MUZOTAKTNEWSYLifestylePożyczka pozabankowa: Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?

Pożyczka pozabankowa: Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?
P

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMAPłyty muzyczne - zobacz na Ceneo

Pożyczki pozabankowe cieszą się dużą popularnością z powodu krótkiego czasu rozpatrywania wniosków, dowolności celu przeznaczenia pieniędzy oraz braku skomplikowanych formalności obejmujących zobowiązanie.

W związku z ekspresowym tempem procedury ubiegania się o środki i przyznawania ich (pożyczki, pożyczka pozabankowa), klienci rzadko czytają umowę wystarczająco dokładnie, by uniknąć nieporozumień i ewentualnych problemów. Na które punkty umowy trzeba szczególnie uważać?

Odstąpienie od umowy pożyczki

REKLAMA

Bardzo ważnym fragmentem podpisywanego dokumentu jest ustęp dotyczący możliwości odstąpienia od umowy w terminie 24 godzin, kilku dni lub dwóch tygodni od jej zawarcia.

Pozwala on na wycofanie się ze zobowiązania i zwrot pożyczonej kwoty w akceptowalnym czasie, bez konieczności poniesienia kosztów takich jak odsetki i prowizje.

Materiały promocyjne partnera

Ten punkt umowy przez krótki okres umożliwia korzystanie z darmowych środków, co dla klientów firm pożyczkowych okazuje się bardzo dobrym rozwiązaniem.

Koszt pożyczki

Szczególnie istotne wydają się wszelkie zapisy mówiące o koszcie pożyczki pozabankowej. W treści umowy powinna znaleźć się informacja na temat wysokości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, uwzględniając wszelkie odsetki i prowizje.

Dokumenty przedstawiane nam przez firmy pożyczkowe zawierają też fragmenty o dodatkowych opłatach, pobieranych w z różnych powodów i w rozmaitych sytuacjach.

Trzeba dokładnie się im przyjrzeć i zastanowić się nad ich słusznością jeszcze przed akceptacją oferowanych warunków.

Warunki wcześniejszej spłaty pożyczki

Warto sprawdzić, czy umowa zawiera informacje o umorzeniu części odsetek lub prowizji z powodu wcześniejszej spłaty zobowiązania. Dzięki takiemu zapisowi można skutecznie obniżyć całkowity koszt pożyczki.

Warunki przedłużenia okresu spłaty

Na ten fragment powinny zwrócić uwagę osoby o nieustabilizowanej sytuacji finansowej, które nie mają pewności, czy uda im się spłacać raty w terminie.

Należy sprawdzić, w jaki sposób przekłada się termin spłaty oraz poznać koszt takiego rozwiązania.

Co więcej, trzeba dowiedzieć się o ewentualnych wydatkach związanych z windykacją. Przypomnienia o niespłaconej pożyczce, w formie listu zwykłego i poleconego, a także wiadomości e-maili i sms zawsze generują dodatkowe opłaty i podwyższają całkowity koszt pożyczki.

Sprawdź wiarygodność firmy

Przed podpisaniem umowy zweryfikuj dokładnie informacje na temat pożyczkodawcy i oferowanych przez niego usług. Dzięki temu nie padniesz ofiarą działalności niewiarygodnych firm niepodlegających żadnemu nadzorowi. Oszuści nastawieni na szybki zysk, bezkarnie wykorzystują naiwność klientów.

Dokumenty podpisywane przez nieświadomych pożyczkobiorców są na pozór proste i zrozumiałe, lecz zawierają haczyki i kruczki, takie jak manipulacja oprocentowaniem.

Posiadając wiedzę na temat danej firmy, uniknie się przykrej niespodzianki w postaci dodatkowych kosztów niezawartych w umowie. Jeśli chcesz zyskać pewność, że pożyczasz od instytucji godnej zaufania, sprawdź czy ta znajduje się w Związku Firm Pożyczkowych.

Co powinna zawierać umowa – pożyczka pozabankowa

W umowie sporządzonej na piśmie koniecznie trzeba określić obie strony umowy, czyli precyzyjnie wskazać kto komu pożycza, a także podać dokładną kwotę pożyczki. Innym istotnym elementem wydaje się ustalenie oraz zapisanie terminu zwrotu pożyczanych środków.

Określając okres spłaty należy mieć na uwadze, że zgodnie z zapisami kodeksu cywilnego termin oznaczony w dniach kończy się wraz z upływem ostatniego dnia. Termin określany jako początek, środek lub koniec miesiąca oznacza pierwszy, piętnasty lub ostatni dzień miesiąca. Okres półmiesięczny zawsze rozumie się jako piętnaście dni.

Jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo uznany jako wolny od pracy, przesuwa się go automatycznie do przodu. Gdy nie określono terminu zwrotu pożyczki, dłużnik zobowiązuje się zwrócić pożyczkę w ciągu 6 tygodni od chwili wypowiedzenia umowy przez pożyczkodawcę.

Jeśli nie rozumiesz umowy, nie podpisuj jej

W sytuacji gdy firma oferująca pożyczkę nie potrafi lub nie chce wyjaśnić działania i uwarunkowań swoich usług, nie powierzaj jej swoich pieniędzy. Nie poddawaj się presji –decyzję o podpisaniu umowy podejmujesz dobrowolnie.

Jeżeli potrzebujesz więcej czasu, aby wszystko dokładnie przemyśleć, wykorzystaj go. Możesz poprosić o pomoc kogoś bardziej doświadczonego, na przykład prawnika. Wróć do podpisania umowy dopiero wówczas, gdy treść dokumentu nie wzbudzi żadnych wątpliwości.

Każdą umowę dotyczącą pożyczki (pożyczka pozabankowa) trzeba dokładnie przeczytać i szczegółowo przeanalizować. Warto zwrócić uwagę na zapisy związane z odstąpieniem od umowy, wcześniejszą i późniejszą spłatą, a także ewentualną windykacją należności.

▸ Przeczytaj również: Twórca Despacito, Luis Fonsi wydaje płytę. Gościnnie Justin Bieber i Laura Pausini

PA
Więcej na: https://direct.money.pl/pozyczkipozabankowe/.

» HITY TYGODNIA

REKLAMA

Obserwuj nasze artykuły na

Chcesz podzielić się interesującym newsem lub zaproponować temat?
Skontaktuj się z nami, pisząc maila na adres: redakcja@muzotakt.pl

REKLAMA