MUZOTAKTImprezy, KoncertyKoncertyDe Mono zagra akustyczny koncert w Warszawie!

De Mono zagra akustyczny koncert w Warszawie!
D

REKLAMA
REKLAMA

Już za kilka dni mieszkańcy Warszawy i okolic będą mieli szansę udziału w wyjątkowym wydarzeniu. 19 i 20 grudnia, w Jazz Café w Łomiankach można będzie zobaczyć na żywo kultowy zespół De Mono.

Wyjątkowości temu wydarzeniu nada fakt, że ten kameralny, akustyczny koncert zostanie zarejestrowany. Jazz Cafe jest doskonale znana zarówno muzykom jak i okolicznym mieszkańcom.

REKLAMA

W tym uroczym, klimatycznym klubie wystąpili najznamienitsi polscy muzycy. Nie sposób wymienić wszystkich, tylko w tym roku gościli tam Voo Voo, Martyna Jakubowicz, Katarzyna Groniec, Natalia Kukulska, Grzegorz Turnau, Maciej Maleńczuk, Stanisław Soyka, Dorota Miśkiewicz, Urszula Dudziak i wielu innych.

Zespół De Mono ma swoje źródło w Mono – zespole założonym w 1984r. przez gitarzystę Marka Kościkiewicza, basistę Piotra Kubiaczyka i perkusistę Dariusza Krupicza. W 1987 do zespołu dołączyli gitarzysta Jacek Perkowski, saksofonista Robert Chojnacki i wokalista Andrzej Krzywy. Wszyscy członkowie zgodnie ustalili, że nowy skład to nowy początek i potrzebna jest nowa nazwa i nowe utwory. Została przyjęta propozycja Marka De Mono.

Marek Kościkiewicz, znany już wtedy jako zdolny kompozytor i twórca przebojów, skomponował nowe utwory i po kilku miesiącach prób zespół dął swój pierwszy koncert w Warszawie.

Debiutancka płyta De Mono – ”Kochać Inaczej”, ukazała się w 1989r. Album zdobył szereg nagród i wyróżnień. Tytułowy utwór był notowany na Liście przebojów Programu Trzeciego przez ponad rok i stał się polskim evergreenem.

De Mono zyskało wtedy tytuł zespołu roku, a piosenka „Kochać inaczej” – przeboju roku. Kolejny album, wydany w 1990, „Oh Yeah!” to nowe hity: „Moje miasto nocą” i „Zostańmy sami”. Zespół zaczął być zapraszany na największe festiwale w Polsce, m.in w Opolu i Sopocie i zagranicą, m.in. w Stanach Zjednoczonych.

W 1992 roku De Mono wydała swój najpopularniejszy album „Stop”. Znalazły się na nim takie hity jak: „Znów jesteś ze mną”, „Statki na niebie” i „Ostatni pocałunek”. Kolejny album „Abrasax” (1994) szybko zyskał status złotej płyty. To z niego pochodzą przeboje „Kamień i aksamit” i „Zaklęcie w tańcu”.

Płyty „Stop” i Abrasax” zdobyły wiele nagród, a ich popularność zaowocowała nagrodą Fryderyka w kategorii Najlepszy Kompozytor dla Marka Kościkiewicza w 1994r. Wtedy też De Mono jako pierwszy polski wykonawca zdobył nagrodę MTV w kategorii Local Hero.

W 1999 roku zespół De Mono wydał płytę „Play”, z której pochodzi utwór „Kim naprawdę jesteś”. Piosenka trafia do filmu Macieja Dutkiewicza ,,Fuks”, a jej autor Marek Kościkiewicz skomponował całą muzykę do filmu. Multimedialny album „Play” zawierał, oprócz muzyki, niepublikowane wcześniej zdjęcia i teledyski.

W 2001 roku ukazał się album „De Luxe” – ostatni nagrany w oryginalnym składzie w premierowymi utworami. Podobnie, jak poprzednie, albumu został wyprodukowany przez Marka Kościkiewicza i Wojtka Wójcickiego. To z niego pochodzą utwory „Tamtego lata”, „Żyj tylko chwilą”. Na „De Luxe” znalazł się również utwór „Poznaj Siebie”, napisany dla programu Big Brother.

Po wydaniu płyty „De Best” w 2004 roku zespół opuścił Andrzej Krzywy. W kolejnych latach w zespole pojawili się nowi wokaliści: Rafał Brzozowski, Antek Smykiewicz, a ostatecznie – Michał Karpacki. Obecnie zespół De Mono gra w składzie: Marek Kościkiewicz, Robert Chojnacki, Dariusz Krupicz, Jacek Perkowski, Lukasz Przesmycki, Wojtek Wójcicki i wokalista Michał Karpacki.

 

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!

R E K L A M A » drewno kominkowe

» HITY TYGODNIA

REKLAMA

Obserwuj nasze artykuły na

Chcesz podzielić się interesującym newsem lub zaproponować temat?
Skontaktuj się z nami, pisząc maila na adres: redakcja@muzotakt.pl

REKLAMA