MUZOTAKTImprezy, KoncertyKoncertyRon Carter Golden Striker Trio w Starym Maneżu

Ron Carter Golden Striker Trio w Starym Maneżu
R

REKLAMA
REKLAMA

Miłośnicy Jazzu z pewnością nie będą zawiedzeni. Ron Carter w Starym Maneżu zaprezentuje utwory z albumu „The Golden Striker”, nagranego w 2003 roku w towarzystwie młodszych o pokolenie muzyków: gitarzysty – Russella Malone i pianisty – Mulgrew Miller’a.

Ron Carter swoją muzyczną karierę rozpoczął mając 20 lat. W latach 60. współpracował z tak wybitnymi przedstawicielami nowoczesnego jazzu, jak Eric Dolphy, Don Ellis, Cannonball Adderley, Mal Waldron i Thelonious Monk.

REKLAMA

W latach 1963-68 współtworzył słynną sekcję rytmiczną Milesa Davisa, wraz z Herbie’m Hancockiem i Tonym Williamsem. Stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych muzyków sesyjnych. Na swoim koncie ma kilkaset płyt.

Carter należy do najwybitniejszych kontrabasistów w całej historii jazzu. Dysponuje oszałamiającą techniką, której jednak nie nadużywa, koncentrując się przede wszystkim na pracy w sekcji rytmicznej, grając z precyzyjnym, motorycznym wyczuciem rytmu.

Jest wymarzonym akompaniatorem śpiewaków: regularnie występuje z Leną Horne, w swojej dyskografii ma płyty z Arethą Franklin i innymi sławami wokalnego jazzu, a jego duet z Helen Merrill w “My Funny Valentine” z 1968 r. jest od 30 lat obiektem analiz młodych kontrabasistów. Podobne piętno doskonałości nosi jego solo we własnym utworze “Third Plane”. Jednakże największa siła Cartera leży w grze sekcyjnej i choćby z tych powodów jego klasyczne nagrania z Davisem, w których tyle do powiedzenia miała właśnie sekcja, są świadectwem jego niedościgłego mistrzostwa.

W roku 1993 otrzymał nagrodę Grammy dla Najlepszego Jazzowego Zespołu Instrumentalnego – The Miles Davis Tribute Band, a w 1998 kolejną za „Call Sheet Blues” – kompozycję do filmu „Round Midnight” („Około północy”).

Do Gdańska Ron Carter przyjedzie na czele swojego trio: z gitarzystą Russellem Malone i pianistą Donaldem Vega.

» HITY TYGODNIA

REKLAMA

Obserwuj nasze artykuły na

Chcesz podzielić się interesującym newsem lub zaproponować temat?
Skontaktuj się z nami, pisząc maila na adres: redakcja@muzotakt.pl

REKLAMA