Przegląd festiwali rockowych w Europie

90Festival
fot. materiały prasowe (c) Wszelkie prawa zastrzeżone

Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim nie lada gratka dla wszystkich miłośników dobrego brzmienia. Już niedługo rozlegną się dźwięki rocka, metalu czy punku podczas wielu wydarzeń muzycznych organizowanych w całej Europie.

Wybór jest przeogromny, dlatego HomeToGo przygotowało przegląd festiwali rockowych w Polsce i za granicą. Sprawdź, który festiwal trafia najbardziej w Twoje gusta!

Rock’n’roll na Wyspach Brytyjskich

To właśnie w Wielkiej Brytanii zrodziło się wiele legendarnych zespołów rockowych takich jak Pink Floyd, The Rolling Stones, Queen czy The Beatles. Warto jest więc wybrać się na Wyspy na jeden z organizowanych tam festiwali ceniących dobre, mocne brzmienie.

Około 30 minut jazdy samochodem z Nottingham odbywa się Download Festival (09 – 11.06), który co roku odwiedza około 120 tysięcy gości. Nazwa festiwalu pochodzi od wcześniejszej koncepcji, w ramach której uczestnicy mogli pobierać muzykę wystę-pujących tam zespołów za pomocą kodu.

Kolejnym festiwalem jest Leeds (25 – 27.08), podczas którego w tym roku zagrają m.in. Kasabian, Billy Talent czy Eminem. Jeśli do Leeds macie za daleko, wpadajcie na jego odpowiednik w Reading koło Londynu, w tych samych dniach z tymi samymi wykonawcami!

Polska scena rockowa z tradycjami

Fani muzyki rockowej zapewne swoje pierwsze festiwalowe doświadczenia zdobywali na takich wydarzeniach, jak organizowany od lat 80. Jarocin Festiwal (14 – 16.07) czy, na nieco młodszym, Przystanku Woodstock (03 – 05.08).

Festiwal w Kostrzynie to także miejsce, w którym co roku gromadzi się prawie pół miliona ludzi gotowych na 3 dni niesamowitej zabawy, tańców w błocie i niepowtarzalnych doświadczeń.

W kontekście festiwali, nie można zapomnieć o wyjątkowym OFF Festiwalu (04 – 06. 08), który wyróżnia się bogatym repertuarem koncertów muzyki alternatywnej.

Mocne brzmienie w Europie

Niezwykłym muzycznym doświadczeniem w tym roku będzie także włoski festiwal Rock in Roma (23.07 – 02.08), na którym pojawią się popularni międzynarodowi artyści, tj. Red Hot Chili Peppers czy The Offspring.

Na wydarzeniu nie zabraknie także Marylina Mansona, Kasabian czy Damiana Marleya, który właśnie wydał swoją najnowszą płytę „Stony Hill” po raz pierwszy od 10 lat. Osoby preferujące chłodniejsze klimaty mogą natomiast udać się do Turku w Finlandii na festiwal Ruisrock (07 – 09.07). Jest to drugi z najstarszych regularnie organizowanych festiwali rockowych na świecie. W poszukiwaniu rockowego brzmienia warto skierować wzrok także ku naszym sąsiadom. Rock for People (04 – 06.07) w Czechach to największy i najbardziej popularny festiwal muzyczny w kraju.

Na północy Niemiec organizowany jest natomiast Wacken Open Air, który na przestrzeni 27 lat stał się jednym z największych festiwali rockowych na świecie.

R E K L A M A » atrakcje na wesele