Polska poza Konkursem Piosenki Eurowizji?

Od kilkunastu godzin polskie media alarmują, jakoby Europejska Unia Nadawców (EBU) planowała wykluczenie Telewizji Polskiej z udziału w tegorocznym, 61. Konkursie Piosenki Eurowizji. Organizacja wystosowała jednak oficjalne stanowisko w tej sprawie.

Szefowie EBU przed południem wydali oficjalne oświadczenie, w którym zdementowali nieprawdziwe informacje dotyczące wykluczenia Polski z udziału w Eurowizji:

W przeciwieństwie do ostatnich doniesień, EBU nie zamierza pozbawić Polskich Członków, czyli TVP oraz Polskiego Radia, miejsca w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji. Przyglądamy się jednak nowemu prawu medialnemu w Polsce i będzie kontynuowali kampanię mającą na celu ochronę pluralizmu i wolności mediów w tym kraju.

Niedługo później informację o udziale Polski w konkursie potwierdzone zostały m.in. na Twitterze organizacji oraz na profilu poświęconemu Eurowizji. Tym samym, fani mogą być spokojni o udział polskiego reprezentanta w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Sztohkolmie.

Całe zamieszanie zostało wywołane po publikacji wywiadu Jean-Paula Philippota z magazynem “Financial Times”, podczas którego poinformował on o monitorowaniu przez organizację obecnej sytuacji związanej z Telewizją Polską oraz Polskim Radiem. W rozmowie przedstawiciel EBU zapowiedział:

“Jeśli dojdzie do złamania statutu Unii, będziemy mieli z Polską problem” – tak skomentował w wywiadzie dla “Financial Times” Jean-Paul Philippot, prezydent Europejskiej Unii Nadawców (EBU), czyli organizacji stojącej za Konkursem Piosenki Eurowizji.

Prezydent EBU zaznaczył również, że ostatecznie nasz kraj może zostać wykluczony z grona państw – członków organizacji.

To zaś w konsekwencji będzie oznaczało, że Polska nie weźmie udziału w kolejnych konkursach Eurowizji.

Kontrowersyjną wypowiedzią Philippot dał wielu obserwatorom do zrozumienia, że w przypadku dalszych nieporozumień kraj może zostać wykluczony z grona państw będących członkami organizacji. Wiązałoby się to z tym, że Polska nie mogłaby wziąć udziału w widowiskich przygotoywanych przez EBU, w tym m.in. w Konkursie Piosenki Eurowizji. Ten temat szybko podłapały największe polskie media opiniotwórcze, w tym m.in. dziennik Gazeta Wyborcza, tygodniki Newsweek oraz Wprost, serwisy Wirtualna Polska oraz Onet.pl, telewizja TVN24, a także serwis Wirtualne Media zajmujący się tematyką mediów.

Niepokojące informacje o stanie polskich mediów zaczęły się pojawiać już w grudniu minionego roku. Ingrid Deltenre, dyrektor generalna EBU, napisała wówczas list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym poprosiła go o niepodpisywanie tzw. „małej ustawy medialnej” mającej doprowadzić do szeregu zmian w mediach publicznych.

Pod koniec roku rząd PiS jednak podpisał nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która weszła w życie 8 stycznia bri doprowadziła m.in. do zmiany prezesa TVP, którym został Jacek Kurski z PiS.

Dodajmy, że polityk znany jest ze swoich nieprzychylnych opinii nt. konkursu oraz Conchity Wurst, zwyciężczyni Eurowizji w 2014 roku, której zwycięstwo uznał za „manifest (…) godzący w poczucie elementarnego smaku i zasad tradycyjnej, polskiej rodziny”.

Przypominamy, że Polska w Konkursie Piosenki Eurowizji uczestniczy od 1994 roku. To wtedy Polska odniosła w nim największy sukces – Edyta Górniak z piosenką “To nie ja” zajęła 2. miejsce.

ZOBACZ WYSTĘP
EDYTA GÓRNIAK – TO NIE JA

W kolejnych latach Polskę reprezentowali między innymi Justyna Steczkowska, Kasia Kowalska, Anna Maria Jopek, Mieczysław Szcześniak, Piasek, Ich Troje i Blue Cafe.

Niestety nasi artyści nie znaleźli uznania w oczach europejskiej publiczności.

W roku 2014 w naszych barwach wystąpili Donatan i Cleo z piosenka „My Słowianie”, która dla widzów była ciekawą propozycją, jednak została ostro potraktowana przez jury i ostatecznie uplasowała się ma 14. miejscu.

ZOBACZ WYSTĘP
DONATAN & CLEO – MY SŁOWIANIE

W roku 2015 Polskę reprezentowała Monika Kuszyńska, była wokalistka zespołu Varius Manx. Piosenkarka występująca na wózku inwalidzkim wykonała utwór „In The Name Of Love”. Niestety naszej reprezentantce nie udało się zdobyć miejsca na podium. Polka zajęła 23. miejsce.

ZOBACZ WYSTĘP
MONIKA KUSZYŃSKA – IN THE NAME OF LOVE

Portal eurowizja.org podał także nazwiska artystów, którzy nieoficjalnie są wskazywani jako potencjalni reprezentanci Polski. W tym gronie znaleźli się m.in. Michał Szpak, Agnieszka Twardowska oraz Katarzyna „Stashka” Stasiak.

EBU zrzesza europejskie media publiczne – nasz kraj w tej organizacji reprezentuje Telewizja Polska.

Po przyjęciu nowej ustawy medialnej (8 stycznia 2016) decyzją ministra skarbu nowym prezesem TVP został Jacek Kurski, który po zwycięstwie Conchity Wurst nie krył swojego niesmaku i zgorszenia wynikiem konkursu.

Oficjalną decyzję Telewizji Polskiej poznamy pod koniec lutego.

Bardzo dziękujemy za wizytę i przeczytanie artykułu!
Nie chcesz przegapić żadnej plotki ze świata show-biznesu? 
Obserwuj nasze artykuły w aplikacji Google News!