MUZOTAKTImprezy, KoncertyFestiwaleMuzyka ze "Stranger Things" na żywo w Krakowie

Muzyka ze “Stranger Things” na żywo w Krakowie

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMAPłyty muzyczne - zobacz na Ceneo

Kyle Dixon i Michael Stein z zespołu S U R V I V E wystąpią na krakowskim festiwali Unsound i 22 października wykonają na żywo swoją ścieżkę dźwiękową do serialu “Stranger Things”.

Skrupulatnie napisana muzyka otwarcie odnosi się do takich tuzów syntezatora jak John Carpenter czy Tangerine Dream, a jej popularność doprowadziła do wydania materiału na dwóch albumach.

REKLAMA

Akcja “Stranger Things” rozgrywa się w latach 80. Produkcja opowiada o poszukiwaniu młodego chłopaka, Willa (Noah Schnapp), który znika w podejrzanych okolicznościach. Jego matka (Winona Ryder) rozpoczyna śledztwo, które prowadzi do tajnych eksperymentów rządowych, przerażających paranormalnych zjawisk i pewnej dziwnej małej dziewczynki (Millie Brown). Twórcami cyklu Netfliksa są bracia Matt i Ross Dufferowie.

Wykonanie ścieżki ze “Stranger Things” odsyła również do mrocznej strony dźwiękowo-wizualnej, jaka gości na Unsoundzie od czasu edycji z 2010 roku poświęconej horrorowi.

Materiały promocyjne partnera

Wtedy na festiwalu pojawili się po raz pierwszy Demdike Stare, którzy w kolejnych latach realizowali zamawiane projekty. Tym razem duet zaprezentuje premierę nowego koncertu opartego na muzyce, jaka zrodziła się w czasie eksperymentów z serią Testpressing, kiedy to duet sięgnął w po różne gatunki muzyki klubowej.

To nie jedyna grupa w tym ogłoszeniu, która związana jest z po-brexitowymi występami artystów brytyjskich. Zintegrowany z miejscem pokaz audiowizualny dadzą Emptyset, którzy w dawnej zajezdni tramwajowej zaprezentują dzieło oparte na własnoręcznie zbudowanych instrumentach, projekcjach oraz świetle. Udział Felicity z PC Music był już zapowiedziany. W jego projekcie Soft Power weźmie udział najbardziej uznana z polskich grup ludowych Zespół Pieśni i Tańca “ŚLĄSK”.

Premierę będzie miał również projekt Billa Kouligasa i Amnesii Scanner Lexachast, którzy multimedialną stronę internetową zamienią w unikatowe widowisko łączące pogmatwaną muzykę oraz obrazy i zdjęcia generowane przez holenderskiego artystę Harma Van Der Dorpela. Mieszkający w Berlinie Rosjanie Dasha Rush i Stanislav Glasov zaprezentują audiowizualne show “Dark Hearts of Space”, na dwóch ekranach badając poetycki wymiar czarnych dziur. Dasha Rush zagra również DJ set na imprezie otwierającej festiwal.

Przeczytaj także:  The Killers headlinerem Open'era 2022! Gdynia, 2 lipca, Orange Main Stage!

Innymi artystami klubowymi w programie są Phuture, legendarna grupa z Chicago, która uznawana jest za twórców acid house’u. To dzięki ich “Acid Tracks” z 1987 roku charakterystyczny dźwięk Rolanda TB-303 kojarzy się tylko w jeden sposób. Kolejnym pionierem jest rzadko występujący producent Detroit techno Anthony “SHAKE” Shakir, dla którego będzie to pierwszy polski występ.

Errorsmith z Berlina (członek MMM) w swojej twórczości zapowiadał dzisiejszą muzykę post-gatunkową. Na Unsoundzie zaprezentuje nowy materiał. Bardzo ważną osobą dla sceny nowojorskiej jest Bryan Kasenic, niezrównany promotor odpowiedzialny za serię imprez The Bunker oraz partner Unsoundu od czasu pierwszej edycji w Nowym Jorku w 2009 roku.

Swoje lokalne sceny rozwijają równie mocno Czarny Latawiec z Wrocławia, kurator festiwali Canti Illuminati oraz Survival, a także Rrrkrta z Warszawy, czyli Jacek Plewicki, człowiek odpowiedzialny za legendarny już cykl Brutaż.

Aisha Devi to szwajcarska artystka z nepalskimi i tybetańskimi korzeniami, która w widowisku “Of Matter and Spirit” mocno czerpie z mistycyzmu. Wrażenia podkreślą odurzające wizualizacje Emile Barreta oparte na grze wideo mocno związanej z albumem Aishy.

Faka z Republiki Południowej Afryki to performerzy skupiający się na czarnym ciele osób queer, przeciwstawiając się marginalizowaniu ich głosu. W tym samym pokoju co Faka wystąpi Miss Red, charyzmatyczna MC z Izraela. Dotychczas współpracowała ona z The Bugiem, ale znakomitym mixtape’em “Murder” rozpoczęła karierę solową.

Ziúr z Berlina dołącza do składu środowej imprezy, podczas której artyści z Meksyku oraz stolicy Niemiec będą przesuwać granice muzyki klubowej. Gatunkom opierać się będzie również cudowne dziecko ze Szwecji, czyli Toxe, której debiutancka EP-ka “Muscle Memory” należy do klasyków post-gatunkowej muzyki; oraz SKY H1 i jej elizejski ambient grime z wydanej niedawno EP-ki dla Codes, sublabelu Pan.

Przeczytaj także:  Aktor ze "Stranger Things" szykuje płytę

W sali footworkowej usłyszeć będzie można również Jakuba Lemiszewskiego z Polish Juke, który zaprezentuje swoje surowe perkusyjne numery z albumu “Daaamn”.

Na wyżyny abstrakcyjności syntezator wzniesie Rashad Becker, którego seria albumów “Traditional Music of Notional Species” jest niezwykle barwna, a jednocześnie nie posiadająca punktów odniesienia. Do Krakowa przyjedzie po premierze jej drugiej części. Polską scenę syntezatorową reprezentować będą Ceglarek & Dybała, kuratorzy Biura Dźwięku Katowice oraz związany z nim AARPS.

Wszyscy trzej improwizować będą pejzaże dźwiękowe i intensywne rytmiczne konstrukcje. Wystąpi również mieszkająca w Warszawie Ukrainka Poly Chain, której analogowe brzmienie wyda niedługo Transatlantyk.

I w końcu Wacław Zimpel, który wraca na Unsound po fantastycznym koncercie z Rabihem Beainim w zeszłym roku oraz po olśniewającym pokazie na Unsoundzie Toronto. Żeby uwierzyć w sposób, w jaki łączy klarnet, khaen i organy w majestatyczną całość, trzeba zobaczyć go na żywo.

W kolejnym ogłoszeniu podane zostaną elementy programu wybrane spośród nadesłanych wiosną zgłoszeń, a także instalacje, filmy oraz rozległy program popołudniowych dyskusji. Program artystyczny festiwalu również nie jest jeszcze zamknięty.

Karnety na krakowski Unsound 2016 wyprzedały się w kilka minut, ale dzisiaj, 17 sierpnia, o godzinie 16 do sprzedaży trafią bilety na poszczególne wydarzenia festiwalu. Z tego powodu ujawniona zostaje rozpiska czasowa, którą można znaleźć tutaj.

POLUB NASZ SERWIS NA FACEBOOKU

R E K L A M A » powiększanie biustu

REKLAMA

Obserwuj nasze artykuły na

Chcesz podzielić się interesującym newsem lub zaproponować temat?
Skontaktuj się z nami, pisząc maila na adres: redakcja@muzotakt.pl

REKLAMA