Muzyka mistrzów na Festiwalu w Łańcucie

0
186
Muzyka mistrzów
fot. materiały prasowe (c) Wszelkie prawa zastrzeżone

Wielkimi krokami zbliża się kolejna, 55. edycja Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. Jednym z tegorocznych gości jest Agnieszka Duczmal, okrzyknięta najsłynniejszą polską dyrygentką. Swój debiutancki album zaprezentuje Stanisława Celińska, a utwory z repertuaru Bacha i Mozarta wykona dla uczestników festiwalu Węgierska Orkiestra Kameralna.

Mistrzyni z Polski

Brytyjski Wells Journal określa Agnieszkę Duczmal jako zdecydowaną, witalną i poruszającą się jak płomień. Artystka ma na swoim koncie wiele osiągnięć. Jednym z nich jest założenie orkiestry kameralnej, znanej obecnie jako Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus. Z tym zespołem nagrała ponad 10 tysięcy minut muzyki emitowanej w Polskim Radiu. Ich wykonań słuchała cała Europa, obie Ameryki, Azja oraz Afryka.

Dyrygentka słynie w kręgach muzycznych z wielu prawykonań. Jako pierwsza na świecie nagrała Wariacje Goldbergowskie J.S. Bacha. Poświęca się również pracy z młodzieżą – od wielu lat prowadzi stałe cykle koncertowe promujące młodych i utalentowanych muzyków.

23 maja w Sali Balowej Muzeum-Zamku w Łańcucie Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal wykona dla zgromadzonych gości utwory W.A. Mozarta, J. Haydna, B. Smetany. Występ zostanie uświetniony przez zwyciężczynię prestiżowego konkursu wiolonczelowego im. Piatigorskiego w Los Angeles – Karolinę Jaroszewską-Rajewską. To koncert, obok którego nie można przejść obojętnie. Najlepszym dowodem na to są słowa napisane w kanadyjskim The Gezette Montreal, która obwołała orkiestrę jednym z najwspanialszych zespołów naszych czasów.

Przeczytaj także:  Decapitated zagra na Dużej Scenie na 25. Pol'and'Rock Festival!

Atramentowe melodie

Są artyści, którzy swoim życiem, twórczością i pasją podbijają bezwarunkowo wszystkie serca. Jedną z tych, którym się to udało, jest bez wątpienia Stanisława Celińska. Każdy zna ją z pewnością jako doskonałą aktorkę teatralną i filmową. Nie wszyscy natomiast wiedzą, że została nagrodzona na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Wielokrotnie występowała również na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. Zachwyt całej Polski wzbudziło jej wykonanie utworu Atramentowa Rumba wraz z zespołem Los Locos. Piosenka została napisana specjalnie z myślą o artystce.

Stanisława Celińska wystąpi na deskach Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej 25 maja. W jej repertuarze znajdą się piosenki z albumu Atramentowa wydanego w 2015 roku. Recenzenci określają album sztuką przez duże „s”. Krążek bardzo szybko doczekał się statusu Platynowej Płyty. W piosenkach, które wykonuje artystka, można usłyszeć dojrzałość, przeżycia, i refleksje. Wielkim atutem jest ogromna różnorodność instrumentalna – towarzyszą jej dźwięki fortepianu, mandoliny, kontrabasu, cymbałów, akordeonu i saksofonu. Koncert z pewnością na długo pozostanie w pamięci każdego z uczestników wydarzenia.

Wirtuozi z Węgier

Uczestnicy tegorocznej edycji Muzycznego Festiwalu w Łańcucie będą mieli okazję wysłuchać koncertu zespołu, który zalicza się już do stałych elementów europejskiej sceny kulturalnej. Mowa o Węgierskiej Orkiestrze Kameralnej, której skład tworzą członkowie wiodących orkiestr w Budapeszcie. Zespół w krótkim czasie doczekał się olbrzymiej popularności w całej Europie. Regularnie koncertuje m. in. w Austrii, Niemczech i Szwajcarii. 27 maja w Sali Balowej Muzeum-Zamku wykonają utwory mistrzów: J.Ch. Bacha, J.S. Bacha i W.A. Mozarta.

Przeczytaj także:  OFF Festival Katowice 2018: Od rapu po noise. Sprawdź, kto wystąpi

Najwyższy poziom artystyczny orkiestra uzyskała pod batutą jednego z najwybitniejszych węgierskich dyrygentów – Antala Barnása. Ten znakomity muzyk studiował dyrygenturę w Konserwatorium w Wiedniu oraz ukończył Konserwatorium im. Brucknera w Linzu. Był zapraszany na szereg międzynarodowych festiwali, między innymi na Europejskie Lato Kultury w Aspach i Wolfsteiner Herbst. Od momentu ukończenia studiów dyrygował aż piętnastoma różnymi zespołami.

Koncert Węgierskiej Filharmonii Kameralnej uświetni występ dwóch solistów – sopran Katerina Berenova oraz baryton – Klemens Sander. Wyjątkowe brzmienie artystów otworzyło przed nimi drogę na największe europejskie sceny muzyczne.

Muzyczny Festiwal w Łańcucie to wydarzenie, podczas którego przeplata się ze sobą historia i współczesność, a dzieła najwybitniejszych muzyków nabierają nowych barw i znaczeń.

Program tegorocznej edycji jest dostępny na stronie: http://festiwallancut.pl/program. Nadal są dostępne bilety na każdy w festiwalowych koncertów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.