Zobacz z kim rywalizowała “Zimna wojna” w walce o Oscary

Zimna wojna

W sieci pojawił się polski zwiastun filmu pt. “Kafarnaum”. To on był głównym rywalem filmu “Zimna wojna” w walce o Oscara.

Najnowszy film Nadine Labaki (“Karmel”) stał się sensacją ostatniego festiwalu w Cannes, gdzie zdobył Nagrodę Jury, któremu przewodniczyła Cate Blanchett. Film jest nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, oraz do jego francuskiego odpowiednika – Cezara, w tej samej kategorii. 

▸ Przeczytaj również: Miley Cyrus znów szokuje! Jej nowy tatuaż jest…

Uhonorowany w Cannes, “Kafarnaum” sprowokował najgłośniejsze i najdłuższe (aż piętnastominutowe) owacje podczas festiwalu.

Potężny ładunek emocjonalny, jaki detonuje na ekranie Nadine Labaki, nikogo nie pozostawia obojętnym. Jej film pochłania, wstrząsa, porusza – i bywa, że doprowadza do łez. To zasługa nie tylko fantastycznego scenariusza, ale też odtwórcy głównej roli, Zejna Al Rafeea. Ten mały uchodźca z Syrii zagrał w filmie chłopca, który pozywa własnych rodziców za to, że nie byli w stanie zapewnić mu godnego życia. 

Dwunastoletni Zejn jest mieszkańcem bejruckich slumsów, odmalowanych w “Kafarnaum” z niezwykłą intensywnością. Zgodnie z tytułem, oznaczającym “chaos”, “bezład”, “gmatwaninę”, dzielnica uderza nadmiarem: rzeczy, ludzi, a przede wszystkim dzieci, niewinnych ofiar rzeczywistości społecznej oraz klasowych i ekonomicznych podziałów.

Nadine Labaki (autorka znanego w Polsce “Karmelu”) staje w ich obronie – i to dosłownie, wciela się bowiem w filmie w rolę adwokatki Zejna. Przed sądem chłopak odtwarza swoją historię, przywołuje dramatyczne wspomnienia, ale co najważniejsze: z pasją walczy o siebie i swoją przyszłość.

To dziecko ma zdumiewającą odwagę, determinację i siłę, a przez “Kafarnaum” nawiguje go niezawodny moralny kompas, dzięki któremu odróżnia dobro od zła.

Niezmordowany włóczęga, mały obrońca jeszcze mniejszych i słabszych, Zejn w pojedynkę rzuca wyzwanie niesprawiedliwości i krzywdzie. Przejmująco portretując dziecięcą solidarność, Labaki akcentuje, jak sama je nazywa, drobne cuda: serdeczne gesty, akty współczucia i miłości. To dzięki nim możliwe jest przetrwanie. 

“Kafarnaum” w kinach od 22 lutego.

▸ Przeczytaj również: Alexandra Stan w seksownej sesji zdjęciowej “Mami”

Nie chcesz przegapić żadnej plotki gwiazd czy wiadomości ze świata show biznesu? Dołącz do nas na Facebooku Instagramie