Msza została nagrana z okazji ogłoszonego przez Papieża Franciszka Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, który ma promować “rewolucję wrażliwości i miłości”.
Dzisiaj w Rzymie odbyła się specjalna konferencja prasowa przedstawicieli Deutsche Grammophon i Sistine Chapel Choir. Wieczorem zaś, w obecności duchowieństwa, dygnitarzy, dyplomatów oraz przedstawicieli mediów z całego świata, Kaplica Sykstyńska rozbrzmi dźwiękami wyjątkowego koncertu, podczas którego zaprezentowane zostaną fragmenty nowego albumu.
“Jesteśmy szczęśliwi, że nasza współpraca z Sistine Chapel Choir rozwija się, inspirując tak piękną, krzepiącą muzykę” – podkreśla Prezydent Deutsche Grammophon – Dr Clemens Trautmann.
“Dzieło Palestriny, nagrane w tym samym miejscu, w którym tworzył, poprzez czystość harmonii oraz mistyczne piękno dźwięków, łączy to, co ludzkie, z tym, co boskie. Na nowym albumie słychać radość płynącą z ducha Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Mamy nadzieję, że Palestrina zainspiruje słuchaczy swoją muzyką, wypełnioną boską miłością”.
Chórmistrz Sistine Chapel Choir – Massimo Palombella przeszukał ogromne zasoby watykańskiej biblioteki w poszukiwaniu muzyki, która mogłaby pokonać ludzki lęk, przynosząc ukojenie, tak potrzebne w dzisiejszych niespokojnych czasach. Odkrył, że wcześniejsze publikacje Missa Papae Marcelli różniły się od tych powszechnie obecnych we współczesnych nagraniach i na koncertach.
Monsignor Palombella dokonał transkrypcji pierwotnej wersji dzieła na współczesną notację. Jednocześnie pracował z Chórem, próbując odtworzyć sposób, w jaki Msza mogła być wykonywana w czasach Palestriny.
Oprócz Missa Papae Marcelli Massimo Palombella wybrał też dziewięć motetów liturgicznych Palestriny na temat miłosierdzia. Są to, między innymi: “Ad te levavi oculos meos”, a także nagrane po raz pierwszy „Veritas mea et misericordia mea” oraz „Iubilate Deo”.