MUZOTAKTPłyty muzycznePremiera albumuDebiutancki album formacji Warsaw Afrobeat Orchestra już dostępny!

Debiutancki album formacji Warsaw Afrobeat Orchestra już dostępny!
D

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMAPłyty muzyczne - zobacz na Ceneo

Warsaw Afrobeat Orchestra to zespół nietypowy nie tylko dlatego, że swój debiutancki album „Wëndelu” wydają w prestiżowej amerykańskiej wytwórni płytowej, a w BBC gra ich legenda DJ’ów, sam Gilles Peterson. Trudno jest znaleźć orkiestrę, która w tak wyjątkowy sposób łączy afrobeat, reggae, dub, funk, rock, jazz czy world music. Doświadczeni muzycy i trzy wokalistki to wielobarwny taneczny tygiel, który nie pozwala nikomu ustać w miejscu i już na starcie przykuwa uwagę świata. Członkowie grupy występują z wieloma zespołami sceny folk / world / rock jak Village Kollektiv, Żywiołak, Elvis Deluxe czy ShataQS. Warsaw Afrobeat Orchestra (WAO) to jedyny w Polsce i być może jedyny w Europie Wschodniej afrobeatowy kolektyw.

REKLAMA

WAO są nie tylko przekaźnikiem nigeryjskiej tradycji Fela Kutiego i jego rodziny, proponują też nowatorską i oryginalną formułę tej muzyki, wprowadzając do niej elementy innych stylów. Jak żaden inny afrobeatowy zespół na świecie wykorzystują siłę trzech żeńskich wokali. Powstali w 2012 roku w Warszawie. W marcu 2013 w formie cyfrowej ukazał się pierwszy EP grupy, entuzjastycznie przyjęty przez fanów i media. Nagrania natychmiast przykuły uwagę kultowej amerykańskiej wytwórni Ubiquity Records, od ponad 20 lat wydającej wartościową muzykę od afrobeatu po hip-hop, jazz czy elektronikę. W listopadzie 2013 ich nakładem ukazał się czerwony singiel winylowy zespołu „Only Now”, zawierający dodatkowo remix dokonany przez związanego z wytwórnią producenta Bosq z Whiskey Barons.

Grupę zauważono również w Polsce – ich „Your Way” przez kilka tygodni okupował „Listę przebojów z charakterem” na antenie Polskiego Radio RDC, wcześniej „Only Now” wybrany został drugim najlepszym polskim utworem roku 2013 w głosowaniu słuchaczy audycji „Strefa Dread” na antenie Czwórki. Zespół wystąpił m.in. w ramach Międzynarodowego Festiwalu Szkół Artystycznych „Kręgi sztuki” w Cieszynie, podczas warszawskiego Grand Festivalu Róbrege czy na antenie audio video Polskiego Radia Czwórka.

Materiały promocyjne partnera

Międzynarodowy sukces singla doprowadził do podpisania umowy z Ubiquity na wydanie debiutanckiego albumu. „Wëndelu” ukaże się w marcu 2015. Jej dźwięki można było już usłyszeć w audycji legendarnego DJ’a BBC Gillesa Petersona, a w audycji Wah Wah 45s na antenie brytyjskiego Back2Back FM została płytą tygodnia. “Wëndelu oznacza wędrowca w afrykańskim języku Wolof, którym posługuje się jeden z naszych gości na płycie, Mamadou Diouf” – zagadkowy tytuł albumu wyjaśnia założyciel grupy Adam Kłosiński. „Płytę nagraliśmy własnym sumptem w Warszawie, korzystając z dostępu do studiów nagraniowych i dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Bardzo cieszymy się, że ukazuje się ona w Ubiquity Records. To kultowa, znana na całym świecie wytwórnia, która dzięki swojej renomie i systemowi dystrybucji zapewnia nam międzynarodową rozpoznawalność. Jesteśmy pierwszym zespołem z Polski, który pojawił się w ich katalogu.” Tytuł płyty dobrze oddaje jej zawartość, eksplorującą szeroką gamę dźwięków z Afryki i Jamajki, a także wywodzących się z polskiej muzyki etnicznej, jazzu czy rocka. Utwory takie jak “No Such Thing”, “Let It Flow” czy “Usurpation” ukazują oczywiste wpływy reggae i dub, natomiast w kierunku afro-disco i funk podążają “Close to Far” i “Which Direction”. Całość kończy remix znanego wcześniej „Your Way”, dokonany przez Masala Sound System. Dopóki płyta nie ukaże się w Polsce, będzie ją można nabyć w wybranych krajowych sklepach muzycznych i bezpośrednio od zespołu, zarówno w formacie CD, jak i na winylu. Muzycy WAO produkują też własne firmowe grzebienie!

» HITY TYGODNIA

REKLAMA

Obserwuj nasze artykuły na

Chcesz podzielić się interesującym newsem lub zaproponować temat?
Skontaktuj się z nami, pisząc maila na adres: redakcja@muzotakt.pl

REKLAMA