Sylwia Grzeszczak została dwukrotną laureatką – otrzymała statuetki dla Najlepszej Artystki oraz ESKA TV Award za Najlepsze Video. Najlepszym Artystą został Dawid Podsiadło. C-BooL został nagrodzony za Najlepszy Hit. Grupę Video okrzyknięto Najlepszym Zespołem, z kolei za Najlepszy Debiut Radiowy uznano Antka Smykiewicza.
Margaret uhonorowano statuetką eskaGO Award w kategorii Najlepszy Artysta w Sieci. Gwiazda wieczoru – norweski didżej i producent Alan Walker otrzymał nagrodą specjalną za Najlepszy Zagraniczny Hit. XV Galę ESKA Music Awards 2016 poprowadzili prezenterka TVP1 Paulina Chylewska oraz didżej Radia ESKA Krzysztof „Jankes” Jankowski.
Sylwia Grzeszczak kolejny raz udowodniła, że ma wierne grono fanów, którzy doceniają jej twórczość. Wokalistka otrzymała statuetki w dwóch kategoriach: Najlepsza Artystka oraz ESKA TV Award Najlepsze Video za teledysk do piosenki „Tamta dziewczyna”.
Tym samym umocniła swoją pozycję jako najbardziej uhonorowana polska gwiazda ESKA Music Awards. Artystka ma w sumie na swoim koncie 9 statuetek. W 2009 r. zdobyła tytuł Artystki Roku, a krążek, który nagrała razem z Liberem, został uznany za Album Roku.
W 2012 r. zdobyła 3 statuetki w kategoriach: Najlepsza Artystka, Najlepszy Album oraz ESKA Music Award – Najlepsze Video. W latach 2013 i 2014 została okrzyknięta Najlepszą Artystką.
Sylwia Grzeszczak to nie tylko piosenkarka, ale także kompozytorka i autorka tekstów. Popularność zyskała dzięki współpracy z Liberem. Ich największe hity: „Co z nami będzie”, „Nowe szanse” czy „Mijamy się” długo utrzymywały się na szczytach list przebojów największych polskich rozgłośni radiowych.
W 2011 r. na rynku muzycznym pojawił się jej pierwszy solowy krążek „Sen o przyszłości”, który jeszcze przed premierą uzyskał status złotego, a niecałe dwa tygodnie później pokrył się platyną. Singiel o tym samym tytule szybko znalazł się na pierwszych miejscach notowań. Dzięki teledyskowi do tej piosenki Polska po raz pierwszy wygrała 36. edycję międzynarodowego konkursu World Music Trophy. Singiel „Karuzela” trafił do rozgłośni w styczniu 2012 roku. W marcu 2013 r. odbyła się premiera piosenki „Flirt” zwiastującej kolejny album „Komponując siebie”, który ukazał się w czerwca 2013 r.
W tym samym roku w sierpniu premierowo został zaprezentowany singiel „Księżniczka”. W międzyczasie artystka skomponowała muzykę do filmu „7 rzeczy, których nie wiecie o facetach”. 6 kwietnia 2016 r. „Sen o przyszłości” i „Komponując siebie” uzyskały status potrójnie platynowej płyty. „Tamta dziewczyna” to z kolei singiel promujący nowy album artystki, którego premierę zaplanowano na jesień 2016 roku. Teledysk do utworu 3 tygodnie po premierze osiągnął ponad 16 mln odtworzeń.
Dawid Podsiadło został uznany za Najlepszego Artystę. To jego pierwsza statuetka ESKA Music Awards, mimo że wielokrotnie był nominowany do nagród Radia ESKA. Oprócz śpiewania Dawid Podsiadło pisze także teksty. Jest wokalistą zespołu Curly Heads. Karierę muzyczną rozpoczął dzięki programowi „X Factor”, którego został laureatem.
W maju 2013 roku ukazał się debiutancki album wokalisty zatytułowany „Comfort and Happiness”, promowany singlem „Trójkąty i kwadraty”. Krążek w pierwszym tygodniu po premierze uplasował się na 1. miejscu w zestawieniu OLiS. Do dziś utrzymuje się w czołówce najlepiej sprzedających się płyt w Polsce z wynikiem ponad 160 000 tys. kopi i statusem diamentowej płyty.
W listopadzie 2015 r. odbyła się premiera kolejnego albumu artysty pt. „Annoyance and Disappointment”. Krążek pokrył się podwójną platyną i wciąż nie schodzi z list bestsellerów. Płytę zapowiadał singiel „W dobrą stronę”. Teledysk ma prawie 20 mln wyświetleń w serwisie YouTube.
Po sukcesie trasy „Son of Analog Tour” Dawid Podsiadło powraca z nową odsłoną koncertów promujących płytę „Annoyance and Disappointment”. Jesienną trasą żegna się na pewien czas z publicznością koncertową i kończy promocję swojego drugiego solowego albumu. Jak zapowiada sam artysta, nadchodzący rok przeznaczy na pracę studyjną i przygotowania do kolejnego wydawnictwa.
Piosenka „Never Go Away”, którą wyprodukował C-BooL, została okrzyknięta Najlepszym Hitem. Jest to pierwsza statuetka ESKA Music Awards artysty, który właściwie nazywa się Grzegorz Cebula. Karierę rozpoczął w 1998 r. jako DJ. Wkrótce zainteresował się także produkowaniem muzyki. W 2003 roku współtworzył grupę Casteam.
Dwa najpopularniejsze nagrania z lat 2003-2004 „Would You Feel” i „House Baby” wyznaczyły od dnia powstania nowy trend w muzyce tanecznej, który królował na parkietach w Polsce i w kilku krajach Europy Zachodniej przez długi czas. Od roku 2006 styl produkcji C-BooLa ewoluował w kierunku muzyki house.
Cztery lata później artysta powrócił w odmienionym stylu z nagraniem „Body&Soul”. Kolejny singiel „Don’t Waste The Time” był zapowiedzią albumu „8 Years” zawierającego podsumowanie muzyczne z lat 2003-2011 oraz 3 premierowe produkcje.
C-BooL jako didżej w swojej 18-letniej karierze zagrał w setkach klubów w Polsce i zagranicą, m.in. w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych. W 2016 roku ukazał się singiel „Never Go Away”, który szybko uplasował się na pierwszych miejscach list przebojów oraz był najczęściej graną piosenką w polskich stacjach radiowych i telewizyjnych.
Statuetka w kategorii Najlepszy Zespół trafiła w ręce grupy Video. To ich trzecia tego typu nagroda – zostali nagrodzeni także w 2011 i 2015 roku. Zespół tworzy muzykę w stylu pop rock. Został założony w 2007 roku przez Macieja Durczaka, Wojciecha Łuszczykiewicza i Tomasza Luberta. Twórcą tekstów większości piosenek jest Wojciech Łuszczykiewicz.
W 2008 r. grupa wydała swój pierwszy album „Video Gra”, z którego pochodzą przeboje: „Bella”, „Idę na plażę”, „Soft”. W 2011 r. na rynku pojawiła się druga płyta Video pt. „Nie obchodzi nas rock” i przyniosła takie hity, jak: „Papieros”, „Środa czwartek”, „Szminki róż” i „Fantastyczny lot”. Krążek szybko zyskał popularność.
W lutym 2015 r. podczas VI Balu Charytatywnego „Gwiazdy Dobroczynności” odebrał nagrodę w kategorii KULTURA za wsparcie dla osób niesłyszących. Grupa dostrzegła problem społeczny osób niesłyszących związany z dostępem do kultury, dlatego wraz z formacją Młodzi Migają Muzykę nagrali teledysk do utworu „Dobrze, że jesteś”. Utwór zapowiadał trzeci album studyjny muzyków zatytułowany „Doskonale wszystko jedno”. Promowały go single: „Kryzysowy”, „Wszystko jedno” oraz „Ktoś nowy”.
Antek Smykiewicz został uznany za Najlepszy Debiut Radiowy. To młody i dynamicznie rozwijający się wokalista, kompozytor i autor tekstów. Ukończył szkołę muzyczną w klasie akordeonu. Laureat II miejsca w pierwszej edycji programu „The Voice of Poland” oraz półfinalista VII edycji programu „Must be the Music”.
Jego debiutancki singiel „Pomimo Burz” na trzy miesiące po premierze uplasował się na pierwszym miejscu na liście najczęściej rozgrywanych piosenek w polskich rozgłośniach radiowych, zdobył status poczwórnej platyny, a teledysk do utworu odnotował ponad 26 milionów wyświetleń. Drugą zapowiedzią jego debiutanckiej płyty był singiel „Limit Szans”, do którego teledysk dwa tygodnie po premierze odnotował ponad milion wyświetleń.
Niedawno zaprezentował fanom trzeci singiel pochodzący z jego debiutanckiej płyty „Nasz Film”. Utwór „Jak Sen” to kontynuacja historii pary bohaterów zaprezentowanej w dwóch poprzednich singlach. Na krążku znalazły się utwory autorstwa m.in. samego wokalisty, Sarsy, Marka Kościkiewicza, Ewy Farnej czy Przemysława Puka.
Nagroda eskaGO Award w kategorii Najlepszy Artysta w Sieci została przyznana Margaret. Artystka zdobyła do tej pory 3 statuetki ESKA Music Awards – w 2013 r. w kategorii Najlepsze Video, w 2015 r. w kategoriach: Najlepsza Artystka i Najlepszy Artysta w Sieci.
Małgorzata Jamroży, czyli Margaret, to piosenkarka i blogerka modowa. W 2012 r. ukazał się jej debiutancki singiel „Thank you very much”, który błyskawicznie stał się hitem. Był to najczęściej grany utwór we wszystkich krajowych stacjach radiowych tego roku. Singiel wszedł także do międzynarodowego rankingu Euro Airplay Top 200, zawierającego dwieście najczęściej odtwarzanych utworów w Europie. Z początkiem 2014 r. Margaret wydała singiel „Wasted”.
W sierpniu 2014 r. w sprzedaży pojawił się debiutancki krążek studyjny „Add The Blond”, który powstał przy współpracy ze szwedzkimi producentami: Joakimem Buddee i Martinem Erikssonem, a także z angielskim producentem Antem Whitingiem. Wydawnictwo uzyskało status złotej płyty. W lutym 2015 r. wydała kolejny singiel „Heartbeat”, promujący płytę „Add the Blonde”. Obecnie ma on prawie 26 mln wyświetleń na YouTube’ie. Pod koniec 2015 r. premierowo został zaprezentowany drugi album studyjny piosenkarki „Just the Two of Us”, nagrany w duecie z Mattem Duskiem (złota płyta).
W pierwszej połowie 2016 r. piosenkarka wydała singel „Cool Me Down”, który uplasował się na 4. miejscu listy AirPlay – Top i stał się najwyżej notowanym utworem w tym zestawieniu. Kompozycja znalazła się również na oficjalnej liście sprzedaży w Szwecji. W Polsce singel pokrył się podwójną platyną, natomiast w Szwecji – złotem.
Nagrodę Specjalną za Najlepszy Zagraniczny Hit otrzymał Alan Walker – 19-letni norweski muzyk, producent i didżej. Karierę zaczynał pod pseudonimem DJ Walkzz. W błyskawicznym tempie jego piosenki podbiły listy przebojów na całym świecie. Popularność zyskał singlem „Faded”, który w Polsce został okrzyknięty diamentowym. Obecnie na swoim koncie artysta ma 4 mln legalnie pobranych singli, 400 mln odtworzeń klipu, a także liczne złote i platynowe płyty w kilkunastu krajach na świecie. Jego najnowszym utworem jest „Sing Me To Sleep”, w którym śpiewa Iselin Solheim, znana z piosenki „Faded”.
Nominacje do nagród ESKA Music Awards zostały ogłoszone 4 lipca br. Jak co roku przyznała je specjalna kapituła ESKI. Z kolei decyzję o przyznaniu nagrody podjęli w głosowaniu internetowym słuchacze Radia ESKA, widzowie ESKA TV, użytkownicy serwisu Eska.pl oraz platformy eskaGO.pl.
XV Galę rozdania ESKA Music Awards uświetniły występy zagranicznych gwiazd – Alana Walkera, Jasmine Thompson, LP oraz duetu Filatov&Karas. Na scenie koncertowej wystąpili także: Margaret, Sylwia Grzeszczak, Ewelina Lisowska, Monika Lewczuk, Tabb & Sound’n’Grace, Video, C-BooL, Grzegorz Hyży, Antek Smykiewicz, Szymon Chodyniecki.
Statuetki ESKA Music Awards tradycyjnie wręczyły polskie gwiazdy. W tym roku byli to: aktorka Agnieszka Kaczorowska, blogerka Macademian Girl, youtuberzy: Sylwester Wardęga, LittleMonster96, Mamiko, mistrz świata freestyle football Krzysztof Golonka. Pojawili się w towarzystwie prezenterów związanych z marką ESKA: Krzysztofem „Jankesem” Jankowskim, Olą Kot, Janka Pirowskiego, Marcina „Puoteck” Nozdrynia-Płotnickiego, Michała Sobkowskiego, Rafała Adamczaka, Michała Hanczaka, Filipa Antonowicza, a także prezenterów TVP: Pauliny Chylewskiej i Anny Karna.
ESKA Music Awards do tej pory otrzymali m.in.: Adam Lambert, Nelly Furtado, Lady Gaga, Katy Perry, Jean Michel Jarre, David Guetta, Feel, Monika Brodka, Edyta Górniak, Enej, Agnieszka Chylińska, Ewelina Lisowska, Ewa Farna, Mrozu, LemON. Poprzednie gale swoimi występami uświetnili tacy artyści, jak: Adam Lambert, Hurts, Craig David, 3 Doors Down, Sophie Ellis Bextor, Skunk Anansie, OneRepublic, Nelly Furtado.