Polscy artyści zdecydowanie wygrali w muzycznych Bestsellerach Empiku 2019. Statuetka w kategorii pop/rock trafiła do rąk Roksany Węgiel, a Sokół okazał się bezkonkurencyjny w hip-hopie. To nie jedyny rapowy akcent tego wieczoru – wyróżnienie w kategorii muzyka filmowa odebrał Rafał Sielawa, kompozytor ścieżki dźwiękowej do filmu opowiadającego historię Tomasza Chady – „Proceder. Żyj aż do bólu”. Pierwszą w historii nagrodą muzyczne Odkrycie Empiku uhonorowano Hanię Rani, która na gali wystąpiła z Tym Typem Mesem.
Bestsellery Empiku 2019 – Nowa generacja obok scenicznego doświadczenia
Muzycznym Bestsellerem w kategorii pop/rock został debiutancki album Roksany Węgiel, o włos pokonując Darię Zawiałow. Choć gwiazda ma dopiero 15 lat, liczba jej muzycznych sukcesów jest imponująca. Nagrodzony krążek „Roksana Węgiel” zaledwie dwa miesiące po premierze zdobył status Złotej Płyty, którą wręczono po występie podczas ubiegłorocznej gali.
W tym roku na chwilę przed uroczystością na czerwonym dywanie wokalistka odebrała Platynową Płytę, co zostało pokazane w relacji na żywo na Facebooku Empiku. A następnie ponownie stanęła na scenie Bestsellerów – tym razem by odebrać nagrodę.
“Naprawdę się tego nie spodziewałam i z całego serca chciałam podziękować moim fanom, bo to przede wszystkim dzięki nim. A także wszystkim, którzy współtworzyli ze mną ten album. Jestem mega wdzięczna i bardzo się cieszę!” – powiedziała Roksana Węgiel ze sceny.
▸ MUSISZ TO ZOBACZYĆ: Rita Ora w prześwitującej bieliźnie! Niewiele pozostawiła wyobraźni
Zwycięzcą kategorii hip-hop został Sokół – ikona polskiego rapu. Mimo że karierę na rodzimej scenie muzycznej rozpoczął niemal ćwierć wieku temu, to jego zwycięski album „Wojtek Sokół” jest pierwszym w pełni solowym wydawnictwem.
Wśród nominacji w kategorii muzyka filmowa pojawiły się ścieżki dźwiękowe ze światowych produkcji, jednak tutaj również konkurencję zdeklasował polski album z filmu „Proceder. Żyj aż do bólu” – biografii warszawskiego rapera Tomasza Chady. Płyta stanowi zbiór kawałków, które przedstawiają przekrojowo twórczość rapera. Statuetkę podczas gali odebrał Rafał Sielawa – kompozytor muzyki. Na scenie towarzyszyli mu m.in.: reżyser filmu – Michał Węgrzyn oraz Agnieszka Więdłocha – odtwórczyni jednej z głównych ról.
“Jestem w szoku. Jestem gościem, który nigdy w siebie nie wierzył. Pochodzę ze skromnej rodziny nauczycielskiej, która zaszczepiła we mnie miłość do muzyki. Jestem w szoku, że ta miłość do muzyki zaprowadziła mnie dzisiaj tutaj. Tę nagrodę chciałbym zadedykować Tomaszowi Chadzie. Tomek, to dla Ciebie!” – Rafał Sielawa.
Muzyczne Odkrycie Empiku
Ważnym punktem tegorocznej edycji nagród było Muzyczne Odkrycie Empiku, przyznawane najlepiej zapowiadającemu się artyście przez eksperckie jury w składzie: Monika Brodka, Agnieszka Szydłowska, Piotr Metz oraz Dominik Sadowski i Anna Żurek z Empiku. Pierwszą w historii statuetkę w tej kategorii odebrała Hania Rani „za talent kompozytorski i kunszt wykonania. Za muzykę, która jest krucha, intymna i silna w tym samym czasie. Za postawę artystyczną, w której konsekwencja nie zabija spontaniczności oraz za otwartość na innych – artystów i publiczność”.
“Cieszę się, że nagrodę wręcza mi Monika [Brodka], bo od niej wszystko się zaczęło. Chciałam przede wszystkim podziękować moim rodzicom, przyjaciołom i sąsiadom, bo od 23 lat bardzo im przeszkadzam. Dziękuję bardzo!” – Hania Rani.
O sile jej talentu mieli okazję bezpośrednio przekonać się goście i widzowie telewizyjni. Podczas gali pianistka wystąpiła na scenie w nietypowym duecie z raperem Tym Typem Mesem, prezentując utwór „Jak nikt”.
Muzyczny festiwal na małym ekranie
Ceremonia rozdania nagród obfitowała w wyjątkowe występy artystów, które razem złożyły się na wielki muzyczny spektakl. Tegoroczną zagraniczną gwiazdą był zespół Inhaler (na którego czele stoi Elijah Hewson, syn Bono z U2). Młodzi artyści wykonali swój najnowszy singiel, „We Have to Move On”. Oryginalne interpretacje znanych utworów w aranżacjach Miuosha zaprezentowali: Beata Kozidrak, Natalia Nykiel oraz Krzysztof Zalewski i Ania Dąbrowska.
Nie zabrakło muzycznych premier. Prawdziwie energetyczne połączenie doświadczenia scenicznego z młodzieńczą wyobraźnią zaserwowali Piotr Rogucki i Kuba Karaś w utworze „Bolesne strzały w serce” pochodzącym z planowanej na jesień wspólnej płyty. Widzowie gali jako pierwsi mieli okazję usłyszeć utwór Artura Rojka „Bez końca” – przedsmak nowego albumu „Kundel”. Mrozu natomiast wystąpił z piosenką „Aura”. Ostatnim występem wieczoru był duet Beaty Kozidrak i Natalii Nykiel, które zaprezentowały się razem w wielkim hicie Bajmu, „Co mi Panie dasz”.
Empik już od ponad 20 lat przyznaje coroczne statuetki Bestsellerów Empiku twórcom, których książki, muzyka i filmy cieszą się największym popularnością w skali całego roku. W tej edycji po raz pierwszy wręczono także nagrody eksperckie – Odkrycia Empiku 2019, gdzie laureatów wyłoniło jury złożone z uznanych ekspertów. Uroczysta gala rozdania nagród odbyła się 4 lutego 2020 r.
▸ PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
– Rihanna w prześwitującej bieliźnie i nowej fryzurze. Niezwykła metamorfoza!
– Emocjonujący występ w „The Voice Kids”. Cleo zalała się łzami! (WIDEO)
Pełna lista zwycięzców we wszystkich kategoriach:
BESTSELLERY EMPIKU 2019
KSIĄŻKA
Literatura piękna: „Kołysanka z Auschwitz” – Mario Escobar; Wydawnictwo Kobiece
Literatura obyczajowa: „Kolejne 365 dni” – Blanka Lipińska; Wydawnictwo Agora
Kryminał/sensacja/thriller: „Pacjentka” – Alex Michaelides; Wydawnictwo W.A.B.
Literatura dla dzieci: „Magiczne drzewo. Pióro T-rexa” – Andrzej Maleszka; Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Audiobook: „Pacjentka” – Alex Michaelides; czytają: Ewa Abart i Marcin Popczyński; Wydawnictwo W.A.B.
MUZYKA
Pop/rock: „Roksana Węgiel” – Roksana Węgiel; Universal Music Polska
Hip-hop: „Wojtek Sokół” – Sokół; Prosto Label / Warner Music Poland
Muzyka filmowa: „Proceder. Żyj aż do bólu” muzyka z filmu; Step Records
FILM
Film fabularny: „Kler” – reż. Wojtek Smarzowski; Alterdystrybucja / Kino Świat
Film animowany: „Jak wytresować smoka 3” – reż. Dean DeBlois; Filmostrada
ODKRYCIA EMPIKU 2019
LITERATURA
Dominika Słowik – „Zimowla”; Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
MUZYKA
Hania Rani – międzynarodowa trasa koncertowa oraz płyta „Esja” wydana w prestiżowej brytyjskiej wytwórni Gondwana Records, dystrybucja: Mystic Production
FILM
Bartosz Kruhlik – „Supernova”, produkcja: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Studio Munka, Canal+ Polska, dystrybucja: Forum Film Poland
WYDARZENIE ROKU 2019
Wykład noblowski i efekt Nobla w Polsce
Olga Tokarczuk