MUZOTAKTNEWSYMuzyka80 rocznica Powstania Warszawskiego. Przypominamy utwory, które powstały we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego

80 rocznica Powstania Warszawskiego. Przypominamy utwory, które powstały we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMAPłyty muzyczne - zobacz na Ceneo

Z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego przypominamy w tym wyjątkowym dniu nasze wydawnictwa, które powstały we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Zapraszamy do zapoznania się z tymi pięknymi wydawnictwami. 

REKLAMA

Kwiat Jabłoni – Kwiat Jabłoni i goście_ Wolne serca

Album pod znaczącym tytułem “WOLNE SERCA”, powstał z potrzeby serca – jak sami mówią: “Chcemy stworzyć wraz z innymi muzykami album przypominający o tym, że wolność jest piękną wartością, która stanowi warunek szczęśliwego i godnego życia wszystkich ludzi”. 
“Wolne Serca” to dziesięć piosenek, które ukształtowały kilka pokoleń Polaków i łączy je jedno przesłanie – miłość do wolności. Kwiat Jabłoni zaprosił do współpracy wspaniałych artystów: Igo, Jucho, Kasia Lins, Kuba Kawalec, Miuosh, Natalia Grosiak, Natalia Kukulska, Sanah.

Małe TGD – “Godzina W”

Z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło do współpracy zespół Małe TGD, który stworzył chwytającą za serce piosenkę „Godzina W”.
Utwór przypomina o bohaterstwie i poświęceniu mieszkańców stolicy, którzy 1 sierpnia 1944 r. stanęli do walki o wolność. To muzyczne świadectwo heroizmu warszawiaków oraz współczesne podziękowanie za gotowość Powstańców do obrony najważniejszych wartości.

Materiały promocyjne partnera

Voo Voo – Placówka 44 

Album Voo Voo powstał na 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, przy udziale takich artystów, jak: Tomasz Organek, Tomek Makowiecki, Justyna Święs (The Dumplings), Barbara Derlak (Chłopcy kontra Basia) i Barbara Wrońska (Pustki). Niezwykłe teksty na płycie powstały w sierpniu 1944 roku podczas zaciętych walk po lewej stronie Wisły, zostały napisane na konkurs poetycki ogłoszony przez komendanta 3. Rejonu (Grochów) VI Obwodu AK Praga mjr Tadeusza Schollenberga „Rakowskiego”.

Przeczytaj także:  Taco Hemingway i Rosalie. na albumie Catz 'n Dogz

Fogg – Pieśniarz Warszawy

Mieczysław Fogg jest symbolem polskiej tradycji estradowo-piosenkowej. Artysta, który przeżył prawie cały XX wiek ze wszystkimi tragicznymi zwrotami jego historii, karierę śpiewaczą rozpoczął wcześnie i śpiewał aż do śmierci. Dzielił scenę z kolejnymi pokoleniami artystów, stając się przykładem, autorytetem rzemiosła i estradowego fachu. Do końca pozostawał ‘przedwojenny’, dzięki czemu ludzie na jego koncertach mogli znaleźć się na chwilę w zupełnie innej Polsce. Płyta wydana w rocznicę Powstania Warszawskiego, której aranżerem jest Marcin Masecki, a producentem muzycznym Jan Emil Młynarski, to hołd dla Mieczysława Fogga, a także opowieść o Polsce, Warszawie, piosence, a więc też o ludziach, którzy je tworzyli.

Monika Borzym – Jestem przestrzeń 

Na płycie znajduje się 12 kompozycji do poruszających wierszy Anny Świrszczyńskiej, poetki m.in. okresu Powstania Warszawskiego, uznawanej za ważny głos tamtej epoki. Wybrane na płytę teksty pokazują, jak „przestrzenną” była osobowością – czujną na otaczającą ją rzeczywistość, wrażliwą, empatyczną, a jednocześnie świadomą swojego losu i czasu, w jakim dane było jej żyć. Wyboru wierszy na płytę dokonała uznana reżyserka Agnieszka Glińska. Muzykę skomponował pianista Mariusz Obijalski. Na płycie są także niespodzianki – w jej nagraniu wzięli udział goście specjalni: John Scofield, jeden z najwybitniejszych gitarzystów w historii jazzu, Wojciech Waglewski, lider zespołu Voo Voo, którego będzie można usłyszeć w przejmującym duecie z Moniką Borzym, i Mitchell Long – „czarodziej gitary” – amerykański muzyk, specjalista od jazzu, bluesa i world music.

Przeczytaj także:  Jonas Blue i MAX w murowanym hicie tego lata! Zobacz klip „Naked”

Smolik, Natalia Grosiak & Miuosh – Historie

Zaproszeni do tego wyjątkowego koncept albumu artyści, zmierzyli się z niezwykłym materiałem wspomnieniowym dotyczącym życia Powstańców po Powstaniu Warszawskim. Te poruszające historie opowiadają o tym, jak głębokie piętno na życiu Powstańców odcisnęły wydarzenia z 1944 roku, jak potoczyły się dalsze losy mieszkańców Warszawy i czy po latach wojny odnaleźli swoich bliskich. Część z tych historii zupełnie niespodziewanie kończy się szczęśliwym i wzruszającym finałem, jednak wiele z nich przepełnionych jest dramatycznym zmaganiem z powojenną rzeczywistością.

Muzykę do wspomnień skomponował Smolik, teksty napisali Natalia Grosiak i Miłosz „Miuosh” Borycki.

Bartosz Chajdecki – “Powstanie Warszawskie”

Muzyka do filmu “Powstanie Warszawskie”, skomponowana przez Bartosza Chajdeckiego, stanowi dyskretne tło dla wstrząsających obrazów zagłady stolicy w 1944 roku. Piękne, wzruszające melodie idealnie komponują się z historią dwóch braci – operatorów utrwalających na taśmie filmowej sierpniową walkę Powstańców.

Zobaczcie również: 

REKLAMA

Obserwuj nasze artykuły na

Chcesz podzielić się interesującym newsem lub zaproponować temat?
Skontaktuj się z nami, pisząc maila na adres: redakcja@muzotakt.pl

REKLAMA