Yasmin Levy już 29 kwietnia w Warszawie!

29 kwietnia w warszawskim klubie Palladium wystąpi Yasmin Levy. Zjawisko łączenia kultur w world music jest już niejako standardem. Twórcy sięgają po coraz odleglejsze muzycznie rejony, mieszając je, tworzą oryginalne i ciekawe dzieła. W ten nurt wpisuje się tez Yasmin Levy. Urodzona w Jerozolinie, śpiewa muzykę sefardyjską. Wykorzystuje do tego ladino, język hiszpańskich Żydów, dawno już nieużywany. Charakterystyczną innowacją jest włączenie elementów flamenco i użycie takich instrumentów jak oud, skrzypce, wiolonczela i fortepian. Dlatego właśnie, że inspiruje się muzyką swoich przodków z Andaluzji, pozornie odległe od siebie kultury stapia w spójną i jak najbardziej poprawną historycznie całość.

Yasmin Levy już w wieku 6 lat zaczęła uczyć się gry na pianinie. Kiedy skończyła 20 lat postanowiła, że swoje życie chce związać ze śpiewaniem. Zaczęła od małych, lokalnych koncertów. Dopiero w 2002 roku udało jej się wystąpić na Muzycznych targach EXPO – WOMEX i to rozpoczęło jej międzynarodową karierę. Pierwsza płyta Yasmin “Romance & Yasmin” inspirowana była twórczością jej ojca – Ytzhaka Levy, który skupiał się na uwiecznianiu przekazywanej z pokolenia na pokolenie historii i kultury sefardyjskich Żydów. Kolejny album, “La Juderia”, to eksperymenty z flamenco które były wynikiem jej pobyty w Hiszpanii. Kolejna płyta to powrót do korzeni, ale tym razem w międzynarodowym wydaniu. Album był nagrywany w londyńskim Livingston Studios. Produkowali ją wspólnie Lucy Duran i Jerry Boys. W nagraniach brali udział muzycy z różnych stron świata: Armenii, Grecji, Paragwaju, Izraela, Turcji i Hiszpanii. Tytułowy utwór, “Mano Suave”, to tradycyjna pieść Beduinów, Którą Yasmin zaśpiewała w duecie z Natachą Atlas (jedną z najbardziej znanych artystek na Bliskim Wschodzie).

Yasmin Levy do tej pory wydała sześć płyt: “Romance & Yasmin” (2004), “La Juderia” (2005), “Mano Suave” (2007), “Sentir” (2009), “Libertad” (2012) oraz “Tango” (2014). Na koncercie w Warszawie usłyszymy największe przeboje oraz materiał z najnowszego albumu “Tango”.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies


Zobacz także


Nie przegap

loading...
loading...