl

REKLAMA