2 grudnia, na ekrany wybranych kin studyjnych w całej Polsce, wejdzie film dokumentalny “Jarocin, po co wolność”.
– Jarocin był małym projektem społeczeństwa, takiego normalnego, jakim powinna być Polska wszędzie – mówi na początku nowego zwiastuna Marek Piekarczyk.
To pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny obejmujący całą historię festiwalu – od jego początków w latach 60. i 70. przez eksplozję popularności w latach 80. po trudne lata 90. i współczesność.
Podróż przez kilka dekad ukazuje wyjątkową siłę muzyki, która staje się bohaterem i narratorem filmu. Dokument opowiadany jest nie tylko wspomnieniami rockowych buntowników i jarocińską ścieżką dźwiękową, ale także materiałami archiwalnymi i niepublikowanymi dotąd amatorskimi nagraniami.
Twórcami filmu są Leszek Gnoiński i Marek Gajczak. Na potrzeby dzieła przeprowadzono dziesiątki wywiadów, w tym z takimi osobami jak Paweł Guma Gumola, Darek “Maleo” Malejonek, Kazik Staszewski, Muniek Staszczyk, Tomek Budzyński, Marek Piekarczyk, Patyczak, Smalec, Walter Chełstowski, Jurek Owsiak.
– To film o wolności – wyjaśnia Gajczak. – Nie tylko tej rozumianej jako wolność jednostki w totalitarnym świecie. Na kanwie opowieści o festiwalu, chcieliśmy pokazać trudny okres życia w systemie komunistycznym oraz muzyczną drogę Polaków do wolności.
– Film ma też pokazać ludziom, że muzyka może zmieniać nasze umysły i sposób patrzenia na świat – dodaje Gnoiński. – Ale też uświadomić, czym był festiwal, jak się rozwijał i co w nim było i jest najważniejsze. Chcieliśmy pokazać fenomen tego miejsca i, w pewnym sensie, oddać mu też hołd, na który zasługuje.
Nowy zwiastun można obejrzeć pod tym adresem. – To jest jedyne w Polsce takie coś – mówi jeden z uczestników. – Gdzie indziej nie ma takiego czegoś.
Na potrzeby dzieła przeprowadzono dziesiątki wywiadów, w tym z takimi osobami jak Dariusz “Maleo” Malejonk, Paweł “Guma” Gumol, Grzegorz “Kmita” Patyczak, Tomasz Budzyński, Robert Brylewski, Krzysztof “Grabaż” Grabowski, Marek Piekarczyk, Muniek Staszczyk, Kazik Staszewski. Głos zabrali również organizatorzy festiwalu, m.in. Walter Chełstowski i Jurek Owsiak, władze samorządowe Jarocina, a nawet ówczesny szef milicji.
Fundusze na dokument zebrano za pośrednictwem akcji crowdfundingowej na Polak Potrafi.
Dystrybucja filmu opierać się będzie o kina studyjne oraz cykl pokazów specjalnych w całej Polsce. Pokazom będą towarzyszyć spotkania z bohaterami i twórcami, dyskusje oraz koncerty.
R E K L A M A » przewodnik po świętokrzyskim