Varius Manx: Powrót do przeszłości i do młodości, powrót sentymentalny i bardzo miły

Varius Manx
fot. materiały prasowe (c) Wszelkie prawa zastrzeżone

Rozmowa z Robertem Jansonem i Kasią Stankiewicz z zespołu Varius Manx, który w tym roku obchodzi swoje 25. urodziny!

25-lecie zespołu to bardzo dobry pretekst, by stanąć na scenie razem – trudno było podjąć decyzje o wspólnym graniu?

Robert Janson: Najważniejsze są intencje i chęci, a jak już one się pojawiają to i łatwiej o decyzje. Stajemy razem na scenie po 15 latach i jest to dla nas trochę powrót do przeszłości i do młodości, powrót sentymentalny i bardzo miły.

Kasia dużo się dzieje medialnie w tym roku nie tylko jubileusz zespołu, ale też Twój udział w programie “Taniec z gwiazdami” – co skłoniło Cię do wzięcia udziału w tej produkcji?

Kasia Stankiewicz: Ten program to spełnienie moich marzeń o tańcu. Kocham taniec od dziecka, chciałam iść do szkoły baletowej, ale nie było takich możliwości. A poza tym miałam na to ochotę.

To tęsknota za dawnymi czasami czy chęć stworzenia czegoś nowego sprawiła, że nagraliście razem nowy singiel?

Robert Janson: Nowy singiel jest naszym ukłonem dla fanów, powstał z odruchu serca i oczywiście uczucie, które nam towarzyszyło podczas, gdy nagrywaliśmy go w studio S4 Polskiego Radia było wspaniałe. Wcześnie właśnie tam nagrywaliśmy wspólne płyty. To powrót do przeszłości, szczególnie, że przypadkiem dzień, w którym nagrywaliśmy był dniem, kiedy po raz pierwszy Varius Manx nagrywał w tym studio swoją pierwszą płytę “The Beginning”.

Zdradzicie kiedy odbędzie się oficjalna premiera nowego singla „Ameryka”? Czy możemy spodziewać się nowej płyty studyjnej?

Robert Janson: Nowy singiel wchodzi do stacji radiowych w ciągu kilku dni, jeśli zaś chodzi o nową płytę, to czas pokaże, poddajemy się losowi, który co chwilę niesie nam niesamowite rozwiązania i wydarzenia, na wszystko trzeba czasu, a szczególnie potrzebny on jest przy tworzeniu płyty.

Ponad 15 lat przerwy w pracy razem to długo – łatwiej czy trudniej jest dziś pracować wspólnie?

Robert Janson: To są zupełnie różne dwa okresy, nieporównywalne. Dzisiaj mamy w Kasi świadomego partnera, czujemy to na każdym kroku. Każdy z nas obecnie jest dojrzalszą istotą, przeszliśmy swoje i życie nas wiele nauczyło i mamy z Kasią ten sam stosunek do rzeczywistości, czyli cieszmy się tu i teraz.

Przed zespołem koncerty, czym zaskoczy zespół na scenie?

Robert Janson: Nie chcielibyśmy zaskakiwać naszych fanów nowościami. Chcemy, żeby mogli z nami śpiewać nasze piosenki, tak jak to się dzieje podczas trasy, żeby byli szczęśliwi, niespodzianki są, ale niech pozostaną niespodziankami.

Kasia Stankiewicz kiedy zaczynała karierę w 96 roku mówiła, że jest nieśmiałą dziewczyną jaką dziś jesteś kobietą?

Kasia Stankiewicz: Zakumplowałam się ze sobą i myślę, że to widać. Akceptacja i dystans, z tego się dziś między innymi składam.

Wasze inspiracje muzyczne to?

Robert Janson: Dla mnie od zawsze inspiracją będzie muzyka klasyczna oraz muzyka filmowa, niezmiennie.
Kasia Stankiewicz: Bardzo szeroko te inspiracje się rozciągają poprzez muzykę klasyczną, filmową do współczesnej po Davida Bowiego czy Kate Bush niezmiennie.

Po tylu latach na scenie występy powodują tremę czy sprawiają frajdę?

Robert Janson: Trema i frajda idą w jednej parze, jednak widząc reakcję ludzi na koncertach trema odpuszcza na rzecz szczęścia, radości i wzruszenia…

O jakie doświadczenia muzyczne jesteście dziś mądrzejsi?

Robert Janson: Dla mnie wspaniałe było tworzenie muzyki filmowej i teatralnej, od takiej muzyki rozpocząłem swoją przygodę muzyczną. To daje mi niezwykłą wolność.

Jakie marzenia ma zespół Varius Manx?

Robert Janson: Uczynić szczęśliwym naszego fana, nie robimy muzyki dla siebie.

Kasia wyglądasz zjawiskowo – jak to robisz?

Kasia Stankiewicz: Dziękuję, robię to co kocham 🙂 Moi przodkowie chyba wysłali mi fajne geny, a poza tym jestem zaprzyjaźniona z Magią Dotyku, gdzie po treningach i nie tylko się relaksuje 🙂

Gdybyście mieli dać radę artystom na początku drogi muzycznej brzmiałaby ona…?

Robert Janson: Moja rada, to nigdy się nie poddawać, nie zachłystywać się sukcesem, tworzyć, pracować i czerpać z tego jak najwięcej radości.

Czego można Wam życzyć?

Robert Janson: Zdrowia !!! 

Dziękuję za rozmowę Agnieszka Podgórska-Czaplińska oraz Michał Kubus dla MUZOTAKT.pl
Również dziękuje i pozdrawiam Robert J
Dziękuję pozdrawiam! 🙂 Kasia

ZAPOWIEDŹ SINGLA
VARIUS MANX – AMERYKA

Jubileuszowa trasa koncertowa to wydarzenie ekskluzywne. Będzie to jedyna i niepowtarzalna okazja aby usłyszeć przepiękny głos Kasi w towarzystwie muzyków z zespołu!

Podczas koncertów grupa zaprezentuje materiał z 25 lat działalności. Usłyszymy doskonale znane utwory, hity lat 90-tych, takie jak „Orła cień”, „Zanim zrozumiesz”, „Pocałuj noc”, „Ruchome piaski”, „Zamigotał świat”, a także nieco nowsze piosenki jak „Maj”.

Historia zespołu zaczyna się w 1990 roku, kiedy na rynku ukazała się pierwsza płyta, krążek „The Beginning”, który zapewnił grupie grono wiernych fanów. Wydane w kolejnych latach płyty „Emu”, „Elf”, „Ego”, „End” zyskały status wielokrotnie platynowych oraz szereg nagród min. Grand Prix w Sopocie, 6 Fryderyków czy wygrana na Festiwalu w Karlshamn.

Warto zaznaczyć, że zespół Varius Manx jest pierwszym polskim zespołem, który został wyróżniony Brylantową Płytą, nagrodą za największą ilość zdobytych złotych i platynowych płyt. W 2011 roku grupa wydała 11. płytę studyjną, album „Eli”, promowany singlem „Przebudzenie”.

Z pewnością podczas jubileuszowych koncertów w wykonaniu Varius Manx i Kasi Stankiewicz nie zabraknie przebojów, niezapomnianych muzycznych uniesień i moc energetycznych dźwięków.

To trzeba zobaczyć!

Zespół ma za sobą już dwa koncerty, we Wrocławiu i w Warszawie. Grupa zaprezentowała swoje największe przeboje z przekroju twórczości w magicznej unikatowej atmosferze i oprawie.

W najbliższym czasie Varius Manx wystąpi:
16.04 – Gdańsk, B90,
17.04 – Łódź, Wytwórnia,
23.04 – Kraków, Kwadrat
24.04 – Katowice, Mega Club
08.05 – Poznań, Eskulap

Bilety na jubileuszowe koncerty Varius Manx są dostępne na Eventim.pl

VARIUS MANX & KASIA STANKIEWICZ
JUBILEUSZOWA TRASA KONCERTOWA