Michał Szpak i Barbara Wrońska w duecie! „Zanim” zwraca uwagę na kwestie dyskryminacji osób LGBTQIA

Michał Szpak i Barbara Wrońska w duecie! Zobacz teledysk „Zanim”
fot. Michał Pańszczyk

Dzisiaj premiera wyjątkowej, dwupłytowej składanki – „Music 4 Queers & Queens”, na której swoje utwory prezentuje czołówka polskiej sceny muzycznej, polskie drag queens i debiutujący artyści. Wszyscy w ten sposób chcą zwrócić uwagę na kwestie dyskryminacji osób LGBTQIA i innych grup mniejszościowych zagrożonych wykluczeniem. Pierwszym singlem promujący wydawnictwo jest utwór “Zanim”, który śpiewa Michał Szpak i Barbara Wrońska!

Z okazji premiery „Music 4 Queers & Queens” do sieci trafił klip do singla zatytułowanego “Zanim”, który w duecie wykonali Michał Szpak i Barbara Wrońska.

Zbliża się czerwiec, Pride Month – miesiąc, czas kiedy osoby nieheteronormatywne, niecispłciowe oraz ich sojuszniczki i sojusznicy celebrują różnorodność i upominają się o równe prawa dla wszystkich. W związku z tym Kayax we współpracy z Paradą Równości stworzył wyjątkową składankę „Music 4 Queers & Queens”, która dzisiaj ma swoją premierę. 

▸ PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Viki Gabor przygotowała wyjątkowy konkurs dla fanów!

Barbara Wrońska o utworze „Zanim”:

Utwór porusza kwestię tego, że ludzie niszczą się nawzajem, na oślep uderzając „kamieniem” – słowem we wszystko co czułe. Nie biorąc pod uwagę tego, że łamią komuś życie. To tyczy się krytykowania czyjejś osobowości, sposobu bycia, twórczości, życia – każdej właściwie sfery. Do współpracy zaprosiłam Michała Szpaka, który bardzo często pada ofiarą takich zachowań. Choć jesteśmy stylistycznie różni to czujemy to samo, a nasze światy się przeniknęły.

Michał Szpak o utworze „Zanim”:

Żyjemy w jednym z najbardziej homofobicznych krajów w Europie podczas gdy inne państwa uznają równość wszystkich, niezależnie od rasy, wyznania, orientacji czy przynależności do jakiejkolwiek grupy. Mam nadzieję, że ten projekt będzie wsparciem dla wolności!

Na płycie znajduje się tzw. bonus drag, który również promuję album „Music 4 Queers & Queens”. To utwór pt. „Technikolor” przygotowany przez znane i lubiane polskie Drag Queens – Shady Lady, Twoją Starą i Lolę Eyeonyou Potocki. Piosenka miała być pierwotnie hymnem tegorocznej Parady Równości, która niestety nie odbędzie się ze względów epidemiologicznych. Ten taneczny utwór z pewnością spodoba się fanom polskiego dragu, ale również tym, którzy śledzą muzyczne poczynania uczestniczek znanego na całym świecie programu RuPaul’s Drag Race.

Singlem promującym to wydawnictwo jest utwór Barbary Wrońskiej z udziałem Michała Szpaka zatytułowany „Zanim”. 

Michał Szpak i Barbara Wrońska w duecie!

Na płycie znajduje się tzw. bonus drag, który również promuję album „Music 4 Queers & Queens”. To utwór pt. „Technikolor” przygotowany przez znane i lubiane polskie Drag Queens – Shady Lady, Twoją Starą i Lolę Eyeonyou Potocki. Piosenka miała być pierwotnie hymnem tegorocznej Parady Równości, która niestety nie odbędzie się ze względów epidemiologicznych. Ten taneczny utwór z pewnością spodoba się fanom polskiego dragu, ale również tym, którzy śledzą muzyczne poczynania uczestniczek znanego na całym świecie programu RuPaul’s Drag Race.

Naszą piosenką chcemy wnieść więcej barw w monochromatyczną codzienność. Podobnie jak w „Czarnoksiężniku z Oz” opuszczamy czarno-biały świat i wyruszamy w podróż po drodze brukowanej każdym kolorem tęczy. Ta przygoda zwana życiem może być barwna, jeśli odważymy się pójść tam, gdzie wieje „kolorowy wiatr” – mówi Shady Lady.

„Technikolor” powstawał w czasie pandemii. Powstawał w naszych szafach, które wygłuszone pozwalały na nagranie wokali. Powstawał na grupowych czatach, gdzie dyskutowałyśmy o tekście i klipie do piosenki – dodaje Twoja Stara.

Drag queens i kings, nienormatywni genderowo performerzy i performerki od zawsze zabierały wyraźny głos w sprawie szacunku dla różnorodności. Pride czyli nasza Duma, to nie tylko emblemat tęczowej flagi. To uniesiona w górę pięść w geście protestu przeciw przemocy i wykluczeniom, to wyciągnięta dłoń z zaproszeniem: ‘Chodźcie z nami’! – dodaje Lola Eyeonyou Potocki.

„Music 4 Queers & Queens” jest kontynuacją wydanej w 2007 roku składanki „Music 4 Boys & Gays”. 13 lat temu tego typu przedsięwzięcia okazywały się często aktem odwagi i spotykały się z krytyką – na szczęście płyta została doceniona przez środowisko i do dzisiaj ma wiernych fanów. Na dwupłytowym albumie, którego pomysłodawczynią była Kayah znalazły się między innymi utwory Madonny, Kylie Minogue, Moloko czy Björk. Tym razem Kayax nawiązał współpracę z Paradą Równości i stworzył kompilację, na której znaleźli się polscy artyści – którzy chcieli wyrazić swoje poparcie dla postulatów społeczności LGBTQIA. Na „Music 4 Queers & Queens” usłyszymy miedzy innymi Kayah, Krzysztofa Zalewskiego, Brodkę, Nosowską, Mery Spolsky, Ralpha Kaminskiego, Julię Wieniawę czy Sorry Boys. Z myślą o składance wspólny utwór nagrali Barbara Wrońska i Michał Szpak, na płycie znajdzie się także premierowa piosenka The Dumplings, remiksy Natalii Przybysz i Arka Kłusowskiego oraz specjalnie przygotowany na tę okazję bonus drag wykonany przez polskie Drag Queens.

To, co wyróżnia tę składankę od poprzedniej, to to, że znalazły się na niej piosenki wyłącznie polskich artystek i artystów. Żyjemy w Polsce i wszyscy czujemy to, że wsparcie naszego rodzimego rynku muzycznego jest potrzebne. Cieszy nas fakt, że wszyscy, którzy znaleźli się na tej składance wyrazili chęć uczestnictwa w tym projekcie, a w dołączonej książeczce znajdziecie od nich krótkie słowa wsparcia. Pisałam to 13 lat temu i powtórzę dzisiaj – muzyka dociera do wszystkich, dla niej nie ma różnic. Niezależnie od koloru skóry, płci, orientacji seksualnej, narodowości, religii, przekonań politycznych – muzyka łączy, nie dzieli. Obyśmy wszyscy byli muzyką – mówi Kayah.

Składanka zostanie wydana aby celebrować czerwcowy Miesiąc Dumy (oryg. Pride Month) i wspierać Paradę Równości, która, tak jak inne wydarzenia masowe, została w tym roku niestety odwołana.

To trudny czas dla naszej społeczności. W związku z zagrożeniem koronawirusem sezon marszowy właściwie został odwołany, a marsze to jedne z tych nielicznych chwil kiedy możemy w pełni być sobą, razem. Mam nadzieję, że ta składanka będzie sygnałem wsparcia dla osób LGBTQIA w całej Polsce – jesteśmy z Wami, kochamy Was takimi jakimi jesteście, a miłość zawsze wygrywa! – mówi Julia Maciocha, prezeska Parady Równości.

▸ PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Marika wraca po 5 latach przerwy! Nowy singiel Jak na moje oko was zaskoczy

Album dostępny jest w wersji fizycznej na stronie sklepzmuzyka.pl, na stronie Parady Równości i innych sklepach z muzyką oraz w wersji cyfrowej we wszystkich serwisach sreamingowych.

Technikolor
Michał Szpak na gali Fryderyki 2019!
fot. Sebastian Wolny
Michał Szpak w piosence Shallow z filmu Narodziny gwiazdy
fot. instagram.com/michal_szpakofficial
▸ Subskrybuj nasze wiadomości w oficjalnej aplikacji Google! 
Nie chcesz przegapić żadnej plotki czy wiadomości ze świata show-biznesu? 
Dołącz do nas już teraz na Facebooku Instagramie