MUZOTAKTNEWSYGwiazdyTomasz Stańko nie żyje

Tomasz Stańko nie żyje
T

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMAPłyty muzyczne - zobacz na Ceneo

Tomasz Stańko, wybitny polski jazzman i trębacz nie żyje. Miał 76 lat. O śmierci artysty poinformowała córka artysty oraz dziennikarza radiowej Trójki, Piotr Baron. Muzyk od pewnego czasu chorował.

Tomasz Stańko zaczął grać w końcu lat 50. na jazzowej scenie Krakowa. Miał 20 lat, gdy założył swój pierwszy zespół wraz z Adamem Makowiczem. Już rok później, w 1963 roku, rozpoczął współpracę z Krzysztofem Komedą i jego zespołem. Po kilku latach Stańko został liderem kolejnego, własnego składu, w którym wrócił do free jazzowego grania, od którego zaczął w 1962 roku. Od lat 70 Stańko był gwiazdą europejskiego i światowego jazzu, realizując różnorodne projekty.

REKLAMA

Jego pozycję utwierdziły m.in. projekty: Unit z Adamem Makowiczem oraz kwartet prowadzony z Edwardem Vesalą, zespół, z którym w 1975 roku rozpoczął współpracę z wytwórnią ECM. Wydany wówczas album “Balladyna”, stał się legendą po obu stronach Atlantyku. W latach 80. Stańko grywał w orkiestrach Cecila Taylo ra, prowadził zespoły C.O.C.X. i Freelectronic, do których wprowadzał inspiracje muzyką reggae, latino, elektroniką oraz rapem.

W latach 90. zaczął się powrót Stańki na jazzowy szczyt i kolejna faza współpracy z wytwórnią ECM. Jego nowy kwartet z Bobo Stensonem, Andersem Jorminem i Tony Oxleyem okrzyknięto najlepszą jazzową grupą dekady – rzadka najwyższa ocena płyty “Leosia” w “Penguin Jazz Guide”. Wydany w 1997 roku album “Litania”, który zaprezentował światu muzykę Krzysztofa Komedy stał się jego pierwszym światowym bestsellerem.

Dzięki płytom “Soul of Things” i “Suspended Night” nagranym z młodym polskim kwartetem na początku nowego wieku Tomasz Stańko przebił się na rynek amerykański.

Materiały promocyjne partnera

Przez lata regularnie pojawiał się w pierwszej dziesiątce trębaczy prestiżowej dorocznej ankiety amerykańskiego magazynu magazynu “Down Beat”. Ta sama ankieta honorowała go również w roli kompozytora. Jako lider wydał ponad 40 albumów, był również autorem muzyki do wielu filmów i spektakli teatralnych.

14 stycznia 2014 roku otrzymał Paszport Polityki jako kreator kultury. Tego samego dnia, w Paryżu, Akademia Jazzu – l’Académie du jazz – pod przewodnictwem François Lacharme, przyznaje mu Prix du Musicien Européen – Nagrodę Europejskiego Muzyka roku – za obecne osiągnięcia i całokształt pracy.

Tomasz Stańko współpracował z wieloma artystami, także spoza jazzowej sceny. Można go było usłyszeć m.in. na płycie “O!” zespołu Maanam.

▸ Przeczytaj również: Rihanna wyda dwa nowe albumy – jeden popowy, drugi w rytmie reggae

zespoły weselne

» HITY TYGODNIA

REKLAMA

Obserwuj nasze artykuły na

Chcesz podzielić się interesującym newsem lub zaproponować temat?
Skontaktuj się z nami, pisząc maila na adres: redakcja@muzotakt.pl

REKLAMA