MUZOTAKTTeledyskiM.I.A. opublikowała klip sprzed 15 lat

M.I.A. opublikowała klip sprzed 15 lat
M

M.I.A. wrzuciła do sieci teledysk do piosenki "Reload", który nakręciła w 2004 roku.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMAPłyty muzyczne - zobacz na Ceneo

Nagrana blisko 15 lat temu piosenka trafiła na soundtrack do dokumentu “MATANGI/MAYA/M.I.A.”, który artystka udostępniła niedawno. Teraz do sieci trafił teledysk.

M.I.A. napisała piosenkę z Justine Frischmann z grupy Elastica. Wideo powstało w piwnicy domu Frischmann. Wszystko to jeszcze stało się zanim M.I.A debiutowała płytą “Arular”. 

REKLAMA

▸ Przeczytaj również: Katy Perry gra w Final Fantasy (WIDEO)

“MATANGI/MAYA/M.I.A.” to opowieść o jednej z najpopularniejszych współczesnych gwiazd, których korzenie sięgają Azji. Mathangi Arulpragasam urodziła się co prawda w Londynie, ale gdy miała sześc miesięcy wróciła z rodzicami na Sri Lankę. Jej ojciec zaangażował się w działalność polityczną. Sama M.I.A wspomina ten okres jako szczęśliwe dzieciństwo, choć w kraju trwała wojna domowa a ojciec musiał się ukrywać. W filmie pokazane są oczywiście także wydarzenia z nowszej historii, czyli powrót artystki do Anglii i rozwój kariery.

Materiały promocyjne partnera

Za reżyserię odpowiada Stephen Loveridge. Muzykę do filmu napisali Paul Hicks i Dhani Harrison. Film trafił do kin w USA i Anglii we wrześniu.

M.I.A. jest brytyjską wokalistką, kompozytorką, autorką tekstów i producentką, ale ze względu na swoje tamilskie pochodzenie i waleczny charakter – wojowniczką za sprawy, które inni z góry uznają za przegrane.

Upomina się o imigrantów, walczy o prawa kobiet, o środowisko, o rozsądną konsumpcję. Boi się jej branża muzyczna, bo Maya mówi, co myśli, ale boją się też media, bo lubią tylko takie kontrowersje, które mogą kontrolować. A środkowy palec pokazany milionom telewidzów podczas transmitowanego live występu na Super Bowl już nie mieści się w tej kategorii.

M.I.A. jest równie niepokorna, niemożliwa do sklasyfikowania w świecie dźwięków.

Jej wydany w 2005 roku debiut “Arular” mienił się wszystkimi barwami londyńskiego undergroundu – od egzotycznych brzmień z zamorskich krain po hip-hop i electro. Długą więc drogę przeszła do ostatniej póki co płyty, czyli przebojowej “AIM” (2016), która powstała przy współpracy m.in. z Diplo i Skrillexem, baronami EDM. Ale styl muzyczny to rzecz drugorzędna, bo ton całości i tak zawsze nadaje ona. M.I.A. to artystka, której naprawdę zależy – i doskonale to słychać.

▸ Przeczytaj również: Najpopularniejsze polskie świąteczne piosenki – Top10!

Nie chcesz przegapić żadnej plotki czy premiery teledysku, żadnej informacji ze świata gwiazd muzyki? Dołącz do nas na Facebooku Instagramie

» HITY TYGODNIA

REKLAMA

Obserwuj nasze artykuły na

Chcesz podzielić się interesującym newsem lub zaproponować temat?
Skontaktuj się z nami, pisząc maila na adres: redakcja@muzotakt.pl

REKLAMA