REKLAMA
Home MUZYKA Nowy singiel Elvis Presley “If I Can Dream” – urodziny Króla Rock and Rolla

Elvis Presley “If I Can Dream” – urodziny Króla Rock and Rolla

Elvis Presley
fot. materiały prasowe (c) Wszelkie prawa zastrzeżone

Już jutro świętować będziemy kolejną rocznicę urodzin Króla Rock’n’Rolla Elvisa Presley’a – artysty, który wciąż jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci muzyki i popkultury.

Ponad sto albumów i singli Króla zdobyło w Stanach Zjednoczonych status Złotych i Platynowych płyt, listy przebojów gościły ponad setkę jego piosenek a osiemnaście z nich zajmowało pierwsze miejsca. Sprzedaż płyt Elvisa na całym świecie przekroczyła miliard egzemplarzy. Elvis Aaron Presley przyszedł na świat 8 stycznia 1935 roku w Tupelo w stanie Missisipi. Od najmłodszych lat śpiewał z rodzicami w chórze kościelnym. Po ukończeniu szkoły w Memphis został kierowcą ciężarówki. Jego pierwsze piosenki nagrane zostały w lokalnym studiu na początku lat 50-tych a przepustką do kariery stał się utwór „My Happines,” który Elvis na swój koszt nagrał w prezencie imieninowym dla mamy.

Pierwsze propozycje nagrań pojawiły się ze strony wytwórni Sun i tu powstał jego debiutancki singiel “That’s all right (Mama),”który od razu stał się przebojem. Elvis ruszył w pierwsze trasy koncertowe, które oburzały starszą publiczność i wzbudzały niewyobrażalny entuzjazm wśród młodych amerykanów. W styczniu 1956 roku w Nashville Presley nagrał swój pierwszy wielki przebój – “Heartbreak Hotel,” który ponad rok utrzymywał się na amerykańskiej liście przebojów.

Popularność Elvisa rosła w zawrotnym tempie, nie przeszkodziła jej nawet służba wojskowa, którą odbywał w Niemczech. Presley oprócz kariery muzycznej rozpoczął również karierę filmową.

Swoją oszałamiającą sławę okupił ogromnym wysiłkiem – środki pobudzające i nasenne zażywane w wielkich dawkach wyniszczyły jego organizm. Na początku lat 70-tych po rozstaniu z żoną uzależnił się od narkotyków i cierpiał z powodu sporej nadwagi.

Zmarł 16 sierpnia 1977 roku na atak serca, miał 42 lata.

30 października ubiegłego roku nakładem Legacy Recordings / Sony Music Entertainment ukazał się nowy album Króla Rock and Rolla zatytułowany „If I Can Dream.” Klasyki Elvisa Presleya (m.in. „In The Ghetto”, „Love Me Tender” i „Can’t Help Falling In Love”) usłyszymy tym razem z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej.

Na płycie znalazło się 14 piosenek a z Elvisem zaśpiewali współcześni wokaliści: Michael Bublé („Fever”) oraz włoskie trio operowe Il Volo („It’s Now or Never”) Na gitarze zagrał amerykański muzyk rockowy, gitarzysta i kompozytor – Duane Eddy.

Tytułowy singiel „If I Can Dream” pochodzi z płyty Presleya zatytułowanej „’68 Comeback Special,” która ukazała się w 1968 roku.

Nagrany w Abbey Road Studios w Londynie album powstał we współpracy z cenionymi producentami Donem Reedmanem oraz Nickiem Patrickiem. Czternaście ekscytujących przebojów z charakterystycznym głosem kultowego artysty wzbogaciła muzyka w wykonaniu Royal Philharmonic Orchestra.

“To byłoby spełnienie marzeń Elvisa,” powiedziała o tym projekcie Priscilla Presley “Elvis kochałby pracę z tak prestiżową orkiestrą symfoniczną.”

„Płyta „If I Can Dream” podkreśla różne gusta muzyczne Elvisa.” powiedział Nick Patrick” To uznanie dla artystów reprezentujących różne gatunki muzyczne.”

W najnowszym podsumowaniu prestiżowej listy Billboard Classical Albums płyta „If I Can Dream” znalazła się na drugim miejscu tego notowania.

Album „If I Can Dream” dostępny jest na płycie CD oraz dwupłytowym albumie winylowym.

POSŁUCHAJ SINGLA
ELVIS PRESLEY – IF I CAN DREAM

Bardzo dziękujemy za wizytę i przeczytanie artykułu! Nie chcesz przegapić żadnej plotki ze świata show-biznesu? 
Obserwuj nas w aplikacji Google News!Exit mobile version