Mela Koteluk, wokalistka i autorka tekstów, zaśpiewała 13 lutego br. w łódzkiej Wytwórni. Zapraszamy do obejrzenia poniżej naszej fotorelacji.

Zadebiutowała w 2012 roku albumem „Spadochron”, który odniósł duży komercyjny sukces i zyskał tytuł Platynowej Płyty. Album zawiera dwanaście autorskich kompozycji, które stanowią połączenie popu i brzmień o charakterze alternatywnym.

Całość tworzy historię opowiedzianą w bezpretensjonalny sposób, łączący klimat liryczno-poetycki z przestrzenią rockową. Płytę promowały trzy single: „Melodia ulotna”, „Wolna”, „Działać bez działania”, które spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem stacji radiowych.

Za debiutancką płytę Mela otrzymała dwa Fryderyki 2013 w kategoriach Album Roku i Debiut Roku, jest także laureatką Nagrody Artystycznej Miasta Toruń im. Grzegorza Ciechowskiego, jak również plebiscytu „Gazety Wyborczej” – „Ale Sztuka”

W 2014 roku ukazała się druga, autorska płyta Meli – „Migracje”. Zapowiadał ją singiel „Fastrygi”, do którego powstał także teledysk. Utwór bardzo szybko znalazł się na playlistach stacji radiowych, w tym w czołówce Listy Przebojów Programu 3.

„Migracje” to zbiór niezależnych brzmieniowo kompozycji i polskich, autorskich tekstów. Całość dowodzi konsekwencji Meli i jej zespołu w pielęgnowaniu charakterystycznego języka, którego nie sposób pomylić z żadnym innym. W warstwie brzmieniowej opiera się on na łączeniu akustycznych i syntetycznych brzmień, w warstwie słownej realizm ściera się z abstrakcją.

Na płycie pojawiają się oryginalne, kojące dźwięki bardzo rzadkiego instrumentu w kształcie przypominającego UFO, o nazwie hang drum. Utwory ubarwia wiolonczela, a także flety, saksofony i klarnety.

Największy sukces osiągnął singiel „Żurawie orgiami”. Piosenka znajdowała się przez wiele tygodni na szczycie Listy Przebojów Programu 3. W ciągu miesiąca od premiery album „Migracje” stał się Platynową Płytą.

Koncerty są dla Meli niezwykle istotną częścią jej artystycznej pracy, ponieważ pozwalają na bezpośredni kontakt z fanami. Zdążyła już wystąpić zarówno w wielu klubach w całej Polsce, jak i na prestiżowych festiwalach: Open’er Festival, Coke Festival, Jarocin Festival czy Męskie Granie. Mając świadomość, jak ważne dla artysty są koncerty, w 2012 roku zainicjowała akcję mającą na celu wsparcie żywego grania: „Nie bądź dźwiękoszczelny. Wspierajmy żywą muzykę!”, do której włączyło się wielu polskich artystów.

Mela lubi też artystyczne wyzwania. Na początku 2013 w duecie z Czesławem Mozilem nagrała „Pieśń́ o szczęściu” – utwór promujący film pt. „Baczyński” w reżyserii Kordiana Piwowarskiego. Piosenka przez wiele tygodni utrzymywała się̨ w ścisłej czołówce Listy Przebojów Programu 3.

W mijającym roku Mela podjęła się kolejnego wyzwania. Przyjęła zaproszenie do prowadzonej przez Andrzeja Smolika super grupy pod nazwą Męskie Granie Orkiestra. Wystąpiła w tej formacji podczas całej trasy Męskie Granie, wykonując między innymi przygotowany na tę okazję duet z Fiszem pt. „Armaty”. Ostatnio Mela wystąpiła na gościnnie na płycie Daniela Blooma, wykonując piosenkę „Katarakta”, która stała się singlem promującym ten album.

fot. Mateusz Jacak

Bardzo dziękujemy za wizytę i przeczytanie artykułu!
Nie chcesz przegapić żadnej plotki ze świata show-biznesu? 
Obserwuj nasze artykuły w aplikacji Google News!