Niedawno minęło 20 lat od premiery trzeciej płyty Illusion!

Rocznicę wydania „Illusion 3” zespół postanowił uczcić w wyjątkowy sposób.

Płyta będzie w całości grana na styczniowych koncertach zespołu, w sprzedaży pojawi się również okolicznościowa koszulka.

Koncerty będą absolutnie niepowtarzalną okazją, żeby usłyszeć „Holy land”, „Wronę” czy „Choćby jęk” na żywo. Illusion wystąpi w Mega Clubie 31 stycznia 2016. Illusion jak mało który zespół zasłużył na miano legendy polskiego rocka. W latach 90. XX wieku to właśnie Tomasz „Lipa” Lipnicki i jego koledzy grali najlepsze i najbardziej niezapomniane koncerty.

Każdy riff Illusion był jak kopniak prądu, wprawiający fanów w prawdziwe szaleństwo. Takie utwory jak „Nóż”, „Vendetta” czy „Wojtek” pokolenia polskich gitarzystów są w stanie zagrać z zamkniętymi oczami. Mocne brzmienie łączyło się z mocnym przekazem – „Lipa” w swoich tekstach ostro sprzeciwiał się przemocy, poniżaniu innych ludzi i łamaniu praw człowieka.

W ciągu pięciu lat grupa nagrała pięć płyt, z których wszystkie osiągnęły status kultowych, i zawiesiła działalność tuż przed nadejściem nowego tysiąclecia. Pogrążeni w żałobie fani zapamiętali ich jako wzorzec polskiego ostrego rocka.

W 2008 roku Illusion pojawił się na chwilę, dając czadu we wrocławskiej Hali Stulecia. Mimo świetnej atmosfery i gorącego przyjęcia (na koncercie stawiło się dziewięć tysięcy fanów!), na prawdziwy powrót Illusion fani musieli jeszcze trochę poczekać. Udało się! Legenda okazała się jak najbardziej żywa, a wydaną w 2014 roku płytą „Opowieści” zespół zamknął usta wszystkim niedowiarkom.

„Trójka”, którą grupa w całości zaprezentuje na styczniowych koncertach, jest najbardziej zróżnicowanym albumem w historii Illusion i wielu fanów uważa go za najlepszy w dorobku zespołu.

Obok niepowtarzalnych czadów (np. „Nikt”, „Vendetta”) znalazło się na nim miejsce dla zaskakująco wyciszonych, momentami wręcz psychodelicznych numerów. Przez monumentalną ścianę gitarowego dźwięku przebijały się subtelne, przybrudzone brzmienia, a całość została nagrana z nieprawdopodobnym wręcz feelingiem.

Płyta doczekała się nominacji do Fryderyka w kategorii „muzyka alternatywna”, doceniono również talent wokalny Lipy, który na „Trójce” osiągnął swoje apogeum. To jedna z najlepiej zagranych i zaśpiewanych płyt w historii polskiego rocka – nie można przegapić okazji i nie posłuchać jej w całości na żywo.