– Moje płyty i koncerty nigdy nie miały i nie będą miały politycznego podtekstu. Nie mam temperamentu politycznego i nie mam właściwie żadnych poglądów poza – jak powiedział Pan Słonimski – “Gdy nie wiesz, jak się zachować, na wszelki wypadek zachowaj się przyzwoicie” – napisał artysta na Facebooku.
– Czuję jednak potrzebę powiedzenia wprost: jestem przeciw temu, co dzieje się w polskim państwie. Dzięki ojcu poznałem książki Orwella, Koestlera, Weissberga-Cybulskiego już jako dziecko i potrafię sobie wyobrazić, czym był stalinizm. Żyjemy tylko w takich czasach, jakie sami sobie urządzamy. Ale urządzamy je też naszym dzieciom. Wnukom. Kotom i psom. Nie udawajmy, że pada deszcz. Jesteśmy pokoleniem, dla którego świat jest kolorowy, nie czarno-biały. Mówię “my” – ale świadomie. Nie bądźmy obojętni.
“Kolęda dla tęczowego Boga” powstała we współpracy z Jarosławem Mikołajewskim. W utworze razem z Turnauem śpiewa Magda Umer. Pierwsza zwrotka brzmi następująco:
“Bóg się rodzi, Cyganiątko,
obok niego śpi jagniątko,
Bóg się rodzi, Pakistańczyk,
słońce mu we włosach tańczy”
Grzegorz Turnau to wokalista, aranżer, pianista, kompozytor i poeta. Jego album “To tu, to tam” z 1995 roku podwójnie pokrył się platyną. Najnowsze wydawnictwo czołowego polskiego przedstawiciela poezji śpiewanej to “7 widoków w drodze do Krakowa” z 2014 roku.
POSŁUCHAJ PIOSENKI
GRZEGORZ TURNAU – KOLĘDA DLA TĘCZOWEGO BOGA
R E K L A M A » fotobudka