[td_block_5 custom_title=”» EUROWIZJA 2016 TOP” header_text_color=”#f90000″ tag_slug=”Eurowizja 2016″ sort=”popular” limit=”3″]

[polldaddy poll=9313970]

[td_block_5 custom_title=”» EUROWIZJA ” header_text_color=”#0676a5″ tag_slug=”Eurowizja 2016″ limit=”40″ ajax_pagination=”load_more”]

Eurowizja – wszystko o konkursie!

Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest, w skrócie ESC, fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowana corocznie od 1956 roku paneuropejska impreza muzyczna, w której biorą udział przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). 23 maja 2015 wpisana do księgi rekordów Guinnessa jako najdłużej transmitowany coroczny konkurs muzyczny w historii.

Konkurs Piosenki Eurowizji jest widowiskiem telewizyjnym z udziałem publiczności, składającym się z prezentacji „na żywo” utworów reprezentujących poszczególne kraje oraz następującego po nim głosowania, uwieńczonego wręczeniem statuetki wykonawcy i autorom zwycięskiej propozycji. Czas trwania całego programu przewidziany jest na trzy godziny.

Widowisko jest najpopularniejszym z najdłużej trwających programów telewizyjnych na świecie, jednym z najchętniej oglądanych niesportowych wydarzeń międzynarodowych na całym świecie[8], oglądanym corocznie przez ok. 100-600 milionów widzów.

Konkurs jest transmitowany zarówno w krajach europejskich, jak i wielu innych państwach, takich jak Argentyna, Australia, Brazylia, Chiny, Egipt, Filipiny, Hongkong, Indie, Japonia, Jordania, Kanada, Kolumbia, Korea Południowa, Meksyk, Nowa Zelandia, Portoryko, Stany Zjednoczone, Tajlandia, Tajwan, Urugwaj i Wenezuela – pomimo faktu, że nie biorą one czynnego udziału w konkursie. Od 2000 roku konkurs nadawany jest również przez internet.

Po udziale w Konkursie Piosenki Eurowizji swoją karierę rozpoczęło wiele międzynarodowych gwiazd, takich jak m.in.: włoski wokalista Domenico Modugno (zdobywca trzeciego miejsca w konkursie w 1958 roku z utworem „Nel blu dipinto di blu”), szwedzki zespół ABBA (zwycięzca konkursu w 1974 z piosenką „Waterloo”), kanadyjska wokalistka Céline Dion (reprezentująca Szwajcarię zwyciężczyni konkursu w 1988 roku z kompozycją „Ne partez pas sans moi”).

Hiszpański piosenkarz Julio Iglesias (reprezentant Hiszpanii w konkursie w 1970 roku z utworem „Gwendolyne”), australijska piosenkarka i aktorka Olivia Newton-John (brytyjska reprezentantka podczas konkursu w 1974 roku z utworem „Long Live Love”) czy hiszpański duet Baccara (hiszpański zespół reprezentujący Luksemburg w konkursie w 1978 roku z piosenką „Parlez-vouz francais?”).

Z okazji 50. rocznicy organizacji konkursu w 2005 roku pojawiły się plany przygotowania specjalnego koncertu o nazwie Światowy Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. World Eurovision Song Contest), aby kraje spoza Europy mogły wystawić swoich reprezentantów i wystartować w widowisku.

Ostatecznie zdecydowano się jednak na przygotowanie koncertu zatytułowanego Gratulacje: 50 lat Konkursu Piosenki Eurowizji, podczas którego wybrano najlepszy utwór w całej historii imprezy (została nim piosenka „Waterloo” szwedzkiego zespołu ABBA).

Serwis muzyczny nie tylko dla młodzieży! Wiadomości ze świata muzyki, zapowiedzi płytowe, wywiady z gwiazdami, koncerty, ciekawe wydarzenia, festiwale muzyczne. MuzoTakt poleca najnowsze teledyski, single, płyty, oraz konkursy muzyczne – portal z muzyką.