UNICEF Polska rozpoczyna akcję „Walka z koronawirusem”, aby pomagać najbardziej potrzebującym dzieciom i ich rodzinom, które w krajach rozwijających się cierpią na skutek pandemii. Apelujemy do Polaków o wsparcie wspólnie z Arturem Żmijewskim, Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF.
Od wybuchu pandemii koronawirusa w grudniu 2019 roku, COVID-19 dotarł do niemal wszystkich państw i regionów świata. Potwierdzono ponad 2 mln zakażeń i 150 tysięcy zgonów, w tym również wśród dzieci. Skutki koronawirusa dotknęły miliony najmłodszych na świecie, żyjących na obszarach ogarniętych konfliktem, nękanych katastrofami naturalnymi czy skrajnym ubóstwem.
Wyzwania w walce z koronawirusem w najuboższych krajach świata
Kluczowe w walce z koronawirusem są prawidłowe praktyki higieniczne i mycie rąk wodą z mydłem. Niestety 40% ludzi na świecie nie ma dostępu do podstawowych urządzeń sanitarnych. Brak czystej wody jest główną przyczyną rozprzestrzeniania się COVID-19.
W krajach rozwijających się, oprócz ograniczonego dostępu do wody, dużym wyzwaniem jest zapewnienie odpowiedniej opieki medycznej. Walka z koronawirusem nadwyrężyła systemy opieki medycznej już i tak osłabione występującym kryzysem humanitarnym. Brak sprzętu ochronnego sprawia, że pracownicy medyczni w trakcie pandemii sami są dodatkowo zagrożeni i nie mogą dalej ratować życia dzieci i ich rodzin.
▸ PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Gosia Andrzejewicz: To nie książę na białym koniu zmotywuje nas do zmiany…
Jak pomóc?
To bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę unicef.pl/koronawirus i przekazać darowiznę jednorazowo lub miesięcznie. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na:
- Dostarczenie zestawów ochronnych dla pracowników medycznych
- Wyposażenie szpitali w sprzęt medyczny
- Przekazanie środków higienicznych i sanitarnych dla dzieci i ich rodzin (np. mydło, tabletki do uzdatniania wody, maseczki)
- Zapewnienie dostępu do czystej wody i mydła dla dzieci i ich opiekunów
Każdego roku UNICEF niesie pomoc dzieciom w około 300 kryzysach humanitarnych, a ponad 30 mln ludzi otrzymuje dostęp do czystej wody. Od początku pandemii organizacja dostarcza materiały ochronne dla pracowników medycznych w najuboższych krajach, m.in. rękawiczki, maski chirurgiczne, fartuchy czy gogle. Niestety potrzeby są o wiele większe.