Zespoły Czesław Śpiewa i BeMy są ucieleśnieniem pokojowej idei Life Festival Oświęcim, zgodnie z którą muzyka ma moc jednoczenia ludzi ponad wszelkimi granicami.
Urodzony w Zabrzu Czesław Mozil jako dziecko wyjechał do Danii, a po wieloletniej emigracji wrócił do ojczyzny i szturmem podbił polską scenę muzyczną swą wybuchową mieszanką punk rocka i folku z kabaretem.
W projekcie Czesław Śpiewa na scenie towarzyszą mu duńscy przyjaciele z Royal Danish Music Academy i Rhythmic Music Conservatory, grający m.in. na szklanych dzwoneczkach, rozmaitych dęciakach i ukulele. Ten kolorowy skład zagra na LFO utwory z właśnie wydanej płyty „Księga Emigrantów. Tom II” oraz przeboje znane z poprzednich albumów: „Debiut”, „Pop” i „Księga Emigrantów. Tom I”.
Nie mniej frapujący życiorys mają bracia Mattia i Elie Rosinscy – założyciele grupy BeMy. Urodzili się i wychowali we Francji, studiowali w prestiżowej londyńskiej Academy of Contemporary Music (gdzie zakolegowali się m.in. z Edem Sheeranem), a w 2013 r. wystąpili w polskiej edycji „Must Be The Music”. Telewizyjny program okazał się dla nich trampoliną do sławy – zespół zajął 2. miejsce, a juror Adam Sztaba stwierdził, że „gdyby The Beatles jeszcze istnieli, brzmieliby jak BeMy”. Na LFO będzie okazja usłyszeć na żywo kawałki z ich debiutanckiej płyty „Grizzlin’”, nominowanej do Fryderyka w kategorii: Fonograficzny debiut roku.
Czesław Śpiewa i BeMy wystąpią podczas pierwszego dnia stadionowych koncertów LFO 2017, w piątek, 23 czerwca, obok Shaggy’ego i Mesajah. Dzień później na scenach oświęcimskiego MOSiR-u zaprezentują swe nieprzeciętne umiejętności Bisquit oraz Leski.
Warszawska grupa Bisquit zaczynała od grania standardów jazzowych, by po kilkunastu latach działalności dorobić się statusu jednego z najciekawszych wykonawców na polskiej scenie muzycznej. Supportowali Joe Cockera i Jamiroquai, ich piosenki pojawiały się w filmach, serialach i na składankach promujących polską muzykę za granicą. Przywiązują równie wielką wagę do poszukiwania oryginalnych dźwięków, jak i do pisania niebanalnych tekstów. 10 marca ukazuje się ich najnowsza, czwarta w dyskografii płyta „Nagi król”.
Leski, czyli Paweł Leszoski, to kolejny artysta nominowany do Fryderyka za debiutancki album – w jego przypadku chodzi o płytę „Splot” z 2015 r. Sam komponuje muzykę i pisze teksty do swych hipnotyzujących piosenek, trafiających do serc coraz większej rzeszy fanów, wśród których nie brakuje jego kolegów i koleżanek po fachu. „Z kapitalną lekkością wyważa proporcje słów i dźwięków, tworząc wyjątkowy zaczyn muzycznych doznań” – uważa Mela Koteluk, jedna z gwiazd LFO 2015.
Przypomnijmy, że headlinerem finałowego koncertu LFO 2017, w sobotę, 24 czerwca, będzie słynna niemiecka grupa Scorpions, przed którą wystąpi amerykańska wokalistka LP – autorka jednego z największych hitów ostatnich miesięcy, „Lost On You”.